Když si uklidíte, nebudete litovat. Vaše duše bude zářit

Když si uklidíte, nebudete litovat. Vaše duše bude zářit Zdroj: istock.com

Úklid domu, úklid duše. Proluxujte se k lepší náladě, vztahům i sebevědomí

Jednou z položek, které si potřebujete v předvánoční přípravě odškrtnout, je velký vánoční úklid. Už teď vám přibývají vrásky na čele. Proč? Kde vzít čas? Tolik hodin ztraceného času? V hlavě se vám líhne myšlenka, že na to letos kašlete. Nedělejte to. Když uklidíte dům, uklidíte si i duši.

V prastarých legendách se říkalo, že Lucie, jejichž svátek slavíme před Vánocemi, chodily do domácností a kontrolovaly, zda má hospodyňka uklizeno. Dříve nepořádek znamenal riziko moru, dnes už naše tělo takový drastický dopad nečeká, ale zato duše nepořádkem pěkně trpí. Zejména duše ženy, protože domácnost je ženiným zrcadlem. Velice pravdivě odráží, čím žije, co cítí, kam proudí její energie – zda do rodiny, nebo mimo ni. Jeden den nemyté nádobí asi nevadí, ale co ty hory nevyžehleného prádla, zrcadlo, přes které není vidět, není toho na vás trochu moc? Hory úkolů v práci a že nemáte čas na nic, ani na samu sebe?

Uklízet se mi prostě nechce

Všechny předměty, kterými jsme doma obklopeni, vyzařují určitou energii a zrcadlí naše vnitřní já. Pokud nám v životě vládne chaos a nepořádek, pak ani nesoulad a hromadění věcí našemu vnitřnímu prožívání příliš nepomůžou. Naproti tomu však úklidem fyzických prostor můžeme výrazně napomoci tomu, abychom se cítili lépe v duši. Jen si vzpomeňte, jaké to je, když se do úklidu vrhnete. Jak vše postupně rovnáte, utíráte, jako byste čistila i sebe. A ten pocit, když je uklizeno. Nevím jak vy, ale já když uklidím celý dům, mám pocit, že teď můžu rozjet cokoliv. Mám „čistý stůl“ a můžu jít v životě dál. Úsměv na tváři a pocit spokojenosti. Když ale pár dní chodím kolem špinavé podlahy a poletujícího prachu, ani moje nálada není nejveselejší, štve mě kdeco. A vnitřně cítím, že potřebuji uklízet.

Nemějte domácí práce jen za bezduché a tupé činnosti. Uvědomíme-li si jejich pravý význam, mohou se stát příjemnou činností. Mohou vás nabíjet a dělat šťastnou. Je to jeden ze způsobů, jimiž členům rodiny dáváte najevo svou lásku a péči.

Energie potřebuje proudit

Většina lidí vnitřně prahne po pocitu jistoty. Jestliže máme ve svých věcech pořádek a vždy víme, kde co najdeme, přináší nám to klid a mír. Někteří z nás však nejsou schopni organizace, a dokonce i často tvrdí, že mají ve svém nepořádku systém. Může to tak být, nicméně nic to nemění na tom, že neuklizené místo zbytečně zatěžuje i naši mysl. Jakmile v mé pracovně míra bordelu a chaosu překročí určitou mez, aniž bych si to uvědomila, odcházím pracovat jinam. Na gauč, k jídelnímu stolu, kamkoliv, neboť v pracovně mi to nejde. Stačí jen malé porovnání věcí, a nápady se hrnou. Neutíráte totiž jenom prach, ale uvádíte energii do pohybu, aby nikde neustrnula. Nemyjete jen tak okna, ale otevíráte a odhalujete horizonty a plány pro celou rodinu.

Do plné sklenice vodu nenaliješ

To je jeden ze základních principů každé změny. Nedokážeme svůj život kardinálně změnit a přepsat svou vlastní historii, pokud budeme vycházet z dosavadních nevytříděných zkušeností. Blíží se nám příchod nového roku, kdy budeme zas plni nápadů, ideálů a vizí, ale aby se mohly uskutečnit, je potřeba vyklidit prostor, a to doslova.

Začít musíme vyházením veškerého harampádí ze svého života: fyzického, energetického i mentálního. Zásada je stejná: úklid uvolňuje energii. Kromě nezbytného si nechávejte jen to, co se vám líbí, co je vám drahé. Proč uchovávat film, který se vám nelíbil? Proč tu mít staré složky bůhví ze kdy a k ničemu? A nezapomeňte ani na virtuální svět. Pořádně probrat potřebuje nejen váš osobní, ale i pracovní počítač, stejně jako sociální sítě, blogy a stránky.

Tak a jde se na to.