Už zase nemůžete usnout? Nejste v tom sama.

Už zase nemůžete usnout? Nejste v tom sama. Zdroj: iStockphoto

Už zase nemůžete usnout? Tyto tipy vás zaručeně ukolébají

Jana Potužníková

Znáte ten pocit, kdy padáte únavou, ale ne a ne zabrat? Nebo noci, kdy se po chvilce spánku vzbudíte a znovu usnout je nadpozemsky těžký úkol? Všichni dokola mluví jen o kvalitě samotného spánku, ale důležité je i v klidu a bez stresu usnout. Co pomůže, když to nejde?

1. Levandulová lázeň

Pijte levandulovou limonádu. Dejte si vanu s levandulovým olejem nebo pěnou. Dejte si sprchu a umyjte se levandulovým mýdlem. Sušenou levanduli si uložte pod polštář nebo na noční stolek. Pěstujte levanduli za oknem. Proč? Má unikátní zklidňující účinky a pomáhá nejen večer s usínáním, ale také od úzkostí a strachu. A v koupeli i pod polštářem si skvěle rozumí třeba ještě se sušeným heřmánkem nebo meduňkou. A z dalších bylinek je tu kozlík nebo třezalka, ale ty nesednou každému.

2. Temně modrá barva

Když jsem kdysi procházela obdobím úzkostí, dostala jsem tip: abych se před spaním zklidnila, měla jsem si představovat se zavřenými víčky záplavu tmavě modré barvy. Funguje to dodnes. Ideálně ve spojení s dechem, kdy „nadechuji“ tmavě modrou a „vydechuji“ černou nebo rudou (podle aktuální emoce). Tělo se nádech po nádechu dostává do relaxu a na hranici spánku…

3. Hormon melatonin

Spánkový hormon naše tělo produkuje samo – ale nejvíce ho vypustí do oběhu až mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno. Což přesně vysvětluje, proč se nespavcům daří usnout až v časných hodinách nového dne. Řešením by mohlo být dodání syntetického melatoninu, protože i ten můžete v nejrůznějších koncentracích zakoupit v lékárnách jako doplněk stravy. A proč vůbec melatonin? Protože ten tělu pomáhá „uvědomit“ si střídání dne a noci. Skvělý proto může být v podobě doplňku také pro všechny, kdo pracují na směny nebo řeší spánkový režim po návratu z druhé polokoule…

Young woman in pajamas lying on pillow on pink background
Young woman in pajamas lying on pillow on pink background | Zdroj: iStockphoto

4. Dětská chůvička 

Melodie, které pomáhají v chůvičkách usnout dětem, pomůžou i vám. Jsou jednoduché, monotónní, ale nikoli otravné (třeba Mozartův Minuet in G), a z usínání udělají snadnou záležitost. Podobnou službu prokáže i relaxační hudba.

5. Mléko s medem 

Jak tahle kombinace funguje? Mléko obsahuje tryptofan, který zvyšuje syntézu serotoninu. Aby se dobře vstřebal, potřebuje tryptofan sacharidy, a o to se postará med.

6. Rescue Night 

Znáte Bachovy esence? Jsou to unikátní květové výtažky, které si můžete u odborníků nechat namíchat na míru, podle současného problému. Nebo sáhněte po těch, jež se prodávají již hotové. Rescue Remedy vás zachrání přes den – při strachu, úzkosti, stresu, depresi. Uvolní vás, zklidní dech, a přesto neotupí. A Rescue Night je kombinací Rescue Remedy a výtažku z bílého kaštanu. Můžete ji kápnout na jazyk nebo přidat do koupele.

Sex nebo aromaterapie? Další 4 tipy čtěte na následující stránce.

Pokračování 2 / 2

7. Sex a masturbace

Nejlepší na konec! Sex! Unavíte tělo, odplavíte stresové hormony a zaplavíte organismus hormony štěstí a blaženosti, uvolníte se a totálně vyčistíte hlavu. Podobně pomáhá i masturbace, kdyby náhodou váš vyvolený nebo vyvolená nebyli po ruce. Stačí orgasmus (nebo dva) – a spíte jako miminko! Uznávám, ne vždycky je na sex nálada, ale… skutečně prudce zvyšuje vaše šance na usnutí! Stejně jako když se k někomu přitulíte (i kdyby to v nouzi měl být jen obrovský plyšák) a necháte se obejmout pro konejšivý pocit bezpečí.

Smiling woman in pajamas and blindfold holding pillow and stretching on pink background
Smiling woman in pajamas and blindfold holding pillow and stretching on pink background | Zdroj: iStockphoto

8. Bílý šum

Funguje na děti a pomůže i vám. Monotónní zvuky pračky, fénu nebo třeba vysavače se souhrnně jmenují bílý šum a skvěle izolují hlučnou párty u sousedů stejně jako vypnou hlavu zatíženou stresem. Souhrnně totiž pokrývají všechny hladiny zvukového spektra a přeladí vás ze „zostřeného“ vnímání do „flow“ hladiny alfa. A bez obav, nemusíte mít u postele zapnutý lux, existují aplikace – třeba White Noise Deep Sleep Sounds. Nebo zvuky stáhněte z internetu, podívejte se třeba na www.bilysum.cz, kde se dozvíte, že existuje i šum růžový, hnědý, fialový… a každý má své výhody.

9. Kouzelné polodrahokamy 

Milovníci polodrahokamů přísahají, že jsou kameny, s nimiž se lépe usíná. Skvělé účinky se připisují ametystu (tiší vztek a negativní emoce), hematitu (harmonizuje), měsíčnímu kameni (klidní rozbouřené emoce) nebo vltavínu (je ceněný pro silný spirituální náboj a může přinést prý až věštecké sny).

10. Aromaterapie pro pokročilé

Pokud levanduli nefandíte, zkuste i další vonné esence. Mandarinka zklidňuje a rozpouští napětí, růže zmírňuje trápení a obavy, neroli neboli pomerančový květ odvane negativní emoce a coby esenciální oleje seženete i zmíněný heřmánek (ideálně heřmánek římský) nebo meduňku (v jojobovém oleji). Pak už potřebujete jen difuzér s vodou a dohromady do něj kápnout asi pět až šest kapek olejů, podle toho, jak vám voní.

Doporučujeme

Načíst další články