Video placeholde

O čem se mlčí: Sexuální důvěrník je pro lidi s postižením rádce i vychovatel

Sexuální důvěrník je zaměstnání, se kterým se mnoho lidí ještě nesetkalo. I proto vzbuzuje spoustu otázek a jednou z nich je ta, zda důvěrník poskytuje sexuální služby. Hana Šimáčková, předsedkyně Unie sexuálních důvěrníků České republiky, říká: „Nejsme sexuální asistenti, nejsme u nahoty klienta. Naší prací je primárně naučit ostatní, aby nahlíželi na člověka s postižením jako na osobu, která má právo žít běžným způsobem života.“

Kdo je sexuální důvěrník? Člověk, který musí splňovat legislativní požadavky pro práci s lidmi s postižením a k práci se sexualitou musí být pověřen konkrétní organizací. „Sexuální důvěrník poskytuje primárně sexuální výchovu, intervenci a poradenství. Snaží se reagovat na požadavky typu: ‚Chci si najít partnera‘, ‚Chci se vdávat‘, ‚Toužím po dítěti‘, ‚Mám neshody s partnerem‘, ‚Jak se naučím masturbovat?‘ Jak na bezpečný sex?‘ ‚Kdo se mě může dotýkat?‘“ říká Hana Šimáčková. 

Domníváte se, že právo na vztahy a rodinu máme všichni? Bohužel v této společnosti existují i lidé, kterým jsou tato práva upírána – a jsou to lidé s mentálním postižením. O tomhle tabu si terapeut a moderátor Honza Vojtko v novém díle O čem se mlčí povídal s Hankou Šimáčkovou, sexuální důvěrnicí, předsedkyní Unie sexuálních důvěrníků a jednou z lektorek výcviku poradců v organizaci NEBUĎ NA NULE. Celý rozhovor si můžete pustit ve videu v úvodu článku.

O čem se mlčí: Právo na vztahy a sex má každý

Bohužel, velmi časté jsou také otázky týkající se sexuálního násilí a porušování práv lidí s postižením. Hlavním cílem ale je, aby tito lidé mohli naplňovat své sexuální a vztahové potřeby svobodně, bezpečně a zodpovědně v rámci zákonných norem. Je také důležité zmínit, že sexuální důvěrník není psycholog, terapeut, sexuolog, sexuální asistent ani sexuální kouč. „Musíme vždy pečlivě vyhodnocovat, zda zakázka klienta nevyžaduje dalšího odborníka nebo jinou službu,“ dodává Šimáčková.

Někteří lidé stále mylně zaměňují práci sexuálního důvěrníka s prací sexuální asistentky. Tyto pozice jsou ale jasně odděleny především pro bezpečnost obou zúčastněných stran. Sexuální důvěrníci fungují jako zaměstnanci v rámci sociálních služeb a školství. K práci mohou využívat řadu názorných pomůcek a metod a být velmi kreativní. Nikdy však pro svou práci nesmějí používat tělo klienta ani své vlastní. 

„Nejsme u nahoty klienta, neposkytujeme mu sexuální služby. Podpora sexuálního důvěrníka je poskytována ve většině případů zdarma. Sexuální asistence naopak nabízí placené sexuální služby pro lidi s postižením, erotické masáže, pracuje s nahým tělem klienta i tělem asistentek. Sexuální asistentky mohou i dopomoct při sexuálním styku páru lidí s postižením,“ uvádí na pravou míru Šimáčková, předsedkyně Unie sexuálních důvěrníků. Práce sexuálních asistentek ale stále není legislativně ukotvená. Neexistují nároky na vzdělání a výběr vhodných asistentek i asistentů a zákon na tuto službu stále pohlíží jako na sexbyznys. 

A jak na sexuální důvěrníky pohlížejí rodiče osob s mentálním postižením? „Rodiče jsou velmi důležití lidé v životě člověka s postižením, mohou mu hodně pomoct. Mohou ale také napáchat řadu zásadních chyb. Vždy se snažíme pracovat s rodiči a opatrovníky tak, abychom je pro spolupráci získali. Společné máme to, že chceme pro jejich potomka to nejlepší,“ říká Hana Šimáčková. Je ale důležité, aby rodiče měli jistotu, že sexuální důvěrník ví, co dělá, a že pracuje nejen s právy osoby s postižením, ale také s povinnostmi se sexualitou spjatými a že bere velký ohled na možná rizika. 

Pořad O čem se mlčí vzniká ve spolupráci s časopisem Moje psychologie. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce – a doprava je zdarma.

.
.