Vypadávání vlasů může signalizovat začátek nemoci

Hezké vlasy nejsou zdaleka jen dobrá vizitka. Odráží stav celého organismu a často upozorní na začínající nemoc. Podle kvality kštice snadno poznáte také to, když tělu chybí vitamíny a minerály.

Úbytek vlasů nebývá u žen tak rozsáhlý jako u silnějšího pohlaví. Nejčastěji je příčinou přirozené kolísání hladiny hormonů.

K výraznějšímu padání vlasů dochází během těhotenství, po porodu a v období menopauzy. Roli hraje také dědičnost a další faktory, třeba špatný krevní oběh, akutní onemocnění, úbytek hmotnosti, vysoká horečka, nedostatek železa, diabetes, poruchy štítné žlázy, stres, specifické poruchy výživy a některé léky. Známé jsou také následky chemoterapie při léčení zhoubných nádorů.

Chcete vědět, jak na tom bude partner za pár let? Podívejte se pozorně na jeho rodiče. Mají-li v pokročilém věku stále husté vlasy, není se čeho bát. Pokud je tomu naopak, je třeba začít s prevencí.

Takzvaná androgenetická alopecie, tedy citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, která se dědí generačně.

Jestliže je hladina testosteronu v krvi vyšší, obvykle se ničí vlasové kořínky a vlasy začnou vypadávat. Proto muži plešatí mezi dvacátým a třicátým rokem, kdy mají hladinu testosteronu nejvyšší. S léčbou je třeba začít dřív, než dojde ke zničení vlasových kořínků.