Video placeholde

O čem se mlčí: Klimakterický syndrom se dá léčit i bez hormonů

Menopauza je pro většinu žen stále strašákem, odborníci se nicméně shodují, že její příznaky se dají oddálit dodržováním základů zdravého životního stylu a pohybovou aktivitou. Co ale dělat v případě, že klimakterium ženu trápí výrazněji než jen občasnými návaly horka a únavou? Můžeme se v takových případech bavit o nějaké formě léčby? Na to odpovídá doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., předseda České menopauzální a andropauzální společnosti, působící na Gynekologicko-porodnické klinice 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ve Fakultní nemocnici Motol.

Možná si i vy kladete otázku, jak vypadá léčba klimakterického syndromu a zdali je vůbec bezpečná. Pohled na ni se totiž vyvíjel od 40. let minulého století, kdy se na trhu objevily přípravky s estrogeny. „Jejich užití vycházelo z logické úvahy, že když estrogeny chybějí, dodáme je. Vycházelo to až podezřele krásně. V 70. letech se zjistilo, že když ženě s dělohou dáváme jen estrogeny, začne nepravidelně krvácet a zvýší se riziko zhoubného bujení sliznice děložní. To bylo vyřešeno přidáním druhého z hormonů – gestagenu. Ale v 90. letech se zjistilo, že to zase vede ke zvýšení rizika růstu karcinomu prsu,“ upřesňuje docent Tomáš Fait.

Návaly horka, nespavost, nadváha, ztráta libida, bušení srdce, vaginální suchost, inkontinence. Tohle všechno se pojí s menopauzou. Není proto divu, že mnoho žen vnímá tyto symptomy jako strašáky, kterým se chtějí vyhnout. O tom, co s tímhle vším dělat, hovoří terapeut a moderátor Honza Vojtko v novém díle pořadu O čem se mlčí s docentem Tomášem Faitem, lékařem a předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti, a také s fitness trenérkou, výživovou poradkyní a neúnavnou bojovnicí proti všem mýtům spojeným s menopauzou Danou Škorpilovou. Partnerem aktuálního dílu pořadu je Femarelle.cz

O čem se mlčí: Menopauza je další krásná fáze ženství

Avšak současně se zvýšením rizika rakoviny prsu byly u uživatelek odbourány potíže spojené s menopauzou, a navíc měly i méně zlomenin a infarktů. „Na přelomu století byly postaveny dvě studie, které měly prokázat, že když budeme všem ženám po menopauze dávat estrogeny, nebudou mít srdeční infarkt, ale tyto studie selhaly. Medializace jejich výsledků vedla k odklonu od hormonální léčby a jejímu odmítání. V současnosti víme, že nejúčinnější léčbou akutního klimakterického syndromu je estrogen. Nicméně používají se dávky čtvrtinové proti těm, se kterými klimakterická medicína začínala,“ říká MUDr. Fait. Tato léčba je podávána výhradně a pouze ženám s potížemi spojenými s klimakteriem. Navíc jsou velmi striktně hlídány také kontraindikace u žen, které hormony brát nesmějí – například po infarktech, trombózách, karcinomech nebo při těžkých poruchách jater. 

Co když ale máte strach užívat hormony nebo je prostě jen užívat nechcete? Jsou vůbec nějaké nefarmakologické možnosti léčby? „Pro ženy, které nemohou nebo nechtějí užívat hormony, máme také pomoc. Ve skupině potravinových doplňků nacházíme rozsáhlou škálu přípravků, které deklarují svoji schopnost ovlivnit projevy akutního klimakterického syndromu. Asi největší je skupina fytoestrogenů. Jsou to extrakty z rostlin, které dokážou slabě stimulovat estrogenní receptor. Jsou získávány ze sóji, lnu i dalších rostlin,“ ubezpečuje docent Fait.

Zájem o nehormonální léčbu je totiž v dnešní době enormní, a tak se odborníci zaměřili na studie, které mají výsledky srovnatelné s podáváním léčiv. Tyto přípravky jsou zajímavé i pro samotné lékaře, kteří považují vědecký průkaz účinku za podstatný. „Zjistilo se, že efekt fytoestrogenů je závislý na jejich metabolismu v organismu, a také, že je lepší podávat směs fytoestrogenů, která případný nedostatek metabolismu obejde. Vynikajících výsledků, které byly ověřeny i na národní studii českých a slovenských žen, dosahuje například extrakt z fermentované sóji DT56a (v přípravku Femarelle), který obsahuje 11 fytoestrogenů. Podstatné je, že i nehormonální léčba dokáže významně zmírnit projevy akutního klimakterického syndromu.“

Tomáš Fait ale upozorňuje i na fakt, že účinným doplňkem k jakémukoliv přístupu k menopauze je i zdravý životní styl a pohybová aktivita. Pravidelný sport s až 70% pravděpodobností odbourává potíže klimakterického syndromu, udržuje správnou tělesnou váhu a kvalitní strukturu kostí. Postačí i rychlá chůze, ale oblíbená je také jízda na kole či plavání. 

Pořad O čem se mlčí vzniká ve spolupráci s časopisem Moje psychologie. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. A doprava je zdarma!

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz