Krásné platinové vlasy si zvládnete vyrobit i sama. Nebude to ale hned a určitě ne s pomocí jednoho balení barvy z drogerie. (Ilustrační foto)

Krásné platinové vlasy si zvládnete vyrobit i sama. Nebude to ale hned a určitě ne s pomocí jednoho balení barvy z drogerie. (Ilustrační foto) Zdroj: iStock.com

Moje cesta k platinové blond začala v roce 2015. Kadeřník, ke kterému jsem šla s tím, že chci bílé vlasy, mi řekl, že se to ke mně nehodí a udělal mi to, co jsem vysloveně řekla, že nechci - teplou blond. Abych se jí zbavila, nosila jsem chvíli pastelově růžovou, která ten odstín dokázala pěkně zchladit.
Po vymytí růžové z toho vylezla hodně světlá blond, a tak jsem se poprvé odvážila odbarvit si vlasy sama doma. V roce 2016 jsem měla po ramena dlouhé, bílé vlasy a prostě jsem věděla, že i když si hřívu zničím a i když to bude stát hodně peněz a práce, tohle je moje barva a styl, ve kterém se cítím nejlépe.
V roce 2017 jsem se definitivně rozhodla začít barvení trochu studovat a přestat používat prostředky z drogerie. Donutila mě k tomu tato fotka; vlasy upálené a zubaté, u hlavy lososová, na koncích fialová - přitom to mělo být celé růžové.
V roce 2018 jsem bohužel vlasy měla už tak zničené, že jsem musela přejít na hodně prostříhaný mullet s krátkou ofinkou. Kdybych věděla, že se to o pět let později bude zase nosit, asi bych to tolik neoplakala. Na druhou stranu musím přiznat, že v reálu to tak dobře jako na této fotce nevypadalo.
Barvící experimenty s různě silnými oxidačními činidly a tónováním tu semi, tu demi a tu permanentní barvou v roce 2019 nevyhnutelně vedly k pixie střihu. Krátké vlasy mi ale nevadí, což je mimochodem skvělý předpoklad pro domácí barvení - že vám nevadí, že to možná bude muset jít všechno dolů.
15
Fotogalerie

Jak si doma vyrobit platinovou hřívu? Vyzkoušené rady od blondýnky

Nosila ji božská MM, Cara Delevingne, Taylor Swift i ženy z klanu Kardashianových. Lesklá a živá platinově blond hříva je silný statement. Ten, kdo ji má, se může stylizovat tu do křehké fantasy bytosti, tu do člena rockové kapely. Toužíte po ní také? Samozřejmě bude nejlepší zajít ke kadeřníkovi, pokud se vám ale z nějakého důvodu nechce, zvládnete to i doma. Jak? Já to dělám už šestým rokem a podělím se s vámi o všechny znalosti a tipy, co jsem za tu dobu nasbírala a vyzkoušela sama na sobě.

Toužíte po platinové hlavě? Než se rozhodnete vyrazit na tu dlouhou pouť, na jejímž konci spočinete s krásnými, lesklými bílými (nebo lehce stříbřitými) vlasy, zvažte několik věcí; bude to stát peníze, budete se muset často dobarvovat, budete se o to muset starat, a i když to uděláte sebelépe, tak či tak si vlasy trochu zničíte. Pokud vám nic z toho nevadí, můžeme pokročit dál.

V tomto bodě bych chtěla uvést, že si vlasy na blond sama doma barvím od roku 2015. Dvakrát jsem si je musela ostříhat na krátko kvůli míře poškození a až teď, v roce 2021, jsem spokojená s jejich barvou i kondicí. Informace, které vám předám, jsem posbírala v průběhu let v diskuzních fórech, ve videích kadeřníka Brada Monda a sama na sobě je otestovala. Kromě obecně platných faktů vám předám několik osobních tipů, berte ale na vědomí, že uvedené tipy fungují na mých středně jemných, rovných, od přírody popelavě blond vlasech. To znamená, že na těch vašich možná něco z toho fungovat nebude.

Zároveň vám domácí přechod na platinovou blond doporučuji pouze v případě, že máte dosud nebarvené nebo alespoň z 80 % odrostlé vlasy. Pokud máte už barvenou, přirozeně hodně tmavě hnědou nebo přímo černou hřívu, radši běžte ke kadeřníkovi. Opravdu.

Článek pokračuje na další straně. >>>

Pokračování 2 / 4

Kvalitní odbarvení je základ

Nejprve teorie a důležitá fakta; barva vlasy barví, neodbarvuje. Pokud si v drogerii koupíte platinovou barvu a dáte si ji na tmavě hnědé vlasy, nebude to platinové, jen to chytne lehce zrzavý nádech. Za světle blond vlasy považujeme vlasy v odstínech 8, 9 a 10 (světlá blond, velmi světlá blond a ultra světlá blond). Pokud máte své přírodní vlasy v odstínu od 8 do 10, pro platinovou barvu vám je stačí jen natónovat (k tónování se dostaneme později). Pokud nemáte, musíte si vlasy nejprve odbarvit.

Přehled odstínů.
Přehled odstínů. | Zdroj: Glamot.cz

K tomu budete potřebovat rukavice, plastovou misku na míchání barvy, štětec na nanášení barvy a především zesvětlovací prášek nebo pudr (melírovací prášek) a oxidační činidlo (totéž se skrývá pod označením oxidační krém, gel nebo developer). Jste zmatená, protože nevíte, kde to v drogerii hledat? To nevadí. Rada číslo jedna totiž zní: Nikdy se nebarvěte tím, co koupíte v drogerii. V kadeřnických potřebách nebo i na Notinu za velmi slušnou cenu koupíte profesionální prostředky, které zaručí lepší výsledky. Můžete si je totiž namíchat podle toho, jak husté nebo dlouhé vlasy máte, zkrátka přesně vaší hřívě na míru. Poměry jednotlivých složek a dobu působení najdete na obalech, zpravidla se ale zesvětlovací prášek s developerem míchá v poměru 1:2 a na vlasech by měla výsledná směs být 30 minut (maximálně 45 minut, riskujete ale větší poškození).

Zesvětlovací prášek seženete většinou snadno, potíž vám mohou dělat developery. Prodávají se totiž 12%/40 vol., 9%/30 vol., 6%/20 vol., 3%/10 vol. a i ještě nižší oxidační činidla. Abych vám to zjednodušila; na 12% rovnou zapomeňte, s tím by měl pracovat jen zkušený profesionál. 9% činidlo by se nemělo dostat na pokožku hlavy, protože vám ji může spálit. I proto kadeřníci při odbarvování používají fólie. Moje další rada: na fólie si povolejte šikovnou kamarádku, která má zkušenosti s domácím barvením. Pokud žádnou takovou nemáte a budete to dělat sama, rovnou říkám, že fólie bez praxe dostatečně rychle sama nezvládnete. Peroxid působí hned, nemůžete se s tím patlat hodinu. Co se tedy stane, když se vám 9% developer dostane na hlavu? Skutečně vám skalp může podráždit a trochu spálit. Zhruba týden po barvení pak můžete mít na hlavě stroupky. Není to ideální... Ale není to ani konec světa. I já je mívám. Hlavní je si je nenípat.

Moje cesta k platinové blond začala v roce 2015. Kadeřník, ke kterému jsem šla s tím, že chci bílé vlasy, mi řekl, že se to ke mně nehodí a udělal mi to, co jsem vysloveně řekla, že nechci - teplou blond. Abych se jí zbavila, nosila jsem chvíli pastelově růžovou, která ten odstín dokázala pěkně zchladit.
Moje cesta k platinové blond začala v roce 2015. Kadeřník, ke kterému jsem šla s tím, že chci bílé vlasy, mi řekl, že se to ke mně nehodí a udělal mi to, co jsem vysloveně řekla, že nechci - teplou blond. Abych se jí zbavila, nosila jsem chvíli pastelově růžovou, která ten odstín dokázala pěkně zchladit. | Zdroj: Jirka Ondrák

6% developer se většinou používá v kombinaci s permanentní barvou, ne při samotném odbarvování (více k tomu se dočtete dále v článku v kapitole Tónování). A 3% a slabší patří k demipermanentním barvám a tonerům. Co z toho vyplývá? Na odbarvení použijte zesvětlovací prášek s 9% oxidačním činidlem. S 6% činidlem prášek smíchejte, pokud se bojíte, pokud máte vlastní vlasy přirozeně světlé a jemné anebo pokud vám nevadí, že si možná budete muset vlasy odbarvit dvakrát.

A jak odbarvovací směs nanášet? Rozdělte si vlasy do sekcí. Čím menší sekce, tím méně fleků. Kadeřníci radí udělat nejprve zadek hlavy a pokračovat dopředu. Já to sama vzadu nezvládám dost rychle, abych pak předek měla dostatečně odbarvený, takže to dělám naopak a jsem smířená s tím, že to vzadu u kořínků mám mírně nažloutlé. Odbarvovač nejprve naneste cca 1,5 cm od hlavy, do délek a konečků. Až na závěr dobarvěte kořínky, jinak se nevyhnete takzvaným hot roots. Od hlavy jde totiž teplo, takže tam peroxid působí nejrychleji a vylezlo by vám z toho pověstné kuřátko. (Tohle samozřejmě platí v případě prvního, úplného odbarvení, ne při dobarvování odrostů). Odborníci říkají, že vlasy byste si měla odbarvovat maximálně jednou za 14 dní. Já říkám, že pokud máte zdravé, nikdy nebarvené vlasy, můžete si je během 48 hodin odbarvit i dvakrát. Jen na to pak plácněte pořádnou dávku výživné masky.

Máte odbarveno? Pokračujte na další kapitolu. >>>

Pokračování 3 / 4

Tónování je jako poleva na dortu

... To říká Brad Mondo a má sakra pravdu. Jen odbarvené vlasy vám nestačí. Odbarvení znamená, že peroxid vlas otevře a zesvětlovací prášek z něj odebere pigmenty. Barva vlasu ale není jen jedna, má podtóny, které ji dohromady tvoří. Pokud máte hnědé vlasy, po jednom odbarvení budete mít pravděpodobně oranžovou hřívu. Když ji pak znovu odbarvíte, dostanete se na žlutou – a tak dále. Vaším cílem je co nejsvětlejší úroveň blond (tedy 8, 9 nebo 10), které podle tmavosti výchozího odstínu dosáhnete jedním, dvěma či třemi odbarveními. Abyste se ale zbavili toho oranžového nebo žlutého nádechu, který i sebelépe odbarvené vlasy budou mít, je potřeba je natónovat čili dodat jim pigmenty v barvě, která ty žluté a oranžové odlesky neutralizuje.

Teorie barev

Naprosto zásadní pro tónování je znát teorii barev, která vysvětluje, které barvy se navzájem neutralizují. Pro naše potřeby vám stačí vědět, že oranžovou neutralizuje modrá a žlutou neutralizuje fialová. Ve světě vlasové kosmetiky se modrá rovná popelavé a fialová... je prostě fialová. Když mluvím o modré a fialové, znamená to barvy a tonery na bázi modrých a fialových pigmentů.

Teď přichází na řadu rozhodnutí, jestli vlasy tónovat semi, demi, nebo permanentní barvou. Semipermanentní barva je vhodná pro ty, kdo vědí, že za měsíc budou místo blond chtít třeba duhovou nebo jakoukoliv jinou. Semipermanentní barva (na českém trhu je prodávají například Directions nebo Manic Panic) se s ničím nemíchá. Vlasy neotevírá, jen je obaluje pigmentem čili je neničí, ale také moc dlouho nevydrží. Znovu připomínám: Pokud na do oranžova odbarvené vlasy dáte fialovou semipermanentní barvu, nic se nestane. Musíte použít semipermanentní barvu na modré bázi.

Demipermanentní barvu už musíte smíchat s developerem, ideálně s 3% či nižším. Developer vlasové kutikuly mírně nadzvedne, pigmenty se tedy dostanou dovnitř a vydrží na vlasech déle. Teorie barev platí i tady. Poslední možností je permanentní barva, která se míchá s 6% developerem. Má nejtrvanlivější a nejsilnější účinek, vlasy ale mohou přijít o lesk. Já doporučuji používat silver tonery určené pro bílé a odbarvované vlasy (tedy demipermanentní variantu). Dříve jsem užívala permanentní barvu a vlasy si tak spálila. Vzhledem k síle oxidačního činidla totiž po nanesení permanentní barvy proběhne takzvaný lifting, který vlasy ještě malinko zesvětlí. Permanentní barva je tedy vhodná, pokud jsou vaše odbarvené vlasy už pěkně bílé a jediné, co potřebujete, je zbavit se toho posledního, lehkého záblesku žluté, který to hází na umělém světle.

GALERIE: Cesta mých vlasů od růžového pokusu k lesklé stříbrné hřívě

Jak si doma vyrobit platinovou hřívu? Vyzkoušené rady od blondýnky

Krásné platinové vlasy si zvládnete vyrobit i sama. Nebude to ale hned a určitě ne s pomocí jednoho balení barvy z drogerie. (Ilustrační foto)
Krásné platinové vlasy si zvládnete vyrobit i sama. Nebude to ale hned a určitě ne s pomocí jednoho balení barvy z drogerie. (Ilustrační foto) | Zdroj: iStock.com
Moje cesta k platinové blond začala v roce 2015. Kadeřník, ke kterému jsem šla s tím, že chci bílé vlasy, mi řekl, že se to ke mně nehodí a udělal mi to, co jsem vysloveně řekla, že nechci - teplou blond. Abych se jí zbavila, nosila jsem chvíli pastelově růžovou, která ten odstín dokázala pěkně zchladit.
Moje cesta k platinové blond začala v roce 2015. Kadeřník, ke kterému jsem šla s tím, že chci bílé vlasy, mi řekl, že se to ke mně nehodí a udělal mi to, co jsem vysloveně řekla, že nechci - teplou blond. Abych se jí zbavila, nosila jsem chvíli pastelově růžovou, která ten odstín dokázala pěkně zchladit. | Zdroj: Jirka Ondrák
Po vymytí růžové z toho vylezla hodně světlá blond, a tak jsem se poprvé odvážila odbarvit si vlasy sama doma. V roce 2016 jsem měla po ramena dlouhé, bílé vlasy a prostě jsem věděla, že i když si hřívu zničím a i když to bude stát hodně peněz a práce, tohle je moje barva a styl, ve kterém se cítím nejlépe.
Po vymytí růžové z toho vylezla hodně světlá blond, a tak jsem se poprvé odvážila odbarvit si vlasy sama doma. V roce 2016 jsem měla po ramena dlouhé, bílé vlasy a prostě jsem věděla, že i když si hřívu zničím a i když to bude stát hodně peněz a práce, tohle je moje barva a styl, ve kterém se cítím nejlépe. | Zdroj: Markéta Bártová
V roce 2017 jsem se definitivně rozhodla začít barvení trochu studovat a přestat používat prostředky z drogerie. Donutila mě k tomu tato fotka; vlasy upálené a zubaté, u hlavy lososová, na koncích fialová - přitom to mělo být celé růžové.
V roce 2017 jsem se definitivně rozhodla začít barvení trochu studovat a přestat používat prostředky z drogerie. Donutila mě k tomu tato fotka; vlasy upálené a zubaté, u hlavy lososová, na koncích fialová - přitom to mělo být celé růžové. | Zdroj: Anna Kolářová
V roce 2018 jsem bohužel vlasy měla už tak zničené, že jsem musela přejít na hodně prostříhaný mullet s krátkou ofinkou. Kdybych věděla, že se to o pět let později bude zase nosit, asi bych to tolik neoplakala. Na druhou stranu musím přiznat, že v reálu to tak dobře jako na této fotce nevypadalo.
V roce 2018 jsem bohužel vlasy měla už tak zničené, že jsem musela přejít na hodně prostříhaný mullet s krátkou ofinkou. Kdybych věděla, že se to o pět let později bude zase nosit, asi bych to tolik neoplakala. Na druhou stranu musím přiznat, že v reálu to tak dobře jako na této fotce nevypadalo. | Zdroj: Kateřina Horáková
Barvící experimenty s různě silnými oxidačními činidly a tónováním tu semi, tu demi a tu permanentní barvou v roce 2019 nevyhnutelně vedly k pixie střihu. Krátké vlasy mi ale nevadí, což je mimochodem skvělý předpoklad pro domácí barvení - že vám nevadí, že to možná bude muset jít všechno dolů.
Barvící experimenty s různě silnými oxidačními činidly a tónováním tu semi, tu demi a tu permanentní barvou v roce 2019 nevyhnutelně vedly k pixie střihu. Krátké vlasy mi ale nevadí, což je mimochodem skvělý předpoklad pro domácí barvení - že vám nevadí, že to možná bude muset jít všechno dolů. | Zdroj: Štěpán Svoboda
Druhý lockdown byl zlomový; jako skoro nikomu, ani mě se nevyhnula touha dělat šílené vlasové experimenty. Třeba tenhle přeliv a lá "opravdu růžová a oranžová nejdou dohromady?" byl docela úlet.
Druhý lockdown byl zlomový; jako skoro nikomu, ani mě se nevyhnula touha dělat šílené vlasové experimenty. Třeba tenhle přeliv a lá "opravdu růžová a oranžová nejdou dohromady?" byl docela úlet. | Zdroj: Kateřina Horáková
Nakonec jsem se rozhodla nechat vlasy být a po tolika letech nechat odrůst přírodní barvu (na fotce mám asi 5 cm vlastní odrost, zbytek je barvený). Pokud i vy budete chtít z platiny přejít zpátky na tmavší, není to tak snadné, jak byste mohli myslet - i o tom více píšu v článku.
Nakonec jsem se rozhodla nechat vlasy být a po tolika letech nechat odrůst přírodní barvu (na fotce mám asi 5 cm vlastní odrost, zbytek je barvený). Pokud i vy budete chtít z platiny přejít zpátky na tmavší, není to tak snadné, jak byste mohli myslet - i o tom více píšu v článku. | Zdroj: Kateřina Horáková
Bez barvení jsem vydržela osm měsíců, ale moje barva, lidově nazývaná pochcaná sláma, mi k srdci zkrátka nepřirostla. Ostříhala jsem si barvené konce a a přírodní odrost dvakrát odbarvila a natónovala. Výsledek vidíte na fotce. Ten lesk mě samotnou překvapil. Kvalitní a rovnoměrné odbarvení celých vlasů je základ, pokud chcete být blond dlouho - pak už budete dodělávat jen odrostlé kořínky.
Bez barvení jsem vydržela osm měsíců, ale moje barva, lidově nazývaná pochcaná sláma, mi k srdci zkrátka nepřirostla. Ostříhala jsem si barvené konce a a přírodní odrost dvakrát odbarvila a natónovala. Výsledek vidíte na fotce. Ten lesk mě samotnou překvapil. Kvalitní a rovnoměrné odbarvení celých vlasů je základ, pokud chcete být blond dlouho - pak už budete dodělávat jen odrostlé kořínky. | Zdroj: Kateřina Horáková
Hřívu jsem si nicméně nechávala znovu narůst, jen jsem barvila opatrněji - přestala jsem testovat a vybrala jsem si jeden funkční způsob - a méně často a také jsem investovala více peněz a času do vlasové péče. Tohle je rok 2020 a moje vlasy těsně po prvním lockdownu.
Hřívu jsem si nicméně nechávala znovu narůst, jen jsem barvila opatrněji - přestala jsem testovat a vybrala jsem si jeden funkční způsob - a méně často a také jsem investovala více peněz a času do vlasové péče. Tohle je rok 2020 a moje vlasy těsně po prvním lockdownu. | Zdroj: Štěpán Svoboda
Moje vlasy v létě 2021. Platinově bílé krátké mikádo je můj nejoblíbenější typ účesu.
Moje vlasy v létě 2021. Platinově bílé krátké mikádo je můj nejoblíbenější typ účesu. | Zdroj: Kateřina Horáková
Tady to máte ještě v různých světelných podmínkách; vlevo je hříva vyfocená za jasného denního světla přímo u okna, vpravo pak za deštivého dne a dál od okna.
Tady to máte ještě v různých světelných podmínkách; vlevo je hříva vyfocená za jasného denního světla přímo u okna, vpravo pak za deštivého dne a dál od okna. | Zdroj: Kateřina Horáková
Žádné žluté ani oranžové kořínky, žádné příčné pruhy. Krásně stříbrná, jednolitá barva. Je to i tím, že si tmavé kořínky dobarvuji jednou za 7, maximálně 8 týdnů. Dříve jsem mezi barveními čekala tři měsíce.
Žádné žluté ani oranžové kořínky, žádné příčné pruhy. Krásně stříbrná, jednolitá barva. Je to i tím, že si tmavé kořínky dobarvuji jednou za 7, maximálně 8 týdnů. Dříve jsem mezi barveními čekala tři měsíce. | Zdroj: Kateřina Horáková
Věci, bez kterých se při přechodu na platinu neobejdete; plastová miska na míchání barvy, štětec, oxidační činidlo (developer) - o těch se víc dozvíte v článku - a zesvětlovací prášek nebo pudr. Sehnat se dají v kadeřnických potřebách, ale vše, co vidíte na fotce, kupuji na Notinu. Tuto konkrétní řadu používám, protože se mi osvědčila nejlépe.
Věci, bez kterých se při přechodu na platinu neobejdete; plastová miska na míchání barvy, štětec, oxidační činidlo (developer) - o těch se víc dozvíte v článku - a zesvětlovací prášek nebo pudr. Sehnat se dají v kadeřnických potřebách, ale vše, co vidíte na fotce, kupuji na Notinu. Tuto konkrétní řadu používám, protože se mi osvědčila nejlépe. | Zdroj: Kateřina Horáková
Přehled odstínů.
Přehled odstínů. | Zdroj: Glamot.cz

Zajímá vás péče o blond hřívu? Čtěte dál. >>>

Pokračování 4 / 4

Péče o platinu

Máte odbarvené a natónované vlasy tak, jak jste si představovali? Skvělé, teď se ještě musíte postarat o to, aby to tak zůstalo. Jedna z věcí, která se málo ví, je, že skutečná míra poškození se na odbarvených vlasech projeví třeba až za tři týdny. Proto nesmíte podcenit jejich výživu. Přímo do odbarvovače můžete přidat Olaplex nebo nějakou jeho cenově dostupnější napodobeninu. Olaplex používají profesionální kadeřníci a pomáhá chránit vlasy už v průběhu procesu zesvětlování.

Nezbytností pro vás bude silver/stříbrný šampon. Na trhu je jich mnoho, já používám značku Lee Stafford, hodně oblíbený je silver šampon L’Oréal Professionnel. Ten je hodně hustý, takže moje jemné vlasy zbytečně vysušuje. Obecně platí, že čím jemnější vlasy máte, tím řidší fialový šampon byste měli používat. Efekt se nemění, ten dělá fialový pigment, který obsahují všechny silver šampony. Na co nedám dopustit, je pigmentová silver maska značky Maria Nila, která vlasy vyživuje a zároveň mírně tónuje (neutralizuje žluté tóny, které se pochopitelně znovu objeví, když se z vlasů vymyje barva).

Žádné žluté ani oranžové kořínky, žádné příčné pruhy. Krásně stříbrná, jednolitá barva. Je to i tím, že si tmavé kořínky dobarvuji jednou za 7, maximálně 8 týdnů. Dříve jsem mezi barveními čekala tři měsíce.
Žádné žluté ani oranžové kořínky, žádné příčné pruhy. Krásně stříbrná, jednolitá barva. Je to i tím, že si tmavé kořínky dobarvuji jednou za 7, maximálně 8 týdnů. Dříve jsem mezi barveními čekala tři měsíce. | Zdroj: Kateřina Horáková

Rada, kterou jsem ohledně péče dostala nedávno, zní nepoužívat na platinové vlasy jen a pouze silver přípravky. Zhruba po třech týdnech by blondýnka prý měla přejít na věci určené celkově poškozeným, suchým vlasům a stříbrný šampon pak používat jen občas k tónování. Nutností kromě šamponu a kondicionéru pro vás bude rozhodně také olej na vlasy, kvalitní maska a termoochrana, pokud si vlasy často fénujete. Mně se osvědčily šampony, kondicionéry a oleje od Kérastase a masky od Alterny. Naopak opěvovaná značka Paul Mitchell mi vlasy ještě více vysušuje.

A nakonec už jen jedna věc. Pokud se budete chtít z platinové barvy vrátit zpátky na svou přírodní, nezapomeňte, že pigmenty, které jste vlasům odbarvením odebrali, jim zase musíte vrátit. Proto v takovém případě nejprve blond hřívu musíte přebarvit polopermanentním tonerem nebo barvou s teplými – měděnými či bronzovými – tóny a až poté ji nabarvit plavou či hnědou barvou podle vašeho výběru. Pokud mezikrok vynecháte, plavá či hnědá se vám vymyje do odpudivé, brčálově nazelenalé šedé. A to opravdu nechcete.