Vitaminový doping: Co jíst, abyste měla perfektní pleť?

Ať už jsou to nástrahy ročního období, nebo hubneme, špatně spíme, čelíme stresu, nebo to přeženeme s opalováním, občas potřebujeme doping v podobě vitaminů, minerálů, aminokyselin a esenciálních mastných kyselin. 

Vitaminy nebo esenciální oleje či minerály mají velký význam pro naše zdraví, ale i krásu pleti, vlasů a nehtů. Pouze samotná kosmetika s vitaminy nemůže dodat vše, co potřebujeme, ale vyvážená strava ano.

Co si dát na talíř, když...

… máte po ránu nateklé oči, třeba i po vydatném spánku, nebo po celodenní práci u počítače tmavé kruhy pod očima? Jde o známky narušené mikrocirkulace a zpomalení lymfy. Vaše vitaminové menu je železo, polyfenoly a flavonoidy.

Železo: minerální látka, která se podílí na tvorbě hemoglobinu, pigmentu, který dává krvi její barvu. Při nedostatku hemoglobinu chybí kapilárám kyslík a barví se dofialova.

Obsaženo je nejvíc v hovězích játrech, mušlích, ústřicích, sušených luštěninách (bílé fazole, čočka), mase, drůbeži, zvěřině, vaječném žloutku.

Tryptofan: jde o esenciální aminokyselinu, obsaženou v horkém mléce. Je prekurzorem hormonu spánku melatoninu, pomáhá k usnutí a odpočinku. Jezte bílkoviny, které se nachází v mléčných výrobcích jako je parmazán, nízkotučné mléko, maso, ryby a korýši, sušená treska, langusta, vejce, sušené ovoce

Polyfenoly: účinné při snižování propustnosti krevních cév a tím omezují uvolňování pigmentu a tmavých kruhům pod očima. Přirozeně jsou obsažené v ovoci, zelenině, cereáliích, čaji a hroznovém víně (nejvíce aktivních látek je ve slupce a zrníčkách).

Typem polyfenolu je hesperidin, který je ve slupce citrusů. Zkuste limetku, grapefruit, mandarinku, klementinku a pomeranče, působí na žilní tonus a zadržování vody.