Video placeholder

O čem se mlčí: Menopauza neznamená konec, ale naopak úplně nový začátek

Monika Otmarová

„Větu ‚Jsem stará a na mně už nezáleží‘ z duše nenávidím,“ říká úspěšná fitness trenérka a výživová poradkyně Dana Škorpilová. Ji samotnou totiž životní zkušenosti postavily před skutečnost, že nic není jisté a je nutné zachovat si sílu bojovat. To se snaží sdělit i ostatním ženám a dodává, že i druhá půlka života může být skvělá, ne-li lepší než ta první.

Danu Škorpilovou k takovému poznání ale přivedla až hluboká osobní a pracovní krize. V padesáti letech se jí všechno v životě sesypalo doslova jako domeček z karet. Z vysoké manažerské pozice v bance byla propuštěna, ocitla se bez práce, rozpadalo se jí manželství a i její tehdejší přítel (dnes manžel) Miloš ji opustil, protože už nedokázal tolik let čekat na stále slibovaný – a stále odkládaný – rozvod jeho drahé Dany. „Přišla jsem o vztah, o rodinu, o práci. Vše se mi rozbilo, a jak s oblibou říkám, nikdo mě nechtěl,“ vypráví dnes už s úsměvem dvaašedesátiletá Dana. 

Návaly horka, nespavost, nadváha, ztráta libida, bušení srdce, vaginální suchost, inkontinence. Tohle všechno se pojí s menopauzou. Není proto divu, že mnoho žen vnímá tyto symptomy jako strašáky, kterým se chtějí vyhnout. O tom, co s tímhle vším dělat, hovoří terapeut a moderátor Honza Vojtko v novém díle pořadu O čem se mlčí s docentem Tomášem Faitem, lékařem a předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti, a také s fitness trenérkou, výživovou poradkyní a neúnavnou bojovnicí proti všem mýtům spojeným s menopauzou Danou Škorpilovou. Partnerem aktuálního dílu pořadu je Femarelle.cz

O čem se mlčí: Menopauza je další krásná fáze ženství

„Brodila jsem se peklem, když jsem ztratila práci, která byla dobře placená. Zastávala jsem vedoucí pozici – a najednou chodíš na pracák, snažíš se najít jakékoli zaměstnání, ale nikde o tebe nestojí. Bylo to hodně špatné, ale naštěstí se mi podařilo tu šílenou životní krizi překonat. Muselo ale dojít k určité katarzi, kdy jsem si konečně dokázala uvědomit a přiznat, že jsem spoustě lidí ve svém životě také ubližovala, sice nevědomě a i tím, že jsem něco nedělala, ale i to nečinění může napáchat mnoho smutku a rozkolů,“ popisuje Dana a dodává, že v těch nejhorších sebezpytných měsících života se do sebe podívala tak jako nikdy. „Jako bych se do té doby vůbec neznala a nyní jsem se obrátila do sebe a koukala se na všechny ty věci, co jsem do té doby dělala. Nebo naopak nedělala. A nebyl to tedy vůbec hezký pohled,“ přiznává upřímně.

„Něco si o sobě myslíš, říkáš si, že děláš to nejlepší, co umíš, ale ono to tak vůbec být nemusí. Musela jsem změnit náhled sama na sebe a získat pokoru, kterou jsem do té doby neměla. Postupně se mi podařilo narovnat vztahy se všemi členy rodiny, znovu vybudovat vztah s Milošem, získat zaměstnání a všechno se pomalu začalo lepšit. Ale ten hlavní obrat začal tím, že jsem si uvědomila, že nejsem tak dobrá, jak jsem si myslela,“ vysvětluje a dodává, že pro ni byla tato velká životní krize a propad na dno velkým ponaučením a uvědoměním si, že v druhé polovině svého života už nechce hrát žádné hry.

A tohle přesvědčení se snaží předat i svým klientkám jako osobní trenérka fitness, výživová poradkyně a spolumajitelka běžecké školy, kterou vede se svým dnes již manželem, známým ultramaratoncem Milošem Škorpilem. Cvičení se Dana věnuje od mládí, ale teprve po padesátce ho proměnila ve svou profesi. A ve svých 55 a 58 letech vyhrála dokonce dvakrát transformační soutěž o největší změnu postavy Do formy s časopisem Muscle & Fitness.

„Ženy mě vyhledávají na základě mého osobního příběhu. Osloví je, že můžou vypadat dobře i po padesátce, po šedesátce, což je ohromné. A podobné vzory tady bohužel chybí. Velmi mě mrzí, že takových je nás málo. Jsem přesvědčená, že žena může být krásná, čilá a žít aktivním způsobem života až do smrti. To, že ti je padesát, šedesát, sedmdesát a víc let, přece vůbec neznamená, že to dobré už bylo a teď už na nás čekají jen nemoci, starosti a umírání. To mi přijde neuvěřitelně smutné a na svém příkladu bych ženám chtěla ukázat, že takhle to být vůbec nemusí. A že to pěkné je ještě čeká. Jsem moc ráda za to, že můžu motivovat a inspirovat k lepšímu náhledu na život. A že lidé na to slyší,“ říká Dana.

Danu vyhledává i mnoho žen v období menopauzy či po ní. „Chodí si ke mně pro rady, ať už z hlediska tréninku, nebo výživy, a říkají mi, že se cítí neviditelné, průhledné, že pro muže už nejsou atraktivní,“ popisuje Dana s tím, že se jim pokouší naopak sdělit, že to je hlavně o tom, jak sebe vidí ony samy. „Kam ony se postaví, tak tam je vidí jejich okolí, a jasně – období menopauzy není žádná hitparáda, ale dá se s tím něco dělat. Berme to tak, že to není žádná nemoc, není to ani nutné zlo. Z mého pohledu je to další fáze ženství, která do života patří stejně jako puberta či nástup menstruace. Toto je její ukončení, ale nás pak čeká velmi hezké období a záleží na tom, jaké si ho uděláme.“

Podle Dany Škorpilové může být druhá půlka života dokonce mnohem kvalitnější než ta první. Každá žena by si měla svoje ženství v sobě kultivovat. Po padesátce je důležité udržet si vysokou kvalitu života. K tomu dopomůžou vhodné doplňky stravy, zdravá životospráva a pohyb. „Ženskost je tak komplexní pojem, to by se snad měl pro holky vyučovat. Znamená vědomí vlastní sebehodnoty a umění dovolit si být ženská, byť to může na první dojem působit, že to je slabost, ale není. V křehkosti je obrovská síla. A hlavně se mít ráda, to není egoismus, to je sebeúcta,“ uzavírá Dana Škorpilová.

Pořad O čem se mlčí vzniká ve spolupráci s časopisem Moje psychologie. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce – a doprava je zdarma!

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Doporučujeme

Načíst další články