Jste medvěd, lev, nebo delfín? Poznejte své spánkové zvíře

Až osmdesát procent z nás žije dlouhodobě bez dostatku kvalitního nočního odpočinku. I proto je dnešní Světový den spánku skvělou příležitostí, jak zjistit, jaký máte spánkový styl. Zlepšíte tím svůj život přes den, produktivitu v práci, a dokonce i sexuální život. 

Určitě znáte dělení spáčů na skřivany, kteří ráno vyskakují z postele čilí a svěží, a sovy, které se probírají teprve po třetím kafi. Podle psychologa Michaela Breuse, který věnoval studiu našich biologických hodin šestnáctiletý výzkum, existují celkem čtyři spánkové typy.

Rozděluje nás na delfíny (lidé trpící nespavostí a ti, kteří spí lehce), lvy (ti, kteří se probouzejí brzo), vlky (ti, kteří se probouzejí pozdě) a medvědy (ti jsou něco mezi tím).

„Vypozoroval jsem, že terapie, které dobře fungují na delfíny, například na vlky nezabírají vůbec. A tak jsem se o spánkovou typologii začal zajímat blíže,“ vysvětluje. Zjistil také, že styl spánku často souvisí i s dalšími osobnostními rysy. Tak například právě vlci, kteří jsou nejčilejší pozdě večer, bývají také kreativnější a impulzivnější.

Michael Breus doporučuje spíše se snažit se svým spánkovým typem pracovat než proti němu bojovat. Měli bychom co nejlépe využívat svých přirozeně nejaktivnějších částí dne a zároveň mít pochopení pro biorytmy jiných lidí.„Když někdo ráno dlouho spí, neznamená to, že je líný. Jeho tělo je prostě nastaveno tak, aby tímto způsobem fungovalo,“ říká.

V dětství a dospívání se náš spánkový typ proměňuje. Kojenci a teenageři bývají častěji vlci, kdežto v batolecím věku se ocitneme v období lvů. Do dospělosti se potom typ obvykle ustálí.