The Monocle Guide, k dostání v knihkupectví Book Therapy

The Monocle Guide, k dostání v knihkupectví Book Therapy Zdroj: archiv firem

Život bez plastů - Plamondonová Chantal, 279 Kč, Knizniklub.cz
Říkejte mo Greta - Valentina Giannellová, 199 Kč,  Knihy Dobrovský, datum vydání 24. února 2020
Precious Planet, k dostání v knihkupectví Book Therapy
Kniha Slou - Kamila Boudová, 297 Kč, Albatrostmedia.cz
V souladu s přírodou
11
Fotogalerie

Knihy o ekologii, které vám pomůžou být šetrnější k přírodě

Není vám lhostejné chování lidí k přírodě? Chcete zlepšit svůj postoj k odpadu, umět využít, co již máte, co nejefektivněji? Jak šetřit s vodou? Odpovědi můžete najít v těchto knihách. Samozřejmě ideálně v elektronické formě nebo vypůjčené od kamarádky.

Sucho – Shusterman Neal

Sucho- Neal Shusterman, 239 Kč Knižní klub
Sucho- Neal Shusterman, 239 Kč Knižní klub | Zdroj: archiv firem

Všichni si budou pamatovat, kde byli, když vyschly vodovody. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: Nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.

Bez obalu – Jak žít zero waste – Barbora Tlustá

Autorka Barbora Tlustá se s vámi podělí o zkušenosti, které na své zero waste cestě získala – a že jich je! Knížka vás krok za krokem provede základy zero waste, zjistíte, proč je lepší omezit odpad než recyklovat a jak toho docílit. Dozvíte se, kam chodit nakupovat, jak to funguje v bezobalových obchodech, jak neplýtvat jídlem a vyrobit skvělé pochoutky ze surovin, o kterých jste si doteď možná mysleli, že už se nedají využít.

Bez obalu - Jak žít zero waste Barbora Tlustá, 294 Kč, Knihy Dobrovský
Bez obalu - Jak žít zero waste Barbora Tlustá, 294 Kč, Knihy Dobrovský | Zdroj: archiv firem

Poradí, jak doma zredukovat drogerii a kosmetiku, aniž byste přišli o kvalitu, na kterou jste zvyklí, jak udržitelně pořizovat oblečení a jak se bez zbytečného odpadu v klidu starat o malé či větší děti. Jak si poradit s Vánoci, Velikonoci a dárky k moha příležitostem. Zero waste je běh na delší trať, ale je to cesta, která se vyplatí. Tak až půjdete příště do obchodu, chtějte to BEZ OBALU.

Precious Planet Sarah Tavernier a Emmanuelle Figueras

Precious Planet, k dostání v knihkupectví Book Therapy
Precious Planet, k dostání v knihkupectví Book Therapy | Zdroj: archiv firem

Kniha Precious Planet se snaží nejen dětským čtenářům zábavnou formou přiblížit, jak vypadá a funguje naše planeta a zároveň ukázat její křehkost. Představte si stejně jako ilustrátorky svět okolo nás jako velký dům, který vznikl před 4, 6 mld let. Podlahou je zemská kůra, střechu utvářejí horské útvary a místnosti představují kontinenty. Co se ale stane, když se o náš dům špatně staráme, plýtváme vodou nebo máme konflikty se sousedy? Náš domov se může zbortit. I díky krásným ilustracím se tak čtenář dozví, jak je ochrana a udržitelnost pro náš svět důležitá. K zakoupení v prostorách knihkupectví Book Therapy.

Říkejte mi Greta – Valentina Giannellová

Říkejte mo Greta - Valentina Giannellová, 199 Kč,  Knihy Dobrovský, datum vydání 24. února 2020
Říkejte mo Greta - Valentina Giannellová, 199 Kč, Knihy Dobrovský, datum vydání 24. února 2020 | Zdroj: archiv firem

Greta Thunberg dokázala zaujmout statisíce svých vrstevníků a strhnout je k boji za ekologii, který se pod hashtagem #fridaysforfuture stal celosvětovým fenoménem. Přidej se k misi za záchranu planety! Dozvíš se, jak mohou vypadat dopady klimatické změny a co můžeš udělat, abys ulehčil životnímu prostředí. Nemáme sice žádnou planetu B, ale stále je čas, abychom se postarali o planetu A – přispět k tomu může úplně každý.

Kniha Slou – Kamila Boudová

Kniha Slou - Kamila Boudová, 297 Kč, Albatrostmedia.cz
Kniha Slou - Kamila Boudová, 297 Kč, Albatrostmedia.cz | Zdroj: archiv firem

Zpomalte a možná zjistíte, že už máte vše, co jste hledali.

Svět se zrychluje. Máme všeho čím dál víc, a přeci jen nám pořád něco chybí. Lidstvo sužují stále nové civilizační nemoci a navzdory nevídanému materiálnímu blahobytu nám pocit štěstí proplouvá mezi prsty. Co s tím? Můžeme zpomalit. Pozvěme pomalost do svého života – šatníku, kuchyně, ložnice, nakupování, vyhazování i cestování. Ve SLOU najdeme, jak nechat pomalost prostoupit svou mysl a celé tělo. Zpomalte a možná zjistíte, že už máte vše, co jste hledali.

Život bez plastů – Chantal Plamondon

Život bez plastů - Plamondonová Chantal, 279 Kč, Knizniklub.cz
Život bez plastů - Plamondonová Chantal, 279 Kč, Knizniklub.cz | Zdroj: archiv firem

V současné době je život absolutně bez plastů nemožný. Můžeme se ale pokusit přemýšlet o bezpečných, znovupoužitelných a dostupných alternativách k plastovým produktům, které používáme v každodenním životě. V tomto podrobném průvodci ukazují autoři Jay a Chantal čtenářům, jak analyzovat vlastní spotřebu plastů, najít a vytvořit jednoduché náhrady. Ozdravte svou rodinu, rozšiřujte povědomí o problému a vyzařujte pozitivní, bezplastovou energii – to všechno díky různým akcím a opatřením, které uleví životnímu prostředí.

The Monocle Guide to Building Better Cities

The Monocle Guide, k dostání v knihkupectví Book Therapy
The Monocle Guide, k dostání v knihkupectví Book Therapy | Zdroj: archiv firem

V této knize Monocle rozebírá, co dělá města opravdu výjimečným, až už člověk hledá nové místo pro život či potřebuje trošku vylepšit to současné. Autoři se v knize zabývají několika aspekty, kterými kvalitní metropole disponují. Taková místa jsou přívětivá k lidem všech věkových skupin a původu, pyšní se skvělou dopravou i zajímavými pracovními nabídkami a nabízejí občanům drobnosti, jež posouvají kvalitu jejich života na další úroveň, například městské bazény či střešní kluby. Kniha nabízí neotřelý pohled na proměnu kosmopolitního života a odvádí diskuzi o urbanismu pryč od stěn městské radnice, směrem k samotným občanům. Neopomíná přitom dávat důraz na implementaci ekologických prvků, jež jsou přirozenou součástí současného městského života.

Modlitba za Černobyl: kronika budoucnosti – Světlana Alexijevičová

Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi z černobylské oblasti, jejichž život neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora.

Motlitba za Černoby:l kronika budoucnosti, 296 Kč, Kosmas.cz
Motlitba za Černoby:l kronika budoucnosti, 296 Kč, Kosmas.cz | Zdroj: archiv firem

Můžeme ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral a svou nečinností a nekompetentností zapříčinil smrt tisíců lidí. Řada ruských historiků a politologů je přesvědčena, že otřes, jenž černobylská katastrofa způsobila v ruské společnosti, byl jednou z hlavních příčin rychlého pádu komunistického režimu o tři roky později.

Voda včera, dnes a zítra – Zbyněk Hrkal

Voda včera, dnes a zítra, 269 Kč, Kosmas
Voda včera, dnes a zítra, 269 Kč, Kosmas | Zdroj: archiv firem

Ve volném pokračování úspěšného titulu O lidech a vodě se s autorem, celosvětově působícím hydrogeologem, vydáme na cestu prostorem i časem, abychom se podívali, jak zásadním způsobem voda formovala lidské dějiny. Jde o knihu optimistickou. Historie totiž ukazuje, že všechny problémy, o nichž se dnes tolik diskutuje a které považujeme za fatální pro další vývoj naší civilizace, nejsou ve skutečnosti nic nového. Právě naopak. Lidé po celém světě se s hrozbou nedostatku i přebytku vody museli vypořádávat neustále a naši předkové při tom často projevovali pozoruhodnou invenci. Mnohé zdánlivě archaické postupy nám mohou pomoci i v současnosti. Stačí se podívat do minulosti a vzít si ponaučení!

Upcycling ze starého nové – Max McMurdo

Upcycling ze starého nové, 160 Kč, Knihy Dobrovský
Upcycling ze starého nové, 160 Kč, Knihy Dobrovský | Zdroj: archiv firem

Už vás někdy napadlo předělat ten starý rezavý žebřík v garáži nebo to staré křeslo v kůlně na něco nového, ale nemáte to správné know-how? V knize Upcycling vás Max McMurdo naučí, jak v sobě objevit svérázného designéra, kde a jak se dostat k úžasným vyhozeným věcem, a poradí vám techniky, jak předělat staré věci na elegantní a žádoucí artefakty či kusy nábytku. Jednoduché návody v celé knize vás přimějí vyhrnout si rukávy a pustit se do díla. Dejte vale nábytku z dřevotřísky, vystupte ze své komfortní zóny a vydejte se do úžasného světa designu, broušení, voskování a ohromujících barev. Odměnou vám bude uspokojení, až budete moci výsledek ukázat přátelům a říci: „To je moje práce!“