Padnoucí podprsenka je malý zázrak.

Padnoucí podprsenka je malý zázrak. Zdroj: Shutterstock

.
2
Fotogalerie

Triky pro malá i velká prsa. Jak vybrat nejlepší podprsenku?

Podprsenka může tvar prsou zásadně změnit, může pozvednout sebevědomí, a taky ledacos pokazit.  Jak se při nákupu orientovat?

Vždy je výhodnější najít ochotnou, příjemnou a zkušenou prodavačku, která vám radí a pomůže se zkoušením prádla. U množství značek, ze kterých vybíráte, zaměřte se nejen na barvu, ale hlavně na střih a kvalitu materiálu.

Dobře padnoucí podprsenka může významně zlepšit vaší postavu, pomůže vyhnout se bolestem zad i jiným potížím. Myslete na to, že označení košíčku a obvodu může být u každé značky jiné a také to, že postava se v průběhu života mění.

Po porodu nebo po dietě máte úplně jiné parametry pro správný výběr. Proto riskujete, když si pořizujete neznámé prádlo z internetu, které nemáte možnost vyzkoušet na těle.

Při velikosti košíčků D a větší je lepší připlatit si za kvalitu. Pevný materiál hned tak nepovolí a vydrží mnohem déle.

Pokud patříte k ženám, které jsou obdařené extrémně velkými prsy, vyhledejte značku, která se na ně zaměřuje, a která poskytuje službu bra-fitting, což je pomoc při výběru velikosti, střihu, materiálu podprsenky a jejího správného nasazení.

Jak změřit obvod?

Hleďte především na to, aby nebyl volný. Pokud zadní díl nedrží pevně a zvedá se nahoru, nedokáže prsa nadzvednout. Prsa pak vypadají povisle a unaveně, jsou blíže k pasu a postava se jeví o hodně silnější.

Když zjistíte v kabince při zkoušení, že podprsenka nepřilehne k hrudi a odstává, může to také znamenat, že máte málo hluboký košíček, nikoliv však obvod. Nechte si nabídnout stejný obvod, ale hlubší košík.

Jaká je správně hloubka košíčků?

Prsa z nich nesmí přetékat, ani tvořit pod tričkem boule. Příliš malé košíčky nedokážou větší prsa pozvednout a ty pak vypadají povisle. Při větší velikosti prsou jsou výhodnější košíčky, které nejsou vyztužené, mají šikmé a boční díly sbíhají se do ramínek. Opticky zeštíhlují ňadra.

Tvarují je k sobě a dopředu, čímž vytvoří kulatý tvar a hezký dekolt. Poprsí udrží ve správné výšce. Košíček musíte při zkoušení pořádně nasadit a hledět na to, aby kostice byla usazena těsně pod prsem.

Zkuste zmenšovací nebo formovací podprsenky. Umožní to speciální uzavřený střih. Vyrábí se s kosticí (může být pružná s teleskopickým efektem na koncích) nebo bez kostice. Prsa se přitisknou k hrudi a rozloží se do stran. Opticky zmenší ňadra o jednu až dvě velikosti. Nevýhodou je, že získávají tvar do šířky, ale budete vypadat štíhlejší.

Vadí vám velikost prsou?

Pokud vás tlačí do tkáně, snadno poznáte, že jde o špatnou velikost. U povislých prsou je důležitý střední díl podprsenky. Musí být vyšší, aby se prsa v košíčcích dobře uzavřela, a poskytla potřebnou oporu.

Jakou zvolit šířku ramínek?

Pokud se ramínka zařezávají, mohou vám způsobit bolesti hlavy a bolesti zad. Proto, až najdete správnou délku obvodu podprsenky a hloubku košíčků, nastavujte jejich délku. Neměla by být příliš krátká a nepoužívejte je k popotahování prsou nahoru.

U většího a velkého poprsí jsou širší ramínka nutností hlavně proto, aby odlehčila ramenům. Mladší ženy s pevnými prsy si mohou vybrat podprsenku podle své potřeby a představ a při správné velikosti se nemusí se obávat tenčích ramínek.

Jak si vybrat na sport?

Klasická podprsenka pro sport není vhodná. Při sportovních aktivitách potřebují ňadra jinou oporu, záleží při tom na zátěži. Nízká opora (low) se používá na chůzi, golf, posilování, jógu nebo gymnastiku.Střední opora (medium) se hodí na turistiku, bruslení, lyžování, rychlou chůzi, cyklistiku nebo nordic walking.

Vysoká opora (high) je potřeba na tenis, míčové hry a jiné. Významně pevnou oporu (extreme) si vyžaduje běhání, skoky, jízda na koni a podobně.

Ženy s většími ňadry velikosti F a výše by měly vždy vybírat čtvrtý nejvyšší stupeň opory i pro aktivity méně náročné. S velikostmi sportovní podprsenky F, G se na našem trhu málo kdy setkáte. Pokud ji potřebujete, nezbývá, než se podívat v zahraničí.

Pro správnou velikost si do kabinky vezměte k vyzkoušení sportovní podprsenku nejen vaší ověřené velikosti, ale také podprsenku o jednu velikost menší. Podle zkušeností prodavaček, si ženy výsledně vyberou tu menší velikost, neboť mají pocit, že menší, ale pružné košíčky prsa více upevní. V kabince si zacvičte, abyste zjistila, že podprsenka i prsa zůstávají na svém místě. Podprsenky se číslují stejným způsobem jako ty běžné, což je délka obvodu a hloubka košíčku, ale některé mají jen označení S, M, L, XL. U takto označených podprsenek se předpokládá, že S = 70 B, M = 75 B, L = 80 B, XL = 85 B.

Tajný tip redakce!

Jaké značce mohu věřit?

Není na škodu vracet se ke stejnému výrobci, jehož prádlo vám sedí jako ulité. Někdy dá dost času takového najít. Většina z nich má hlavní skupinu zákaznic, na kterou se zaměřuje.

Jiní výrobci se orientují spíše na ženy se zralými či velkými prsy, tyto podprsenky jsou také krásné a sexy, ale jejich střihy už nejsou tak vykrojené a materiály se používají pevnější.

Článek připravil časopis Dieta.