Fashion week na parkovišti: Výjimka, která se (snad) už nebude opakovat!

Mercedes-Benz Prague Fashion Week neměl, podobně jako jiné pravidelné eventové akce, v posledním roce na růžích ustláno. Celková bilance je jeden zrušený, jeden uskutečněný a jeden hybridní koncept s nálepkou FW 2021, který mohl ukázat budoucnost této akce, nakonec však vzbudil spíše rozpaky. 

Zajímá pražský fashion week ještě někoho? A prožívám při pohledu na Stories z přehlídek spíše FOMO (nepříjemný pocit, že o něco přicházím), nebo JOMO (radost, že tam být nemusím)? Takové otázky si člověk chtě nechtě kladl, když o víkendu na Instagramu natrefil na momentky z této akce. Změť zaparkovaných aut, modelky klopýtající přes zpomalovací pásy, zachmuřené počasí a nefotogenické kulisy Pražské tržnice – s lety vydobytou důstojností minulých ročníků měl tento společného málo.

Tip na video: Znáte tvorbu módní návrhářky Natalie Dufkové?

Na druhou stranu, současný stav pandemie mnoho jiných řešení nenabídl, splnit závazky, udržet motivaci a zachovat kontinuitu je třeba i za cenu, že naprostá většina návštěvníků bude moci přehlídky zhlédnout jen virtuálně. Pozoruhodné je, že významný krok do digitálu, který měl přinést větší demokratizaci (podívat se na přehlídku zdarma na Youtube přece může fakt každý), ve skutečnosti jen obnažil elitářské vyznění této události. Protože když nemůžete ukázat luxusní outfity, dejte tam drahá auta (byť pro Mercedes asi není lepší reklamy, než drive-in akce s vystavenými vozy).

Hrstka pozvaných VIP hostů také jen stvrdila repetitivní nudu českého rybníčku – pár modelek, missek a influencerek, Monika Marešová, Jitka Schneiderová a samozřejmě Vanda Janda.

Návštěvníkům, kteří byli rozsazeni do aut, bylo nejspíš pohodlně i při dlouhém čekání na přehlídku. Mohli klábosit, někteří (neřidiči) popíjet i šampaňské Mumm, jiní se zásobili sami. Nicméně přesně tahle nálada je k virtuálním divákům nepřenosná, nemluvě o tom, jak nepraktické muselo být natáčet na sociální sítě modelky, které se zblízka míhaly kolem aut (byť kolekce se vedle toho promítaly na velké LED obrazovce).

Hlavní organizátor Lukáš Loskot se pro Forbes nechal slyšet, že Mercedes-Benz Prague Fashion Week je společenská událost, kterou je nutné prožít fyzicky. Tento ročník jeho slova potvrzuje. Je sice fajn, když člověk „nikam nemusí“ a může si přehlídky vychutnat v soukromí on-line. Je skvělé, že i lidé, kteří nežijí v Praze, nechtějí si kupovat vstupenky, strojit se a společensky družit, si mohou v reálném čase udělat svůj vlastní názor. Ne, vážně tam nemusíte být fyzicky přítomni. Současně se ale ukázalo, že pražskému fashion weeku to z hlediska obecného zájmu a prestiže může jen ublížit.

Tak snad se v září zase sejdeme v plné parádě! Čeští a slovenští talentovaní tvůrci by si to zasloužili.

Fotogalerie: Podívejte se na street style a ukázky z jednotlivých kolekcí FW 2021