Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Dožeňte resty, pak odpočívejte: 5 tipů, co ještě stihnout v listopadu

Proč máte rádi podzim? Třeba jen proto, že nemusíte hledat výmluvy, proč na další grilovací party nepřijdete, protože je vám hloupé říct, že vás to na nich strašně nebaví. A možná také proto, že se těšíte z pomalých, zádumčivých dnů s počasím určeným k rozjímání, vzpomínání a čekání na Vánoce. My si pro vás připravili dalších pět věcí, ke kterým je dobré listopadové rozpoložení využít.

Sezónní úklid

Listopad je ideálním měsícem pro sezónní úklid. Vezměte si do parády šatník a vyměňte letní oblečení za to zimní. Plavky, letní šaty a pantoflíčky můžete uschovat do úložných boxů a vytvořit tak v šatně prostor pro to, co v aktuálním období skutečně unosíte. Nachystejte si zimní garderobu obsahující teplé boty, ponožky, čepice, šály a hřejivé svetry. To, co už vám nedělá radost, věnujte kamarádkám nebo charitě a užijte si, že se vaše skříň opět nadechla.

Zavařování a nakládání

Listopad nabízí výbornou příležitost ke zpracování zeleniny a ovoce, které nepřečkají zimu ve své původní podobě a kvalitě. Sušené šípky nebo tradiční kysané zelí jsou jistoty a záruky vitaminu C na dlouhé zimní dny. Zároveň třeba zmíněné zelí je stálicí české kuchyně, inspiraci však můžete hledat třeba i v korejském kimchi. 

TIP NA VIDEO: Jak správně zužitkovat zásoby zeleniny?

Zimní spánek

Připravte zahradu na zimu. Skliďte poslední úrodu dřív, než začnou mrazy. Shrabejte tlející listí, popadané větve, posečte trávník, lépe odolá mrazům. Nezapomeňte na stromy a řádně je prohlédněte, zda je nenapadl škůdce, a případně stromy ořežte. Zkontrolujte a ukliďte zahradní nářadí a nábytek. Myslete také na ptactvo, kterému můžete připravit krmítko a pomoct mu tak v zimě s hledáním potravy.

Vánoční předehra

První adventní neděle letos připadá už na 27. listopadu, a tak je nejvyšší čas začít shánět adventní věnec i výzdobu. Zamyslete se také nad tím, zda letos budete péct cukroví a případně jaké. Pokud se tomu chcete vyhnout, je třeba jednat rychle a cukroví objednat co nejdříve. Zkuste zkrátka využít toho, že do vánočního shonu zbývá ještě pár týdnů, a vplujte do letošního svátečního šílenství postupně a s klidem.

Čtěte a odpočívejte

Ne nadarmo má většina lidí podzim spojený se zachumláním se do deky, zapálením svíčky a knihou. Brzké stmívání a snižující se venkovní teploty svádějí k pobytu doma a k aktivitám, které v teplých měsících odsouváme na druhou kolej. Zkuste s partnerem nebo přáteli uspořádat čtenářský či filmový maraton s listopadovými tituly v názvu nebo s mlhavými podzimními sceneriemi.

Článek vyšel v časopisu Moje psychologie. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. Doprava je zdarma!

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz