Klasické i netradiční bombery si podmaní jaro. Kde je koupíte už teď?
Připravte se, bombery ovládnou následující měsíce. Pravidelně se vracející trend leteckých svršků a univerzitních bundiček se letos bude tříštit na mnoho různých podob. Na své si přijdou minimalistky, ale i objevitelky nových kombinací.
I když předchůdci bomber bundiček vznikly už za první světové války (odtud pochází i jejich název), jejich rozmach nastal až po té druhé, kdy se naplno projevil odklon od formálního oblečení. Vliv války a ideál dobrodruha však ještě úplně nevymizel, a tak si i všednodenní oděvy vypůjčovaly prvky z válečných uniforem – jako třeba právě americké letecké bundičky do pasu, které nosili piloti Air Force. V 50. letech na tento ideál navázal filmový obraz rozervaného hrdiny, jehož reprezentoval Marlon Brando ve filmu Divoch (1953) a samozřejmě James Dean jako Rebel bez příčiny (1955).
TIP NA VIDEO: Které trendy z devadesátek se letos vrátí?
Od té doby se bombery pravidelně vracejí do módy. Populární byly také v 80. letech, a to hlavně vlivem filmu Top Gun (1986), kde se již potkala s podobně střiženou varsity jacket – bundou, která už v 19. století vznikla na půdě Harvardu a od té doby se vyvinula do sportovního svršku, který skrze barvy, výrazná písmena a loga reprezentuje ten či onen univerzitní sportovní tým. Říká se jí také baseball jacket a v osmdesátkách ji nosili tehdejší idoly jako Michael Jackson nebo Brooke Shields. V devadesátkách dostávaly bombery trochu usedlejší charakter a límec, hodně jim také konkurovaly šusťákové bundy.
Comeback bomberů a varsity bundiček nastal znovu až po roce 2000. Tehdy si je do parády vzala třeba značka Juicy Couture, a tak jim z původně drsného vzhledu moc nezbylo. V roce 2010 Paul Smith zbavil baseballky typických sportovních znaků a představil saténovou verzi s květinovými výšivkami. Konkurence ale byla nadále veliká: spíše než bombery jsme nosily kožené křiváky, pak saka, oversize blejzry a naposledy třeba i prošívané bundičky. Právě u tohoto trendu se ale poprvé začalo projevovat, že se bombery vracejí – to když je namísto klasického límce začaly zdobit kolové úpletové lemy. Populární oversize střih jim šel také na ruku, ačkoliv jsou i návrháři, kteří se rovnou vrhli na verzi ve stylu Disco 2000.
Bombery a baseballky už se samozřejmě objevují i na sociálních sítích u populárních módních influencerek. Nutno říct, že na jejich popularitě má zásluhu také tuzemská návrhářka Ivana Mentlová, jejíž kožený model nosí třeba supermodelka Elsa Hosk. Její rukopis, který staví na první místo prvotřídní materiály a promyšlené oversize střihy v základních odstínech, jen dokazuje, že bombery mohou proniknout i do srdcí žen, které preferují jednoduchý a nadčasový styl. Z druhé strany tady máme skandinávskou vlnu, která vezme zavděk vším, co původní předlohu posouvá dál. Barevné bombery, prošívané nebo i klasické, ale v nových kombinacích – fantazii se meze nekladou.