Vánoce na talíři: 5 pastí, které nám kazí hubnutí. Jak na ně vyzrát?

I když si hlídáte váhu, nebo jste dokonce zrovna v dietním režimu, určitě budete souhlasit s tím, že tohle období se má vychutnat. Jak být v klidu a nespadnout do žádné dietní pasti, jsme zjišťovali u nutriční terapeutky Lady Noskové. 

1. past: Cukroví

S jeho přípravou se začíná úderem 1. prosince, někdy i dřív, takže máte vlastně celý měsíc na to ochutnávat při pečení i tajně ujídat už hotové sladkosti. Vždyť přece z jednoho kousku se vám nic nestane. Nebo ano? Jaké je řešení téhle situace? Je klíčem příprava menšího množství, nebo spíš zdravější receptury? „Myslím, že menší množství prostě nefunguje. Ochutnáte jeden, a nemůžete odolat dalšímu. Lepší přístup je připravit si zdravé mlsání, které vám přinese dobrý pocit, že mlsáte bezpečně a nestresujete se. Všechny tři ingredience, ze kterých se obvykle cukroví vyrábí – mouka, máslo, cukr – jsou totiž problematické.

Předvánoční období je už tradičně synonymem nejrůznějších oslav, večírků a příležitostí hřešit, a to jak alkoholem, tak různými malými dobrůtkami, které se na takových akcích podávají. Nabízí se otázka, jestli se lze případným karambolům vyhnout tím, že se raději předem najíme doma, a zda je opravdu jedinou variantou vinný střik. „Večírky a sedánky s přáteli k Vánocům patří, vyhýbat se jim nebude řešení, protože se budete cítit asociálně. Ale nápad s ,předkrmem‘ doma je dobrý. Podle typu podniku a lidí se dá většinou předpokládat, co se bude konzumovat, a lehká předehra ve formě zeleninové polévky (objem do žaludku a zelenina s vlákninou) může pomoci.

Se svátky je taky spojená větší konzumace alkoholu. To, že se jedná o prázdné kalorie, víme všichni. Proto by bylo fajn stanovit si dopředu limit. Dám si skleničku, ale jen jednu, nejvýše dvě, a s každým 1 dl vína vypiju 2 dl vody. Myslím, že se to dá přežít. Pokud by to vypadalo na něco ostřejšího, pravidla jsou podobná. Jen pozor na vaječné koňaky a punče. Energie v nich ukrytá se může vyrovnat až osminásobku skleniček vína! Když už jsme u těch zimních nápojů, neodmyslitelně k nim patří i čaje. Dopřávejte si je ovoněné vanilkou, skořicí, zázvorem, hřebíčkem, podpoříte tak kouzlo Vánoc a ze svého pitného režimu budete mít výborný pocit a čisté svědomí.“