Pigmentové skvrny: Proč vznikají a jak se jich úspěšně zbavit?

Jarního slunění jsme se už všichni nemohli dočkat, ale jak je známo, má i své stinné stránky. Jednou z nich mohou být nevzhledné pigmentové skvrny, které se objeví, když jsme na slunci více, než je zdrávo. Jak se jich co nejrychleji zbavit?

Proč vznikají?

Hlavní příčinou vzniku pigmentových skvrn na obličeji, ale i kdekoliv jinde na těle, je nadměrné slunění, tedy vyšší množství melaninu v pokožce. Tento pigment pohlcuje UV paprsky a chrání tak kůži před škodlivým zářením. Pokud nejsou paprsky tolik silné, jejich působení je přiměřeně dlouhé a pokožka je chráněna přípravkem s ochranným faktorem, je výsledkem rovnoměrné opálení. Pokud však svou pokožku dostatečně nechráníme a vystavíme ji na dlouhou dobu slunci, začnou buňky melanocyty intenzivně produkovat melanin. A právě tak se projeví drobné (mnohdy i větší) pigmentové skvrny.

Můžou být ovšem i jiné důvody. Například, pokud máte problematickou pleť, akné a následné jizvičky se velmi často po čase mění právě v pigmentové skvrnky. Proto je důležité pečovat o aknózní pleť velmi důkladně a šetrně.

Skvrnky se mohou objevit také v důsledku hormonální změny, tedy během těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce nebo v menopauze. V těchto případech se ovšem pleť velmi často sama vrátí do normálu. V neposlední řadě může k tvorbě skvrnek přispět i nezdravý životní styl nebo nadměrný stres.

Jak jim předcházet?

Prevence není složitá. Stačí jen během léta používat ochranu v podobě kvalitního krému s ochranným faktorem. Věnujte pozornost roztírání, abyste nezapomínali na nos, jemnou pleť nad rtem nebo obočí. Pokud pozorujete, že je vaše pokožka náchylná k tvorbě pigmentových skvrn, chraňte ji nejenom v létě, ale i po celý rok. Nemusíte používat klasické opalovací krémy, poslouží také hydratační krémy, BB krémy nebo make-upy, které obsahují ochranný faktor.

Jak se jich zbavit?

Speciální kosmetika

Drobné a světlé skvrnky snadno zamaskujete korektorem, který pleť krásně sjednotí. Zároveň zařaďte do péče intenzivní sérum, které vám v boji se skvrnkami pomůže rychleji než běžný hydratační krém. Vyzkoušet můžete také speciální přípravky na bělení pigmentových skvrn. Nejčastěji jsou to krémy nebo šikovné fixy, díky kterým nanesete přípravek opravdu jen na samotnou skvrnku.

Chemický peeling

Další možností, jak se zbavit nežádoucího kožního pigmentu, je chemický peeling, který odstraní svrchní vrstvy kůže a tím i skvrny. Zároveň ale neovlivňuje tvorbu melaninu. Tohle ošetření vám navíc ještě zajistí omlazení pokožky a celkové zlepšení jejího vzhledu.

Přírodní oleje

Depigmentační účinky mají i některé přírodní oleje. Naprosto ideální je vytvořit si z nich speciální domácí „koktejl“. Zkuste smíchat šípkový olej, který má zcela výjimečné hojivé účinky, moringový olej, který pleť sjednotí a zpevní, nebo také třeba esenciální olej z myrhy, který dezinfikuje a podporuje přirozenou regeneraci, či olej ze santalového dřeva, který má kromě depigmentačních schopností také schopnost udržet pleť zdravou a hydratovanou.

Laser

Pokud se chcete svěřit do rukou profesionálů, vsaďte na laser, který zasáhne přímo pigmentovou skvrnu a nepoškodí okolní tkáň. Mikropaprsky naruší hloubkovou vrstvu pokožky, a tím se zahájí přirozený regenerační proces hojení se zrychlenou tvorbou zdravé tkáně. Pokožka je po zahojení perfektně sjednocená, zdravější a také mladistvější.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na účinné omlazovací cviky na obličej.

Tipy na produkty najdete v galerii: