Jak si doma vyrobit platinovou hřívu? Vyzkoušené rady od blondýnky

25. září 2021 • 06:00
 • Nosila ji božská MM, Cara Delevingne, Taylor Swift i ženy z klanu Kardashianových. Lesklá a živá platinově blond hříva je silný statement. Ten, kdo ji má, se může stylizovat tu do křehké fantasy bytosti, tu do člena rockové kapely. Toužíte po ní také? Samozřejmě bude nejlepší zajít ke kadeřníkovi, pokud se vám ale z nějakého důvodu nechce, zvládnete to i doma. Jak? Já to dělám už šestým rokem a podělím se s vámi o všechny znalosti a tipy, co jsem za tu dobu nasbírala a vyzkoušela sama na sobě.

  Toužíte po platinové hlavě? Než se rozhodnete vyrazit na tu dlouhou pouť, na jejímž konci spočinete s krásnými, lesklými bílými (nebo lehce stříbřitými) vlasy, zvažte několik věcí; bude to stát peníze, budete se muset často dobarvovat, budete se o to muset starat, a i když to uděláte sebelépe, tak či tak si vlasy trochu zničíte. Pokud vám nic z toho nevadí, můžeme pokročit dál.

  V tomto bodě bych chtěla uvést, že si vlasy na blond sama doma barvím od roku 2015. Dvakrát jsem si je musela ostříhat na krátko kvůli míře poškození a až teď, v roce 2021, jsem spokojená s jejich barvou i kondicí. Informace, které vám předám, jsem posbírala v průběhu let v diskuzních fórech, ve videích kadeřníka Brada Monda a sama na sobě je otestovala. Kromě obecně platných faktů vám předám několik osobních tipů, berte ale na vědomí, že uvedené tipy fungují na mých středně jemných, rovných, od přírody popelavě blond vlasech. To znamená, že na těch vašich možná něco z toho fungovat nebude.

  Zároveň vám domácí přechod na platinovou blond doporučuji pouze v případě, že máte dosud nebarvené nebo alespoň z 80 % odrostlé vlasy. Pokud máte už barvenou, přirozeně hodně tmavě hnědou nebo přímo černou hřívu, radši běžte ke kadeřníkovi. Opravdu.

  Článek pokračuje na další straně. >>>

 • Kvalitní odbarvení je základ

  Nejprve teorie a důležitá fakta; barva vlasy barví, neodbarvuje. Pokud si v drogerii koupíte platinovou barvu a dáte si ji na tmavě hnědé vlasy, nebude to platinové, jen to chytne lehce zrzavý nádech. Za světle blond vlasy považujeme vlasy v odstínech 8, 9 a 10 (světlá blond, velmi světlá blond a ultra světlá blond). Pokud máte své přírodní vlasy v odstínu od 8 do 10, pro platinovou barvu vám je stačí jen natónovat (k tónování se dostaneme později). Pokud nemáte, musíte si vlasy nejprve odbarvit.

  Přehled odstínů Přehled odstínů Autor: Glamot.cz

  K tomu budete potřebovat rukavice, plastovou misku na míchání barvy, štětec na nanášení barvy a především zesvětlovací prášek nebo pudr (melírovací prášek) a oxidační činidlo (totéž se skrývá pod označením oxidační krém, gel nebo developer). Jste zmatená, protože nevíte, kde to v drogerii hledat? To nevadí. Rada číslo jedna totiž zní: Nikdy se nebarvěte tím, co koupíte v drogerii. V kadeřnických potřebách nebo i na Notinu za velmi slušnou cenu koupíte profesionální prostředky, které zaručí lepší výsledky. Můžete si je totiž namíchat podle toho, jak husté nebo dlouhé vlasy máte, zkrátka přesně vaší hřívě na míru. Poměry jednotlivých složek a dobu působení najdete na obalech, zpravidla se ale zesvětlovací prášek s developerem míchá v poměru 1:2 a na vlasech by měla výsledná směs být 30 minut (maximálně 45 minut, riskujete ale větší poškození).

  Zesvětlovací prášek seženete většinou snadno, potíž vám mohou dělat developery. Prodávají se totiž 12%/40 vol., 9%/30 vol., 6%/20 vol., 3%/10 vol. a i ještě nižší oxidační činidla. Abych vám to zjednodušila; na 12% rovnou zapomeňte, s tím by měl pracovat jen zkušený profesionál. 9% činidlo by se nemělo dostat na pokožku hlavy, protože vám ji může spálit. I proto kadeřníci při odbarvování používají fólie. Moje další rada: na fólie si povolejte šikovnou kamarádku, která má zkušenosti s domácím barvením. Pokud žádnou takovou nemáte a budete to dělat sama, rovnou říkám, že fólie bez praxe dostatečně rychle sama nezvládnete. Peroxid působí hned, nemůžete se s tím patlat hodinu. Co se tedy stane, když se vám 9% developer dostane na hlavu? Skutečně vám skalp může podráždit a trochu spálit. Zhruba týden po barvení pak můžete mít na hlavě stroupky. Není to ideální... Ale není to ani konec světa. I já je mívám. Hlavní je si je nenípat.

  Moje cesta k platinové blond začala v roce 2015. Kadeřník, ke kterému jsem šla s tím, že chci bílé vlasy, mi řekl, že se to ke mně nehodí, a udělal mi to, co jsem vysloveně řekla, že nechci – teplou blond. Abych se jí zbavila, nosila jsem chvíli pastelově růžovou, která ten odstín dokázala pěkně zchladit Moje cesta k platinové blond začala v roce 2015. Kadeřník, ke kterému jsem šla s tím, že chci bílé vlasy, mi řekl, že se to ke mně nehodí, a udělal mi to, co jsem vysloveně řekla, že nechci – teplou blond. Abych se jí zbavila, nosila jsem chvíli pastelově růžovou, která ten odstín dokázala pěkně zchladit Autor: Jirka Ondrák

  6% developer se většinou používá v kombinaci s permanentní barvou, ne při samotném odbarvování (více k tomu se dočtete dále v článku v kapitole Tónování). A 3% a slabší patří k demipermanentním barvám a tonerům. Co z toho vyplývá? Na odbarvení použijte zesvětlovací prášek s 9% oxidačním činidlem. S 6% činidlem prášek smíchejte, pokud se bojíte, pokud máte vlastní vlasy přirozeně světlé a jemné anebo pokud vám nevadí, že si možná budete muset vlasy odbarvit dvakrát.

  A jak odbarvovací směs nanášet? Rozdělte si vlasy do sekcí. Čím menší sekce, tím méně fleků. Kadeřníci radí udělat nejprve zadek hlavy a pokračovat dopředu. Já to sama vzadu nezvládám dost rychle, abych pak předek měla dostatečně odbarvený, takže to dělám naopak a jsem smířená s tím, že to vzadu u kořínků mám mírně nažloutlé. Odbarvovač nejprve naneste cca 1,5 cm od hlavy, do délek a konečků. Až na závěr dobarvěte kořínky, jinak se nevyhnete takzvaným hot roots. Od hlavy jde totiž teplo, takže tam peroxid působí nejrychleji a vylezlo by vám z toho pověstné kuřátko. (Tohle samozřejmě platí v případě prvního, úplného odbarvení, ne při dobarvování odrostů). Odborníci říkají, že vlasy byste si měla odbarvovat maximálně jednou za 14 dní. Já říkám, že pokud máte zdravé, nikdy nebarvené vlasy, můžete si je během 48 hodin odbarvit i dvakrát. Jen na to pak plácněte pořádnou dávku výživné masky.

  Máte odbarveno? Pokračujte na další kapitolu. >>>

 • Tónování je jako poleva na dortu

  ... To říká Brad Mondo a má sakra pravdu. Jen odbarvené vlasy vám nestačí. Odbarvení znamená, že peroxid vlas otevře a zesvětlovací prášek z něj odebere pigmenty. Barva vlasu ale není jen jedna, má podtóny, které ji dohromady tvoří. Pokud máte hnědé vlasy, po jednom odbarvení budete mít pravděpodobně oranžovou hřívu. Když ji pak znovu odbarvíte, dostanete se na žlutou – a tak dále. Vaším cílem je co nejsvětlejší úroveň blond (tedy 8, 9 nebo 10), které podle tmavosti výchozího odstínu dosáhnete jedním, dvěma či třemi odbarveními. Abyste se ale zbavili toho oranžového nebo žlutého nádechu, který i sebelépe odbarvené vlasy budou mít, je potřeba je natónovat čili dodat jim pigmenty v barvě, která ty žluté a oranžové odlesky neutralizuje.

  Teorie barev

  Naprosto zásadní pro tónování je znát teorii barev, která vysvětluje, které barvy se navzájem neutralizují. Pro naše potřeby vám stačí vědět, že oranžovou neutralizuje modrá a žlutou neutralizuje fialová. Ve světě vlasové kosmetiky se modrá rovná popelavé a fialová... je prostě fialová. Když mluvím o modré a fialové, znamená to barvy a tonery na bázi modrých a fialových pigmentů.

  Teď přichází na řadu rozhodnutí, jestli vlasy tónovat semi, demi, nebo permanentní barvou. Semipermanentní barva je vhodná pro ty, kdo vědí, že za měsíc budou místo blond chtít třeba duhovou nebo jakoukoliv jinou. Semipermanentní barva (na českém trhu je prodávají například Directions nebo Manic Panic) se s ničím nemíchá. Vlasy neotevírá, jen je obaluje pigmentem čili je neničí, ale také moc dlouho nevydrží. Znovu připomínám: Pokud na do oranžova odbarvené vlasy dáte fialovou semipermanentní barvu, nic se nestane. Musíte použít semipermanentní barvu na modré bázi.

  Demipermanentní barvu už musíte smíchat s developerem, ideálně s 3% či nižším. Developer vlasové kutikuly mírně nadzvedne, pigmenty se tedy dostanou dovnitř a vydrží na vlasech déle. Teorie barev platí i tady. Poslední možností je permanentní barva, která se míchá s 6% developerem. Má nejtrvanlivější a nejsilnější účinek, vlasy ale mohou přijít o lesk. Já doporučuji používat silver tonery určené pro bílé a odbarvované vlasy (tedy demipermanentní variantu). Dříve jsem užívala permanentní barvu a vlasy si tak spálila. Vzhledem k síle oxidačního činidla totiž po nanesení permanentní barvy proběhne takzvaný lifting, který vlasy ještě malinko zesvětlí. Permanentní barva je tedy vhodná, pokud jsou vaše odbarvené vlasy už pěkně bílé a jediné, co potřebujete, je zbavit se toho posledního, lehkého záblesku žluté, který to hází na umělém světle.

  GALERIE: Cesta mých vlasů od růžového pokusu k lesklé stříbrné hřívě

  Fotogalerie

  14 fotografií

  Zajímá vás péče o blond hřívu? Čtěte dál. >>>

 • Péče o platinu

  Máte odbarvené a natónované vlasy tak, jak jste si představovali? Skvělé, teď se ještě musíte postarat o to, aby to tak zůstalo. Jedna z věcí, která se málo ví, je, že skutečná míra poškození se na odbarvených vlasech projeví třeba až za tři týdny. Proto nesmíte podcenit jejich výživu. Přímo do odbarvovače můžete přidat Olaplex nebo nějakou jeho cenově dostupnější napodobeninu. Olaplex používají profesionální kadeřníci a pomáhá chránit vlasy už v průběhu procesu zesvětlování.

  Nezbytností pro vás bude silver/stříbrný šampon. Na trhu je jich mnoho, já používám značku Lee Stafford, hodně oblíbený je silver šampon L’Oréal Professionnel. Ten je hodně hustý, takže moje jemné vlasy zbytečně vysušuje. Obecně platí, že čím jemnější vlasy máte, tím řidší fialový šampon byste měli používat. Efekt se nemění, ten dělá fialový pigment, který obsahují všechny silver šampony. Na co nedám dopustit, je pigmentová silver maska značky Maria Nila, která vlasy vyživuje a zároveň mírně tónuje (neutralizuje žluté tóny, které se pochopitelně znovu objeví, když se z vlasů vymyje barva). 

  Takhle moje vlasy vypadají aktuálně; na zimní měsíce totiž vždy ráda vyměním čistě bílou za trochu výrazněji šedý toner. Takhle moje vlasy vypadají aktuálně; na zimní měsíce totiž vždy ráda vyměním čistě bílou za trochu výrazněji šedý toner. Autor: Kateřina Horáková

  Rada, kterou jsem ohledně péče dostala nedávno, zní nepoužívat na platinové vlasy jen a pouze silver přípravky. Zhruba po třech týdnech by blondýnka prý měla přejít na věci určené celkově poškozeným, suchým vlasům a stříbrný šampon pak používat jen občas k tónování. Nutností kromě šamponu a kondicionéru pro vás bude rozhodně také olej na vlasy, kvalitní maska a termoochrana, pokud si vlasy často fénujete. Mně se osvědčily šampony, kondicionéry a oleje od Kérastase a masky od Alterny. Naopak opěvovaná značka Paul Mitchell mi vlasy ještě více vysušuje.

  A nakonec už jen jedna věc. Pokud se budete chtít z platinové barvy vrátit zpátky na svou přírodní, nezapomeňte, že pigmenty, které jste vlasům odbarvením odebrali, jim zase musíte vrátit. Proto v takovém případě nejprve blond hřívu musíte přebarvit polopermanentním tonerem nebo barvou s teplými – měděnými či bronzovými – tóny a až poté ji nabarvit plavou či hnědou barvou podle vašeho výběru. Pokud mezikrok vynecháte, plavá či hnědá se vám vymyje do odpudivé, brčálově nazelenalé šedé. A to opravdu nechcete.

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy