Jak se nakazit dobrou náladou
Nálada je jako virus. Chytnete ji a šíříte dál. Poradíme vám, jak posílit obranyschopnost vůči negativním emocím a jak si pozitivní rozpoložení udržet co nejdéle.
Určitě se vám už stalo, že vedle vás někdo zívl a vy jste automaticky začala také. Stejným způsobem se mezi lidmi šíří například panika. O prázdninách se objevila v novinách zpráva o 20 studentech policejní školy v Sokolově, kteří za záhadných okolností zkolabovali během slavnostního ukončení školního roku. Nebyla potvrzena otrava, návykové látky ani anomálie v počasí. Lékaři to uzavřeli jako hyperventilaci způsobenou stresem. Vznikl mezi nimi pravděpodobně emocionální řetězec. A takhle snadno se může roznášet v podstatě jakákoli emoce. Můžete ale do určité míry ovlivnit, jak moc se náladou okolí necháte ovlivnit.
Žádné negativní zprávy
Média mají určitě důležitou úlohu. Je třeba být v obraze a zajímat se o to, co se kolem vás děje. Moc to ale se sledováním zpráv nepřehánějte. Problém je totiž v tom, že v nich převládají negativní informace. Bohatě stačí, když se jen ráno nebo večer kouknete na aktuální zpravodajství, nemusíte k tomu ještě během dne každých pět minut sjíždět aktuality na internetu. Stejně to tak děláte jenom z nudy, nebo když odkládáte práci, do které se vám zrovna nechce.
Hledejte inspiraci
Jestli přece jen neodoláte pokušení neustále sledovat internet a sociální sítě, alespoň tam hledejte něco, co vás samotnou zajímá, inspiruje a rozvíjí. Vypněte si zprávy a reklamy, které vás obtěžují, zrušte sledování profilů, které na vás působí negativně. Zvažte také, jestli opravdu potřebujete něco komentovat pod příspěvky. V internetových diskusích totiž dostávají prostor lidé, kteří využívají anonymity za klávesnicí nebo falešnými profily a vybíjejí si tam své frustrace a agresivitu. Je pak zbytečné takovým jedincům cokoli vysvětlovat nebo se kvůli nim dokonce rozčilovat. O to přesně jim totiž jde.
Smějte se
Pokud chcete mít kolem sebe lidi s dobrou náladou, měla byste ji také sama vyzařovat. Nejlépe to půjde pomocí smíchu. Vyplavuje endorfiny (hormony dobré nálady), serotonin (hormon štěstí) a oxytocin (hormon lásky). Navíc vás dělá odolnější vůči stresu. Jestli vám není zrovna do smíchu, vzpomínejte na veselé historky a trapasy, které se vám staly, anebo si pusťte dobrou komedii, která vás zaručeně rozesměje. Smát se můžete společně i s dobrou kamarádkou u kávy.
Zkuste pozitivní muziku
Rozhodně vás nenabádáme k tomu, abyste přestala poslouchat tvrdou muziku, pokud ji máte ráda. Když se ale potřebujeme zklidnit a uvolnit, je dobré si poslechnout i klidnější melodie, které nás povzbudí. Ideální je relaxační hudba určená pro meditace nebo uklidňující zvuky, jako je praskání v hořícím krbu, tekoucí voda, déšť a zpěv ptáků.
Ukliďte si
Ne nadarmo se říká, že pokud si chcete dát život do pořádku, je třeba si nejdřív uklidit doma. Tím není myšlen běžný úklid jako luxování a utírání prachu, ale především pročištění domácnosti od věcí, které vám berou energii. Zbavte se všeho, co vám zbylo po bývalém partnerovi nebo toho, k čemu se vážou nehezké vzpomínky. Takové předměty určitě stejně nechcete mít na očích. Nepořádek je navíc připomínkou věcí, které byste měla udělat, ale odkládáte je, což může podporovat pocity nezdaru.
Obejměte někoho
Při doteku se vyplaví hormon oxytocin a snižuje se stres. Jestliže pak nemáte po ruce blízkého člověka, pomůže i mazlení s domácím zvířátkem, ale i když se budete dotýkat sama sebe. Automasáž dokáže snížit srdeční frekvenci a hladinu stresového hormonu kortizolu. Promačkejte si například čelo, ruce, krk nebo svaly, které máte ztuhlé.
Zbavte se nepřátel
Škrtněte ze života lidi, kteří kolem sebe šíří negativní energii. Poznáte je snadno. Stále si na něco stěžují a nic jim není dobré. A když se vám něco nedej bože povede, snaží se vám radost ihned zkazit svou skepsí. Tajně vám dobrou náladu totiž závidí. Takoví „přátelé“ z vás jenom vysávají energii. Pokud jde o kolegy v práci nebo příbuzné, asi je jen sotva přestanete úplně vídat, můžete ale omezit kontakt na minimum, a když už s nimi musíte komunikovat, vytvořte si kolem sebe emocionální bublinu.
Choďte často ven
I kdybyste měla venku ujít jen pár bloků kolem baráku, uděláte pro svou psychiku hodně. Jednak se vystavíte dennímu světlu, budete dýchat čerstvý vzduch a chůzí rozproudíte krev. Kromě přílivu energie se budete celkově cítit lépe. Úplně nejlepší jsou samozřejmě procházky do přírody, ale jestli vás chůze nebaví, věnujte se venku alespoň nějaké činnosti, třeba práci na zahrádce.
Proč se po sobě opičíme
Na vině nejsou viry ani bakterie, ale nejspíš zrcadlové neurony. Vědci při pokusech na opicích zjistili, že v jejich mozku existují buňky, které se zaktivují, když provádějí nějaký pohyb nebo když pozorují jinou opici. V mozku se jim tak zrcadlí chování druhých, jako by šlo o jejich vlastní. A stejným způsobem se to děje pravděpodobně i u lidí. „Znamená to, že se můžeme opravdu nakazit něčí náladou. Nejenže ji u někoho pozorujeme, ale díky aktivitě zrcadlových neuronů ji zažíváme na vlastní kůži,“ říká britská odbornice na pozitivní psychologii Miriam Akhtar. Tato teorie vysvětluje, proč napodobujeme něčí gesta, výraz a způsob řeči.
Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 10/21