Pro lepší přírodu

Pro lepší přírodu Zdroj: iStock.com

Aplikace, díky kterým budete žít víc eco – friendly

Neničit zbytečně přírodu svým životním stylem se stává jednou z dominantních hodnot moderního člověka. Vědomým způsobem ovlivňujeme, jak se k přírodě chováme, a díky mnoha aplikacím, eco friendly webům a knihám se ve svém přístupu můžeme zlepšovat. Ukáží nám řadu možností a způsobů. Vyzkoušejte je.

Proč slavíme Den Země?

Den Země je tradiční mezinárodní den, který se slaví od roku 1970, jehož cílem je zlepšovat životní prostředí, chování k přírodě a očista země. Na celém světě pak získal pozornosti až na přelomu tisíciletí a byl do právě Den Země, kdy došlo k podepsání slavné Pařížské dohody, která se věnuje změnám klimatu.

Letošním Dnem Země je 22. duben. Můžete se zapojit do hromadných úklidových akcí jako #uklidmecesko nebo začít u sebe doma a stáhnout si jednu z těchto appek, které se týkají všech oblastí života, a nastartovat ekologičtější přístup.

Aplikace Eco Life Hacks − Your sustainable coach

Eco Life Hacks vám nabízí řadu jednoduchých ekologických tipů, které vám pomohou ušetřit nebo dokonce vydělat peníze! Vyhodnoťte svou současnou uhlíkovou stopu a poté ji snižte díky našim 100% ekologickým životním hackům. Naučte se snadné způsoby, jak věci změnit. Objevte, jak přestat utrácet peníze.

Aplikace FÉR potravina

Aplikace pro každého příznivce zdravého životního stylu! Zjistěte, co znamená každé Éčko. Naskenujte si čárový kód potraviny a hned víte, co obsahuje. Seznam Éček: detailní informace včetně označení jejich nebezpečnosti. Praktické informace už budete mít vždy po ruce ve vašem mobilu, vyhledávat lze podle číselného kódu i názvu, a to i bez připojení k internetu. Databáze potravin: obsahuje přes 14 000 potravin včetně fotografií, složení a nutričních informací. Potraviny můžete vyhledávat podle názvu nebo naskenováním jejich čárového EAN kódu. Pokud náhodou nenajdete hledanou potravinu, můžete ji zaslat, a rozšířit tím tak databázi potravin pro ostatní uživatele.

Aplikace Bezodpadová výzva podle Czech Zero Waste

Cesta k životu bez odpadu se skládá z mnoha menších rozhodnutí a změn v našich návycích. Aplikace Bezodpadová výzva vás jimi provede. Začněte 40 bezodpadovými dny. Každý den před vás aplikace položí novou výzvu, která vás posune na cestě k životu s menším množstvím odpadu. Plnění úkolů si můžete fotograficky dokumentovat. Po splnění každého úkolu vám aplikace nabídne nahrání a sdílení fotky na sociálních sítích.

Aplikace Víš, co kupuješ?

Získejte během sekundy přehled o složení výrobku. Jednoduše a zdarma. Stačí naskenovat čárový kód nebo vyhledat výrobek podle názvu. Zobrazí se vám éčka a alergeny, které produkt obsahuje, a to včetně těch "schovaných" v textu. Pod každým vyhledaným produktem ti nabízíme podobné zdravější výrobky bez éček. Databáze zatím obsahuje asi 35 600 výrobků.

Aplikace Nesnězeno − Zachraň jídlo, šetři peníze!

Přímo v appce si zlevněné jídlo objednáte a ještě ten den vyzvednete. Za super peníze vyřešíte oběd, sváču, večeři i zákusek. Nainstalujte Nesnězeno a zažeňte hlad! V Čechách se v gastru vyhodí až třetina jídla − dobrého kvalitního jídla, které se prostě jen nestihlo prodat. S tím se tvůrci appky rozhodli skoncovat. V appce najdete stovky restaurací, bister a kaváren ve svém okolí, které u nás každý den nabízí své přebytečné porce s velkou slevou. Tak toho využijte a něco zachraňte! Fungují i za koronaviru.

Aplikace Go Green Challenge

Tento společník vám pomůže šetřit životní prostředí a udělat svět trochu zelenější. Poskytne vám týdenní a denní úkoly, které vyřešíte. Tím, že řešíte úkoly, můžete zlepšit svůj dopad na životní prostředí.

Aplikace Daruji za odvoz

S aplikací Daruji za odvoz můžete darovat, získávat věci zcela zdarma za cenu odvozu a hlídat nejnovější inzeráty na darujizaodvoz.cz − inzerce věcí za odvoz. Nevyhazujte! Darujte. Nikdy nevíte, komu mohou vaše, pro vás již nepotřebné věci pomoct nebo se na něco hodit. Prodloužíte tak životní cyklus výrobků a v konečném důsledku tím nepřímo přispějete i k ochraně přírody a životního prostředí ve vašem okolí.

Aplikace Ochránce přírody

Tato fascinující ekologická hra ukáže vašim dětem, jak chránit životní prostředí, jaké jsou v současné době environmentální problémy, jaké jsou způsoby, jak chránit životní prostředí a svět kolem nás. Ale co je nejdůležitější − naučí vaše děti milovat a respektovat přírodu, pomoci jí a porozumět, proč je ochrana přírody potřebná a jak to dělat.

Aplikace BlaBlaCar − spolujízda autem

BlaBlaCar, to je spolehlivá spolujízda! Stáhněte si appku zdarma a cestujte mezi městy levně, pohodlně a rychle. Nabídněte spolujízdu, ušetřete a poznejte nové lidi! Zkuste to. Jste řidič a máte volná místa v autě? Nabídněte spolujízdu. Jste cestující a hledáte odvoz? Najděte vyhovující jízdu a zkontaktujte řidiče. Cestujte společně a ušetřete čas i peníze!

Aplikace smog v ovzduší ČR

Aplikace zobrazuje aktuální informace o úrovni znečištění ovzduší. Data jsou sbírána z automatizovaných měřicích stanic ČHMÚ. Kvalita ovzduší je hodnocena na stupnici 1 až 6 v souladu s legislativou. Výpočet indexu kvality ovzduší, ve kterém je zohledněn možný vliv imisí na zdravotní stav obyvatelstva, je založen na vyhodnocení 1h koncentrací oxidu siřičitého (SO2), oxidu dusičitého (NO2), suspendovaných částic (PM10), 8h klouzavých koncentrací oxidu uhelnatého (CO) a v letním období (1. 4. − 30.9.) 1h koncentrací přízemního ozonu (O3).