Velký průvodce opalováním: Proč záleží na SPF faktoru a jakou péči po slunění zvolit?

Deštivé dny konečně vystřídalo typicky letní počasí, které láká strávit co nejvíce času obklopená slunečními paprsky. Mít dokonale opálenou pokožku láká nejednu ženu, jenže stejně jako slunce umí být dobrým sluhou, dokáže být také špatným pánem. Jak se tedy správně připravit na čas strávený na slunci a jakou vybrat péči?

UV záření: Před čím nás opalovací krémy vlastně chrání?

Trocha vědy na začátek: Ultrafialové neboli UV záření je natolik silné, že dokáže štěpit molekuly DNA a právě to může vést k rozvoji nepřirozeného buněčného bujení a vzniku kožního melanomu. Proto by se krémy s ochranným faktorem měly stát nedílnou součástí každého pobytu venku. Při opalování nás poté ohrožují zejména dva druhy záření – UVA a UVB – a ani jedno není k naší pokožce šetrné. Co přesně mohou mít na svědomí?

UVA zářenízpůsobuje hlavně předčasné stárnutí pokožky, tvorbu vrásek a linek, pigmentaci a nejednotný odstín pleti. Podílí se také na poškozování DNA, snižuje imunitu a způsobuje také úbytek kolagenu v pokožce. UVB záření má poté na svědomí samotné spálení pokožky. Způsobuje záněty, dehydrataci a též se podílí na tvorbě hlubokých vrásek.

Chytání slunečních paprsků nemusí být pro nás ale jen rizikem, s tou správnou péčí nám dokáže také značně prospět. Díky němu se totiž v našem těle tvoří endorfiny, hormony dobré nálady, a vitamín D, který pozitivně ovlivňuje růst kostí a metabolismus těla. Schovávat se neustále jen ve stínu tak proto není rozhodně nutné.

Spolehlivé přípravky na opalování i pro následnou péči po slunění najdete v galerii:

Článek pokračuje na následující straně >>