.

. Zdroj: Shutterstock

Vypadávání vlasů může signalizovat začátek nemoci

Hezké vlasy nejsou zdaleka jen dobrá vizitka. Odráží stav celého organismu a často upozorní na začínající nemoc. Podle kvality kštice snadno poznáte také to, když tělu chybí vitamíny a minerály.

Úbytek vlasů nebývá u žen tak rozsáhlý jako u silnějšího pohlaví. Nejčastěji je příčinou přirozené kolísání hladiny hormonů.

K výraznějšímu padání vlasů dochází během těhotenství, po porodu a v období menopauzy. Roli hraje také dědičnost a další faktory, třeba špatný krevní oběh, akutní onemocnění, úbytek hmotnosti, vysoká horečka, nedostatek železa, diabetes, poruchy štítné žlázy, stres, specifické poruchy výživy a některé léky. Známé jsou také následky chemoterapie při léčení zhoubných nádorů.

Chcete vědět, jak na tom bude partner za pár let? Podívejte se pozorně na jeho rodiče. Mají-li v pokročilém věku stále husté vlasy, není se čeho bát. Pokud je tomu naopak, je třeba začít s prevencí.

Takzvaná androgenetická alopecie, tedy citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, která se dědí generačně.

Jestliže je hladina testosteronu v krvi vyšší, obvykle se ničí vlasové kořínky a vlasy začnou vypadávat. Proto muži plešatí mezi dvacátým a třicátým rokem, kdy mají hladinu testosteronu nejvyšší. S léčbou je třeba začít dřív, než dojde ke zničení vlasových kořínků.

Pokračování 2 / 5

Padají mi vlasy. Co je normální?

Zdravá pokožka ztrácí průměrně 30 až 100 vlasů za den. Když vlas vypadne, vyrůstá na jeho místě další. Když vlasová cibulka není aktivní, nový vlas již nevyprodukuje a právě tady vzniká problém.

Obecně platí: pokud vám při mytí či česání zůstává v hřebenu více vlasů, než jste zvyklí (klidně i celé chomáče), něco není v pořádku. Pozor, jednorázový úbytek ještě nemusí znamenat potíže.

Vypadávání vlasů mohou doprovázet i další obtíže. Objevit se může třeba podrážděná pokožka na hlavě, tvorba stroupků, lupů nebo suché a lomivé vlasy, které přestávají růst.

Pokračování 3 / 5

První pomoc na talíři

Ztrácíte-li víc vlasů než obvykle, je vhodné mírně upravit jídelníček. Strava by měla být vyvážená a zdravá. Tučná jídla a nadměrná konzumace cukrů ubírají vlasům životnost a schopnost růst.

Chcete-li hezké vlasy, dopřejte si dostatek železa (často chybí ve vegetariánské stravě), selenu, zinku a fosforu a také bílkovin a aminokyselin. Elasticitu vlasů podpoří jídelníček obohacený o želatinu.

Jestliže vlasy padají výrazně více, je na místě konzultace s lékařem, dermatologem. Na základě konzultace, krevních testů nebo specializovaného rozboru vlasu vám může určit příčinu problému padání vlasů a poradí, jak situaci řešit.

Padání vlasů většinou neřeší muži. Berou ho jako fakt a nesnaží se mu zabránit. Při léčbě padání vlasů bohužel platí pravidlo „čím dříve, tím lépe.“ Ve chvíli, kdy se hustá kštice promění v pleš, je na léčbu pozdě. V takových případech pomůže jen chirurgický zákrok.

Pokračování 4 / 5

Bez lesku, lámavé a křehké

Poškozené vlasy poznáte snadno. Změní totiž barvu a strukturu. Jsou křehké, matné, lámou se či štěpí. Obvykle k tomu dochází mechanickým nebo tepelným poškozením. Nejčastěji jde o fénování, barvení, žehlení a jiné nešetrné úpravy vlasů. Dostat vlasy zpět do kondice vám pomůže kvalitní pravidelná péče a výživa.

Pokožce hlavy a vlasům škodí jakákoli tepelná úprava, tedy fénování, kulmování či žehlení vlasů. Ublížit může i nešetrné česání nebo chemické zásahy: barvení, odbarvování nebo trvalá ondulace. Pozor také na časté svazování do gumičky. Vlasům nesvědčí.

Správná péče o vlasy vyžaduje víc než pouhé mytí a česání. Kromě zdravé výživy je důležitý také přísun vzduchu a světla k pokožce hlavy. K mytí je lepší používat jemným šampon a poté nechat vlasy volně uschnout.

Od věci nejsou ani pravidelné vlasové zábaly a výživa bohatá na vitamíny a minerály. Povzbudit krevní oběh a uvolnit stres, který k padání vlasů přispívá, vám umožní masáž pokožky hlavy.

Pokračování 5 / 5

Jak funguje kosmetika proti padání vlasů

Množství, barva, síla a tvar vlasu jsou člověku vrozené. Během života se žádné nové vlasové folikuly nevytvářejí, spíše jich ubývá.

Žádný kosmetický prostředek, který by dokázal zajistit vznik nových folikul a výrazné zahuštění vlasů, neexistuje. Růstová séra mohou zahustit vlasy v případě, že pokožka je oslabená a má vlasové folikuly, které neprodukují vlasy.

Například přípravky obsahující biomimetické peptidy mají podobné účinky jako růstové faktory. Tyto látky dokážou obnovit aktivitu vlasových váčků a podpořit růst nových vlasů. Zahuštění však trvá kvůli délce procesu růstu nového vlasu 3 až 4 měsíce.