Flanelkou to nekončí: Styl inspirovaný westerny ovládne následující sezonu
Mohlo by se zdát, že po volbách zase můžeme flanelky odložit, ale opak je pravdou. Móda divokého západu, známá též jako westerncore, teprve nabírá na obrátkách. Vedle kostkované košile, kterou na přehlídce Bottega Veneta předváděla Kate Moss, se letos do hry vracejí také koně, třásně, pásky s masivními sponami a osvědčený double denim.
Westernová móda má dlouhou historii. Známe ji totiž hlavně zprostředkovaně z filmů o Divokém západu, rádi na ni vzpomínáme v souvislosti s outfityprincezny Diany, jimiž se občas vymezovala vůči upjaté královské rodině, a často na ni v karikované kostýmové podobě narazíme na letních hudebních festivalech. Kořeny kovbojské módy nicméně sahají až do poloviny 19. století, tedy do éry slavné kalifornské horečky. První cowboys označovaní jako Vaqueros se sice na území Spojených států objevili už v 17. století, ale teprve okolo roku 1850 se začala rodit westernová estetika tak, jak ji známe dnes.
TIP NA VIDEO: 5 typů kalhot, které budeme nosit v roce 2023
Trvalo ovšem ještě jedno celé století, než se naplno dostala do módy. Do té doby plnila ryze praktickou funkci pro všechny rančery i potulné psance. První fashion slávu si kovbojská estetika užila až s příchodem 50. let, Elvise Presleyho a rockabilly. Denim se začal vrstvit, všichni se zamilovali do semiše, kůže i třásní a takzvané bolo kravaty platily za módní doplněk číslo jedna.
Od té doby se cowboy prvky vracely mezi trendy se železnou pravidelností, ne vždy se ale jednalo o ucelenou estetiku. Například fashion scéna konce 80. a poté i 90. let byla posedlá kovbojskými botami. Stačí si vzpomenout právě třeba na princeznu Dianu, která koně nosila k džínům, saku a kšiltovce. Nebo na Pamelu Anderson, jejíž outfit skládající se z bílého trička s výstřihem do V, denimových šortek a kožených kovbojských boots se stal ikonickým. Boty se později vrátily na scénu v roce 2007, kdy zčistajasna zaplavily běžné řetězce. A o pár let později tyto cowboy tendence podpořil i návrat double denim outfitů.
Střih. Máme rok 2023 a v módě se opět setkává několik tendencí, které lze shrnout pod jednotný termín westerncore – tedy soubor trendů, které nějakým způsobem odrážejí kovbojskou estetiku. Mohou to být přívěsky a náušnice značky Twojeys, které nosí i zpěvačka Dua Lipa. Nebo vysoké kovbojské boty Ganni, které loni na fashion weeku obula Emma Chamberlain ke žlutým mini šatům. Byla to Emily Ratajkowski, kdo se na poslední Halloween převlékl za sexy cowboy girl. Nebo také Beyoncé, která ve třpytivém klobouku láká na své světové turné Renaissance. A nesmíme zapomenout ani na všechny ty double denim a all denim outfity, které znovu zaplavují street style i Instagram a dávají vzpomenout na ikonické outfity Britney Spears a Justina Timberlakea z roku 2001.
Pro aktuální westerncore styl je příznačné, že kombinuje prvky i napříč jinými styly. Například Tom Ford ve své kolekci pro letošní jaro a léto spojil metalický disco lesk s třásňovou kovbojskou košilí. Dolce & Gabbana zase předvedli spojení výrazně westernových kalhot a minimalistického topu. Právě minimalismus se s estetikou divokého západu překvapivě nevylučuje, naopak – dává vzniknout zcela novým a nevšedním kombinacím, jako byly třeba kapsáče, bomberová bunda a kovbojský klobouk na kodaňském fashion weeku. Jinde se zase objevují tendence mixovat westerncore se stále aktuálním trendem školních uniforem – třeba skládané minisukně spárované s koňmi letos jistě uvidíme velmi často.