Šaty à la plachta na červený koberec patří, dokazuje festival v Benátkách

Zatímco Karlovy Vary se ponořily zpět do atmosféry ospalého lázeňského města, filmovým festivalem tento týden ožily Benátky. Kdo při zahajovacím večeru 78. ročníku nejvíce zářil na červeném koberci? Za nás vítězí italská modelka Bianca Balti v objemné mačkané a nabírané róbě Dolce & Gabbana. Vzdáleně připomněla nejvíc diskutovaný model festivalových Varů a znovu nastolila otázku: Opravdu byly šaty Jitky Čvančarové tak strašně mimo?

Obléci na červený koberec objemné šaty vždycky znamená riskovat, že místo na pomyslném piedestalu skončíte jako meme na sociálních sítích. Své o tom ví Rihanna, která v roce 2012 na Met Gala oblékla impozantní róbu čínské návrhářky Guo Pei, jejíž kolová, bohatě vyšívaná vlečka s nadýchaným kožešinovým lemem nakonec připomínala především pizzu. Nebo Jennifer Lopez, která na loňské Glóby vynesla róbu Valentino, ve které vypadala jako vánoční dárek. A poměrně aktuálně také Jitka Čvančarová, jejímž šatům z dílny slovenského návrháře Borise Hanečky (obléká mimo jiné prezidentku Zuzanu Čaputovou) dnes nikdo neřekne jinak než „modrá plachta“.

Jennifer Lopez v modelu Valentino (Zlaté Glóby 2020)

TIP NA VIDEO: Jaké šaty oblékly celebrity na letošní charitativní galavečer amfAR, který se koná v rámci filmového festivalu v Cannes?

Na druhou stranu, i risk k módě patří. Posouvá hranice nositelného i myslitelného, oslavuje tvůrčí svobodu, provokuje mondénní vkus a nastoluje agendu, která slouží především k pobavení, jak dokazuje neutuchající debata nad blankytnou „plachtou“ Jitky Čvančarové.

Co na tom, že ve skutečnosti šlo o 25 metrů hedvábného dupionu a ušítí této róby zabralo 32 hodin ruční práce? Stejně zaznívaly kritické a pohoršené hlasy, že tak objemné šaty jsou na „malý“ červený koberec v Karových Varech naprosto nevhodné, špatně se v nich vystupuje z auta, sedí v kině a nositelce spíš uškodily. Anebo ne?

Italská modelka Bianca Balti v róbě Dolce & Gabbana

Jitka Čvančarová v modelu od návrháře Borise Hanečky

Při pohledu na stylově srovnatelné, byť samozřejmě ve všech ohledech luxusnější róby ze zahraničních červených koberců se totiž nabízí příkré hodnocení šatů Jitky Čvančarové ještě zvážit. Byl to risk, na který se v zahraničním kontextu nebo třeba i s odstupem času budeme nejspíš dívat jinak. A troufám si tvrdit, že ho ještě doceníme.

Fotogalerie: Šaty à la plachta – komu to vyšlo a komu ne?