Vlasy v zimě trpí. Jak o ně správně pečovat?

Teploty se v příštích dnech příliš nezmění. Zima je stále v plném proudu. Pokud se navíc chystáte na hory, měla byste speciální péči věnovat vlasům. Ty totiž v zimě opravdu trpí!

Proč vlasy trpí?

Možná si říkáte, že nošením čepice, popřípadě pod helmou na svahu, vlasy před zimou ochráníte. Ano, vítr, sníh či mráz k nim sice nemůžou, ale přichází další problém –nadměrné pocení vlasové pokožky, které může vést ke zvýšené tvorbě kvasinek a výskytu lupů.

Čepice však není zdaleka jediný problém. Velkou zátěží pro vlasy jsou také přechody z mrazu do vytopených místností. Suchý teplý vzduch vlasy vysuší a ty ztratí lesk i sílu. Proto se následně lámou a třepí. V zimě se v důsledku tření vlasů o čepice, šály nebo kožešiny nevyhneme ani statickým vlasům, které neposedně trčí do všech možných stran.

Na kvalitě našich vlasů se podepisuje i jídelníček. Je prokázané, že v zimních měsících jíme mnohem více tuků a cukrů než běžně.

Jak o vlasy pečovat?

Rozhodně se nevzdávejte pokrývek hlavy, to by nikam nevedlo. Ideální je poskytnout vlasům dostatek živin. „V zimě bychom se opravdu měli zamyslet nad stravováním. Je třeba dbát na dostatečný přísun ovoce a zeleniny, které nám poskytují nezbytné vitaminy a antioxidanty. Neopomíjejte ani bílkoviny a stopové prvky obsažené například v kvalitním mase, vejcích či rybách. Pomohou nám i kvalitní potravinové doplňky přírodního charakteru. Tělo k nim přistupuje jako k potravě a bez problému je stráví. Zejména doporučuji se zaměřit na železo, vápník, jód, zinek, křemík, vitamíny A, E a C,“ doporučuje tricholožka Lenka Kašpaříková, Clinical Hair&Health Vlasové centrum a klinika zdraví.

Do svého repertoáru zařaďte také výživné šampony, které klidně nechte na vlasech působit o chvilku déle, než jste zvyklá. Naučte se také používat i bezoplachovou péči, která zanechá na vlasech tenký film, který chrání před nepříznivými vlivy. Aby se vám vlasy ještě rychleji nemastily, nanášejte tuto péči jen od poloviny délky vlasů dolů.

Pokud se už zima na vašich vlasech stihla vyřádit, chce to okamžitou péči. Začněte ihned používat hydratační masky, intenzivní olejíčky nebo séra, která zajistí hloubkovou výživu.

"Majitelkám dlouhých i krátkých vlasů doporučuji během zimy používat masky, kondicionéry a oleje bez chemických složek. Díky nim dojde k okamžitému přilnutí keratinových šupin vlasu a jeho uhlazení, čímž výrazně omezíme třepení konečků a nežádoucí elektronizaci. Vlasy si uchovají i při nošení čepice nebo lyžařské helmy vitalitu."

Pozor na úpravu vlasů!

V zimě při fixování dlouhých vlasů odložte železné kartáče a spony. Po umytí vlasy opatrně vysušte ručníkem a vyfénujte teplým, ale ne horkým vzduchem. Před tepelnou úpravou vždy použijte ochranné vlasové přípravky. Dlouhé fénování, kulmování a žehlení vlasům obecně neprospívá, ale v zimních měsících je negativní vliv těchto úkonů ještě mnohem větší.

Přípravky, které nám pomáhají, si můžete prohlédnout v galerii:

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!