Stylové trekové boty a bundy nejsou mýtus! Kde sehnat trendy outdoorovou módu?

2 min čtení

2 min čtení

Outdoorovou módu si v Česku většinou spojujeme s pestrobarevnými šusťákovými bundami, kapsovými kalhotami a ne zcela vzhlednými pohorkami. Přitom oblečení vhodné do jakéhokoli přírodního terénu může odpovídat současným trendům i dnes tak oblíbenému minimalismu. Poradíme vám, kde sehnat stylovou trekovou obuv i funkční bundy, za něž se nebudete muset stydět ani v městském ruchu.

Když jsem v dubnu 2022 přijela na západní pobřeží USA a vyrazila na trek do národního parku Yosemite, nestačila jsem se divit. Nejenže mou pozornost zcela logicky upoutala dechberoucí krajina, ale také oblečení tamějších outdoorových nadšenců – jejich módní výbava snad nemohla být té, kterou známe z českých hor, luhů a hájů, vzdálenější.

TIP NA VIDEO: Které barvy ovládnou rok 2023?

Nemám ráda stereotypní generalizace odkazující k typickým znakům jednoho národa. I tak ale souzním s obecně rozšířeným názorem, že spousta Čechů v módě stále miluje hlavně funkčnost a kousky, které vynikají alespoň několika outdoorovými prvky. Přesvědčujeme se o tom pokaždé, když teploty klesnou k bodu mrazu a začne sněžit. Pevné trekové boty jsou náhle k vidění nejen v horských oblastech, ale také coby běžná obuv do práce ve městě. Lyžařské bundy se stávají svrchníkem přehozeným přes šaty po cestě do divadla. A kontroverzní kalhoty Rejoice zůstávají stálicí mnohých obyvatel ČR po celý rok. Na co potřebujeme stylovost? Hlavní přece je, že oblečení hřeje a neprofoukne.

Outdoorovou bundu tak mají mnozí zafixovanou jako ne zcela vzhledný typ oblečení, u něhož je rozhodující právě jeho funkčnost, nikoli vzhled. Ale opak je pravdou. Důkazem mohl být právě zmíněný yosemitský trek, kde turisté téměř bez výjimek uměli zkombinovat právě onu funkčnost s minimalistickým designem a kvalitou oblečených kousků.

Bunda na výlet i trekové boty skutečně mohou být stylové a nemusejí zářit všemi barvami. Naopak. Trendy outdoorová móda jasně říká, že nejlepší cestou je volit esteticky jednoduché kousky v barvách souznějících s okolní přírodou – tedy v neutrálních a zemitých odstínech. Pestrobarevné prvky, nespočet kapes a neforemné střihy naopak z moderního outdoorového šatníku zcela mizejí.

A kde tedy trendy kousky na hory nebo celodenní výlet do lesa sehnat? Bohužel, lokální fashion scéna zatím nenabízí dostatečně širokou nabídku minimalistické outdoorové módy, a tak je stále potřeba hledět hlavně za hranice. Stylové jednoduché kousky najdete samozřejmě u etablovaných značek, jako je The North Face, Columbia nebo Patagonia. Mimochodem, první zmíněný potvrdil svou pozici nejžádanější „turistické“ značky současnosti nedávnou spoluprací s módním domem Gucci. Za prozkoumání nicméně stojí i e-shopy v Česku méně známých značek Roa, Merrell, Gramicci nebo Ranra, které nedávno módní web High Snobiety označil za nejlepší outdoorové výrobce současnosti.

Loading
Loading
Loading

Módu propojující funkčnost se stylovostí najdete třeba i u sportovní značky Puma. Důkazem může být nedávná kolaborace s pařížským módním domem AMI, v níž se outdoor propojuje s ryzím krejčovským umem. Kolekce rychle mizí z e-shopu, tipy na některé kousky ale ještě najdete v naší galerii.

Samostatnou kategorií jsou pak značky jako Barbour nebo Timberland. Ty dlouhodobě vycházejí ze specifik své historie a podmínek, v nichž vznikly. Zatímco Timberland se svými ikonickými „traktory“ vzdává už od 50. let hold přírodě v celé její kráse i tvrdosti, Barbour vychází z typické estetiky a dědictví Skotské vysočiny. Jejich speciálně pogumované nepromokavé bundy klidně můžete vzít i do města a rozhodně jimi protnete i záplavu šusťákovek na trekové stezce. Tip: Pokud by se vám nechtělo investovat do nového kousku (ceny se pohybují okolo sedmi tisíc korun), počíhejte si na model z druhé ruky v e-shopu pražského second handu 1981. V nabídce je mívají už téměř se železnou pravidelností.

Loading
Loading