Nechte trávu růst
Vyhraďte část zahrady vyšší trávě. V létě je ranní vzduch vlhký. Když profukuje trávou, zeleň na sebe váže vzdušnou vlhkost. Během dne se pak část z ní postupně uvolňuje.
Zasaďte stromy a keře
Při zadržování vody hraje roli hloubka kořenů. Čím hlubší jsou, tím lepší je schopnost místa zadržovat vodu. Nejhlubší kořeny má borovice a dub.
TIP NA VIDEO: Jak v červenci pečovat o zahradu

Kypřete
Nakypřená půda při dešti nebo zalévání absorbuje více vody než udusaná. Z té naopak steče po povrchu.
Chytejte dešťovku
Jeden déšť vám zalije zahradu hned několikrát. Poprvé při samotném dešti, poté z nádrže na dešťovku.
Zakopejte dřevo pod zem
Zásobárnu vlhkosti vytvoříte ze dřeva zakopaného pod zem. V průběhu tlení bude na sebe vázat vodu. Rostliny tak po desítky let čerpají z rezervoáru vodu.
Vykopejte strouhy
Máte svažitou zahradu? Vytvořte po vrstevnici široké strouhy. Ty se při dešti zaplní vodou a umožní jí vsáknout se hluboko do půdy. Tip na dobrý skutek: pokud v lese uvidíte zanesenou strouhu, chopte se krumpáče a vyčistěte ji.
Vybudujte tůň
Máte na zahradě místo, kde se dešťovka udrží dva dny? Vybudujte zde tůň. Není to žádná věda. Vaše zahrada bude plná vláhy a života. Pomůže vám také udržovat hladinu studny.
Postavte si koupací jezírko
Biobazén připomíná ten klasický. K čištění vody se ale využívají biofilmové filtry, a do kanalizace tak nevypouštíte žádnou odpadní vodu. Můžete v něm chovat i ryby, např. jesetera malého.
Zalívejte ve správný čas
Přes den se voda rychleji odpařuje. Večer má zálivka naopak dostatek času, aby se vsákla do půdy.
Téma vody je klíčové také pro pivovar Radegast, který mimo jiné pomáhá právě s efektivním zadržováním vody v přírodě. V roce 2012 například přispěl k rozmanitosti beskydských lesů, kde vysadil 5 000 listnatých stromů. Pokud vás tedy téma vody, přírody a sucha zajímá více, podívejte se na stránky www.bojovodu.nativecnc.cz.