Macro Studio Shot Of Woman's Eye With Close Up On Eyelashes And Pupil

Macro Studio Shot Of Woman's Eye With Close Up On Eyelashes And Pupil Zdroj: iStockphoto

Rozmazlujte svoje oči: Tipy pro 30, 40 i nad 60 let

Zrak je náš nejdůležitější smysl. Mnohdy si to ale uvědomíme až ve chvíli, kdy přestává sloužit. To už může být pozdě. Co všechno se dá udělat pro to, aby oči zůstaly zdravé co nejdéle?

Také vás rodiče strašili tím, že si čtením s baterkou pod peřinou zkazíte oči? Dneska už víme, že to tak není. Čtení při nedostatečném světle sice oči vyčerpává, ale tento negativní efekt je pouze dočasný. Kvalita zraku – když pomineme genetické faktory – naopak úzce souvisí s tím, co jíte a jak se o své oči staráte každý den. Jak si zrak nejlépe hýčkat, když je vám 30, 40, 50 a 60+?

30+

Říká se, že stárnout začíná člověk v okamžiku narození, ale neúprosnost času si většinou začne uvědomovat až s příchodem Kristových let. Tehdy se projeví i první problémy s očima. Zírání do monitoru (počítače, tabletu, chytrého telefonu) zraku rozhodně nepřidá. To ale není to jediné, co se na jeho stavu projeví. Ostrost vidění závisí také na délce spánku, stresu a stravě. Oči totiž „spolykají“ až pětadvacet procent vitaminů a minerálů přijímaných z potravy. A potřebují hlavně antioxidanty. 

Co jíst? 

Oči potřebují zeleninu (česnek, cibuli, špenát, rajčata, červenou řepu) a ovoce (borůvky, brusinky, maliny, ostružiny, černý rybíz, pomeranče, kiwi, červený grep nebo meloun). 

40+

Najednou je to tady – přiznáte si, že se vám nějak podezřele špatně luští písmenka na příbalových letácích léků nebo etiketách potravin. Chtělo by to brýle! Ale člověk, který se bez nich dosud obešel, se tomuto kroku mnohdy brání, nebo si určí dioptrie sám a koupí si levné brýle v drogerii. Tím ale svým očím nepomůže.

Pravidelné kontroly

Absolvovat pravidelné preventivní prohlídky je jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat. Oční specialista vám změří kvalitu zraku a vyšetří vás, jestli netrpíte zeleným zákalem. „Tyto testy by se měly provádět každé dva roky, protože onemocnění se navenek nemusí nijak projevovat,“ vysvětluje optometrista Daniel Szarvas. 

50+

Jestli jste doposud nechodila na pravidelné kontroly, měla byste s tím něco udělat. Nejde jen o to, že přibývá dioptrií a brýle (nebo čočky) je potřeba „aktualizovat“. S věkem se zvyšuje také možnost vzniku závažných očních chorob, jako je katarakta (šedý zákal) nebo věkem podmíněná makulární degenerace, při níž odumírají buňky ve středu sítnice, které umožňují ostré a barevné vidění. 

Včasná diagnostika

„Když se nemoci včas odhalí, bývají dobře léčitelné nebo je lze alespoň částečně zpomalit,“ upozorňuje Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha. Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé silně krátkozrací, ale i diabetici. 

60+

Šedý zákal neboli katarakta je onemocnění, které podle odhadů postihne v průběhu života až polovinu našinců. Nejčastěji ovšem seniory. Ke zkalení oční čočky, a tím ke zhoršení kvality vidění, dochází ale nejen vinou věku, příčinou může být také cukrovka, dlouhodobé užívání některých léků nebo kouření. 

Nejčastější zákrok

Operace katarakty bývá nejčastějším zákrokem prováděným u lidí nad pětašedesát let. Je hrazen ze zdravotního pojištění a ti, kteří operaci podstoupili, často litují, že se k ní neodhodlali dříve. Světovým trendem, který se už několik let prosazuje i u nás, jsou rychlé, bezkontaktní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem. 

Cviky pro unavené oči

Nejlepší je cvičit oči třikrát během dne a také večer před usnutím. Při provádění očních cviků buďte uvolněná, mezi cviky vždy oči na 5 až 10 vteřin zavřete. 

1. Nejdříve 10x zamrkejte. 

2. 10x se podívejte nahoru a dolů. 

3. 10x se podívejte doprava a doleva.

4. 10x se podívejte do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů.

5. 10x se podívejte do opačné úhlopříčky, tedy zleva nahoře doprava dolů. 

6. 10x zakružte očima doprava. 

7. 10x zakružte očima doleva. 

8. Nakonec 10x zamrkejte.

Tipy, jak si udržet zdravý zrak co nejdéle

  • Choďte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři a informujte jej o zdravotních problémech svých i v rodině. 

  • Dbejte na své celkové zdraví, jezte čerstvé a kvalitní potraviny. 

  • Každý den si udělejte 3 minuty čas na oční jógu: bez brýlí a v relaxační poloze. 

  • Oči zbytečně nenamáhejte a investujte do kvalitních brýlí. 

  • Chraňte svůj zrak před UV zářením. Citlivá oční čočka nemá schopnost vlastní regenerace. 

  • Dávejte si pozor i na oční kosmetiku, která může obsahovat nežádoucí alergeny, kupujte si jen kvalitní výrobky.  

Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 11/2018

Doporučujeme

Načíst další články