Zdravé jídlo: Je to bio, raw, nebo vegan? Jak ho spolehlivě poznat? | Ženy.cz
 


Zdravé jídlo: Je to bio, raw, nebo vegan? Jak ho spolehlivě poznat?

21. září 2018 • 06:00
Zdravé jídlo: Je to bio, raw, nebo vegan? Jak ho spolehlivě poznat?
• Foto:iStock.com

Všichni chceme jíst zdravě, být zdraví, cítit se skvěle a stejně i vypadat. Co ale termín „zdravé jídlo“ ve skutečnosti znamená?

Jsou zdravé potraviny výhradně ty, které si sami vypěstujeme nebo koupíme na farmářském trhu s označením bio? Nebo mají pravdu makrobiotici? A co vegani, kteří tvrdí, jak se cítí skvěle, když nepozřou nic z toho, co se jen otřelo o zvíře? Jsou zdravější zastánci raw stravy, kteří nejedí tepelně upravované potraviny, nebo příznivci paleo diety, kteří se stravují, jako by byli v době kamenné?

A co když je to něco úplně jiného?

Zdraví je trend a hlavně skvělá příležitost, jak nám pod heslem, pod nějž se schová cokoli, taky prodat cokoli. Zdraví, které dřív bývalo normálním stavem, nám dnes výrobci potravin a doplňků a všeho možného předkládají jako cíl a smysl života, na němž je dennodenně třeba tvrdě pracovat a hlavně za něj hodně utrácet. Přitom jednoznačná definice zdraví vůbec neexistuje. Podle Světové zdravotnické organizace je to stav fyzické, psychické, sociální a estetické pohody, je ovšem na každém, jak si ji vyloží. Se zdravým stravováním je to podobné.

Stravování je jen jednou složkou zdravého životního stylu a nikdo zatím přesně nedefinoval zdravou potravinu, zdravý pokrm nebo recept. Můžeme říct, že salát je zdravý. Platí to ale i ve chvíli, kdy ho hltáte po hádce se šéfem nad klávesnicí počítače? Ukážeme vám náš pohled na věc a kromě toho se zeptáme také specialistky na zdravotní prevenci a výživu, Margit Slimákové, co by vlastně to zdravé jídlo mělo být.

Co to znamená zdravé jídlo a jíst zdravě podle redaktorek z časopisu Dieta?

  • Jíst hlavně to, co někde běhalo, skákalo či jsme si mohli utrhnout, a jídla z toho připravená.

  • Nejíst nic, co se vyslovuje ve většině jazyků na světě stejně.

  • Jíst všeho s mírou a tak pestře, jak to v daný okamžik jde.

  • Nejíst před obrazovkou počítače nebo televize, ale v klidu a v plném soustředění u stolu.

  • Udělat si na jídlo čas a myslet na to, co máme právě v danou chvíli před sebou na talíři.

  • Snažit se sledovat, co dělá našemu tělu dobře, a podle toho si sestavit jídelníček.

  • Dávat si co nejméně zákazů, příkazů a omezení, protože je stejně budeme porušovat.

  • Nic si nevyčítat.

Jak ještě poznat zdravé jídlo? Jaké jsou nejzdravější potraviny světa? Co je horší, přejídání, nebo hladovění? Jaké diety klidně můžete zkusit?

To vše a mnoho dalšího najdete ve speciálu časopisu Dieta s názvem Dietní bible aneb Konec hladovění. Objednat si ho můžete přes SMS:

POŠLETE SMS NA ČÍSLO 902 11 VE TVARU:

DIETNIBIBLEW mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ULICE ČP mezera MĚSTO mezera PSČ

Cena každé přijaté SMS je 99 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz.

 

Autor: redakce Dieta
Klíčová slova:  dieta
Jdi na homepage Zpět na začátek

Jak zhubnout

Partie Za jaký čas Kolik kg Jakým způsobem Jak zhubnout za týden Jak zhubnout za měsíc Břicho Zadek Stehna Boky Nohy Paže

V našem speciálu najdete vše, ať potřebujete zhubnout 5 kg, 8 kg, 10 kg nebo 20 kg. Všechny tipy jsou připravené ve spolupráci s odborníky. Víme, jak na ploché břicho, známe nejlepší cviky na zadek a stehna. Hubněte běháním, chůzí, plaváním, sexem nebo bez cvičení. Speciální tipy jak zhubnout po porodu. Komu pomůže Atkinsonova dieta, keto dieta, Dukanova dieta, pětifaktorová dieta a jaká jsou jejich úskalí? Jak na celulitidu, zdravý jídelníček a další tipy. Vypočítejte si své BMI. S námi zhubnete zdravě a napořád!