Třásně, kovbojské boty a kůže: Móda Divokého západu je zpět!

3 min čtení

3 min čtení

Mohou za to festivaly Coachella a Glastonbury, fascinace 90. léty, anebo touha po útěku z města na ranč? Všechno dohromady! Móda inspirovaná kovboji a Divokým západem je zpět a její síla bude s příchodem podzimu nabývat na intenzitě. Přesvědčí i vás ke koupi alespoň jednoho páru kovbojských bot nebo kožené bundy s třásněmi?

Westernová móda má dlouhou historii. Známe ji totiž hlavně zprostředkovaně z filmů o Divokém západu, rádi na ni vzpomínáme v souvislosti s outfity princezny Diany, jimiž se občas vymezovala vůči upjaté královské rodině, a často na ni v karikované kostýmové podobě narazíme na letních hudebních akcích. Kořeny kovbojské módy nicméně sahají až do poloviny 19. století, tedy éry slavné kalifornské horečky. První cowboys označovaní jako Vaqueros se sice na území Spojených států objevili už v 17. století, ale právě okolo roku 1850 se začala rodit westernová estetika tak, jak ji známe dnes.

TIP NA VIDEO: Jak nosit šátek? Tady je pět nápadů!

Trvalo ovšem ještě jedno celé století, než se naplno dostala do módy. Do té doby plnila ryze praktickou funkci pro všechny rančery i potulné psance. První fashion slávu si kovbojská estetika užila až s příchodem 50. let, Elvise Presleyho a rockabilly. Denim se začal vrstvit, všichni milovali semiš, kůži i třásně a bolo kravaty platily za módní doplněk číslo jedna.

Od té doby se cowboy prvky vracely mezi trendy se železnou pravidelností, ne vždy se ale jednalo o ucelenou estetiku. Například fashion scéna konce 80. a poté i 90. let byla posedlá kovbojskými botami. Stačí si vzpomenout právě třeba na princeznu Dianu, která takzvané koně nosila k džínům, saku a kšiltovce. Nebo na Pamelu Anderson, jejíž outfit skládající se z bílého trička s výstřihem do V, denimových šortek a kožených kovbojských boots se stal ikonickým. Boty se později vrátily na scénu v roce 2007, kdy zčistajasna zaplavily běžné řetězce. A o pár let později tyto cowboy tendence podpořil i návrat double-denim outfitů.

Princezna Diana v roce 1989.

Pamela Anderson v roce 1993.

Co ovšem stojí za letošním návratem kovbojské estetiky, která se oproti předešlým érám zdá podstatně mohutnější a komplexnější? Důvodů lze jmenovat několik a ani jeden nebude převažovat nad ostatními. V první řadě je nutné zmínit, že trendy se neobjevují nahodile a nečekaně. Navzájem se ovlivňují, jeden vyplývá z druhého. Vždy je mezi nimi určitá kontinuita. Bylo by proto nesmyslné tvrdit, že bychom vloni nebo předloni nenašli žádný náznak westernové módy – stačí si vzpomenout na neonově růžový outfit rappera Lila Nase X na předávání cen Grammy v roce 2020 nebo na outfit Hailey Bieber, kterým vzdala hold princezně Dianě.

Loading

Lil Nas X na předávání cen Grammy v roce 2020.

Současná chuť nasadit si kovbojský klobouk, obléct křivák s třásněmi a obout koně se logicky zintenzivnila s návratem velkých festivalů, bez kterých jsme se během dvou pandemických let učili žít. Euforie z těchto akcí umocnila touhu vyrazit na koncert ve vlastních módních experimentech, které hýří barvami i excentrickou originalitou. A právě u hudebních stagí se kovbojské prvky potkaly se současnou vlnou Y2K módy. Až tedy na Instagramu narazíte na outfity spojující westernové boty a klobouk s crop topy a brýlemi jako vystřiženými z přelomu tisíciletí, nedivte se. Generace Z tuto kombinaci bezmezně miluje.

Loading
Loading
Loading

Trend cowboy girl nicméně letos z velké části vychází také z oblíbené estetiky cottagecore, v níž jsme našli zalíbení během lockdownů. Stále platí, že pod tíhou současného světa i společenského a ekonomického dění máme tendence utíkat do přírody a na venkov. Jen nás už prostě nebaví nosit k tomu jen romantické šaty a košíky s čerstvě upečeným chlebem a lučními květinami. Stále více toužíme přes šatky přehodit ještě koženou vestu, obout špičaté kozačky a vyrazit na ranč s airpody, z nichž se bude linout buď eskapistické album Folklore od Taylor Swift, anebo cokoliv od maskovaného queer kovboje Orvilla Pecka, který vrací country mezi populární hudební žánry.

Zbývá už tedy jen otázka, jak do svého šatníku kovbojské prvky zakomponovat. Mnohé ze způsobů poodhalil už street style na letošních jarních světových fashion weeks – právě ony totiž potvrdily, že rok 2022 bude patřit kovbojům. Začít můžete zlehka: oblečte si nestárnoucí kombinaci koženého křiváku, džínů a bílé košile nebo roláku. Místo tenisek nebo kotníčkových boots outfit doplňte o kovbojské koně. Můžete jít na jistotu a zvolit kožený černý nebo hnědý pár, obchody ovšem nejsou na barevnou nabídku skoupé, a tak narazíte i na spoustu modelů v různých možných barvách. Stejně tak můžete cowboy estetiku podpořit tím, že si vezmete kovbojský klobouk. Obzvlášť dobře bude vypadat na podzim a v zimě k rovnému dlouhému černému kabátu.

Street style z Fashion Weeku 2022.

Street style z Fashion Weeku 2022.

Street style z Fashion Weeku 2022.

Abychom ale nezůstali jen u podzimní módy, spoustu prvků můžete samozřejmě nosit i teď, během druhé poloviny léta. Nebojte se kovbojské boty obléct k denimovým šortkám (obzvlášť dobře budou vypadat k delším bermudám a bílé košili) a k mini šatům. Přes bohémské midi zase oblečte krátkou koženou vestičku a zkuste i třeba zmíněnou nebojácnou kombinaci s Y2K módou (postačí brýle, crop top nebo malá kabelka na rameno). Pokud potřebujete ještě více inspirace, třeba najdete to pravé ořechové na následujících fotkách či v galerii níže.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading