Jsou tohle nejoblíbenější letní šaty? Zatím to tak vypadá!

Začnu netradičně osobně, protože k tomuto článku mě neinspirovaly žádné influencerky na Instagramu nebo modelky jarně-letních přehlídkových mol, ale ženy, které jsem v posledním vysloveně letním týdnu potkávala na ulici. Všimla jsem si totiž, že častěji než jakékoli jiné šaty nosily krátké a volné, tak zvaný babydoll střih čili à la panenka. Ať už šly s přítelem nebo tlačily kočárek, vždy působily naprosto uvolněně a ležérně, jen s crossbody kabelkou přes rameno a pantoflemi na nohou. Aspirují babydoll šaty na nejoblíbenější letní uniformu?

Trocha historie: Název babydoll dress (panenkové šaty) byl poprvé použit v souvislosti s nočním negližé, které v roce 1942 uvedla na trh americká návrhářka Sylvia Pedlar. Jejich superkrátká délka nebyla přitom snahou o sexuální revoluci, ale pouhým vyústěním faktu, že během války nebyl dostatek látky. Baby doll dress ale nemusí být jen ultra krátké, délkou mohou dosahovat až ke kolenům – přesně jako ikonické šaty uznávaného španělského couturiéra Cristóbala Balenciagy z černého tylu a krajky, který této roztomilé siluetě v roce 1957 zajistil vážnost a nehynoucí slávu.

Tip na video: Připomeňte si historii malých černých šatů.

Ale zpět k ležérnějším modelům. Babydoll dress zažívaly vlnu popularity jednak v 60. letech, kdy se potkávaly s áčkovým mini střihem, a jednak v devadesátkách, kdy se napojily na tehdejší styl grunge a skejtovou subkulturu. Za oživení vděčí i manželce Kurta Cobaina Courtney Love, frontmance kapely The Hole, a její kamarádce Kat Bjelland – obě hudebnice tehdy nosívaly roztomilé babydoll šatičky, které byly v příkrém kontrastu s jejich silným líčením a rockovými rozcuchy (pro tento styl se vžil pojem Kinderwhore).

A pak tu máme současnost s oblíbenou módní vlnou ze Skandinávie. Za návrat babydoll šatů bezesporu vděčíme hlavně kodaňské návrhářce Cecilii Bahnsen, která z této siluety opět učinila luxusní zboží. Její šaty působí křehce i díky pastelovým odstínům, nadýchaným rukávům a tenkému šněrování na zádech. Babydoll šaty ale nemusí mít nutně jen „panenkovské atributy“, jako jsou balonové rukávy nebo kanýry. Příznačný je hlavně volný střih, který se začíná rozšiřovat pod linií dekoltu nebo pod prsy. Ty vaše mohou být klidně bez rukávů anebo třeba košilové. Vyberete si?

Fotogalerie: Nejkrásnější babydoll šaty z aktuálních kolekcí