Vědomá pozornost napomáhá tomu, aby nás cvičení bavilo.

Vědomá pozornost napomáhá tomu, aby nás cvičení bavilo. Zdroj: Shutterstock

Pokud jdete běhat ven, přestaňte se po pohybovat jako stroj řízený autopilotem, ale zaměřte se na to, kam povedou vaše další kroky.
Zkuste se jen tak zastavit a dýchat.
3
Fotogalerie

Naučte se cvičit s vypnutou hlavou. Budete šťastnější

Hana Jelínková

Přestaňte se soustředit na to, co vám táhne hlavou, a zaměřte se na prožitky svého těla při pohybu. Víme, jak na to.

Naše mysl se neustále něčím zaměstnává: posuzuje, porovnává, plánuje, analyzuje, přemílá staré vzpomínky. Nevypíná se úplně dokonce ani ve spánku. Jak si od ní aspoň na chvilku odpočinout?

Už jen ta představa, že bychom jí na chvíli přestali naslouchat, je poněkud znepokojující.

Jenže náš způsob života, kdy mysl neustále pracuje na plné obrátky, si na nás vybírá svou daň. Zatímco naše mysl jede jako stroj, v přítomném okamžiku fungujeme na autopilota. Stále jsme duchem někde jinde, než kde se v tu chvíli doopravdy nacházíme. Snadno se tak může stát, že život se okolo nás míhá, aniž bychom si toho vůbec všimli.

Pokračování 2 / 9

Představte si, že byste dokázali žít lehčeji a radostněji, v harmonii se sebou samými. Právě to je cílem metody cvičení zvané Body in Mind Training (BMT), při kterém své tělo používáme jako nástroj meditace.

Autorkou této metody je britská neuroložka Tamara Russell, která říká: „BMT je vlastně spojení meditace a cvičení v každodenním životě, ideální pro ty, kteří nejsou schopni si zničehonic jen tak sednout, zírat do prázdna a nečinně meditovat. Vychází z přesvědčení, že tělo a mysl jsou neoddělitelně propojeny, jedno ovlivňuje druhé.“

Zde vám přinášíme pět zásad této metody, při níž mohou tělo i mysl relaxovat současně. Vychází sice z tradiční jógové praxe, ale jóga není jediné cvičení, které může posílit integraci těla a mysli. Stejně tak ji můžete využít při nejrůznějších druzích sportu, například při běhání nebo posilování.

Pokračování 3 / 9

Dejte si pauzu

I když to zní nepravděpodobně, právě ve chvílích, kdy se toho na nás valí moc, je potřeba se zastavit a na okamžik jen dýchat. Hlavním pravidlem vědomé meditace je zaměřit pozornost na to, co se děje právě teď, odpoutat se od svých úzkostných myšlenek, které nás odvádějí jinam.

Zkuste se jen tak zastavit a dýchat.
Zkuste se jen tak zastavit a dýchat. | Zdroj: Shutterstock

Zkuste si tedy od nich dát pauzu a na krátkou chvíli se soustředit jen na to, co se děje ve vašem těle. Jak se právě teď cítíte? Bolí vás něco? Jste unavení, máte málo energie? Teprve když si toto vše uvědomíte, přistupte k rozcvičování. Právě odpojení od vlastního těla může být často příčinou poranění. Při cvičení buďte duchem vždy ve svém těle, nikoli mimo něj.

Pokračování 4 / 9

Vnímejte své okolí

Nyní svou pozornost zaměřte na to, co vás obklopuje. Naplňte svou pozorností celý prostor, ve kterém budete cvičit.

Pokud jdete běhat ven, přestaňte se po parku pohybovat jako stroj řízený autopilotem, ale zaměřte se na to, kam povedou vaše další kroky. Soustřeďte svůj pohled na cestu před vámi a současně si uvědomujte držení těla i jeho pohyby.

Dávejte pozor také na měnící se světlo, barvy, vůně a zvuky okolo vás. Sluchátka s hudebním doprovodem protentokrát nechte doma.

Pokračování 5 / 9

Ukotvěte svůj dech

Právě dech je základem každého plně vědomého cvičení. Nádechy a výdechy vytvářejí rytmus, který je základem vašeho pohybu v přítomném okamžiku. Rytmus dechu je zároveň i pojítkem mezi vaší myslí a vaším tělem.

Svůj dech proto pozorně vnímejte a soustřeďte se na něj stejně jako na pohyby, které provádíte. Snažte se oba rytmy co nejlépe sladit. Sledujte, jak se dech proměňuje při posilování či aerobním cvičení. Stále znovu se k němu vracejte.

Pokračování 6 / 9

Mějte plán...

Před začátkem každého cvičení si krátce uvědomte, co se chystáte dělat. Nemusíte si tvořit přesný seznam, ale mějte alespoň rámcovou představu: udělám například deset kliků, uběhnu pět kilometrů… Jasný záměr vám pomůže pročistit mysl a soustředit se skutečně jen na samotné pohyby. Nezapomeňte, že tam, kam v danou chvíli soustředíte svou pozornost, proudí i vaše energie.

Pokračování 7 / 9

…a držte se ho

Během cvičení bude mít vaše mysl tendenci rozbíhat se do různých směrů, vaše pozornost sklouzne k něčemu jinému. To je zcela přirozená součást tréninku. Při každé meditaci mysl občas „ujede“ a nechá se svést bloudícími myšlenkami, vjemy nebo rozptýleními.

Vaším úkolem je přivést ji zpátky k přítomnému okamžiku, k dechu a k samotnému cvičení. Nezáleží na tom, jak často se vám to děje, důležité je se vždy vrátit zpět.

Pokud jdete běhat ven, přestaňte se po pohybovat jako stroj řízený autopilotem, ale zaměřte se na to, kam povedou vaše další kroky.
Pokud jdete běhat ven, přestaňte se po pohybovat jako stroj řízený autopilotem, ale zaměřte se na to, kam povedou vaše další kroky. | Zdroj: Shutterstock

Až budete v tomto stylu cvičení zběhlejší, postranní myšlenky vás budou rozptylovat méně, budete schopni je sledovat a nechávat stranou. Jádro vaší mysli zůstane trvale ukotvené v přítomném okamžiku. Na závěr cvičení tak budete mít příjemný pocit nejen z toho, že jste si protáhli tělo, ale že si zároveň odpočinula i vaše hlava.

Pokračování 8 / 9

Jak cvičit s radostí

Chcete zvýšit své potěšení ze cvičení? Praktikujte během něj mindfulness, tedy vědomou pozornost věnovanou každému okamžiku. Psychologové z nizozemské Univerzity v Utrechtu nedávno publikovali studii, která potvrzuje, že existuje spojení mezi tím, jak jsou lidé při cvičení „duchem přítomni“, a radostí, kterou jim cvičení přináší.

Pokračování 9 / 9

Únava a bolest?

Tatáž studie také ukázala, že vědomá pozornost pomáhá lidem lépe snášet i negativní vjemy spojené s cvičením. Funguje lépe než opačná snaha únavu nebo bolest nevnímat. Radostněji a častěji? Motivovat vás může i zjištění, že lidé, kteří cvičí vědomě, jsou schopni cvičit častěji a pravidelněji.

Článek připravil časopis Moje psychologie.

Doporučujeme

Načíst další články