.

. Zdroj: iStock.com

.
2
Fotogalerie

Trápí vás vlasy bez lesku? A myjete si je správně?

Koupili jste si drahý šampon, ale vaše vlasy se stejně pořád nelesknou tak jako v reklamě? Třeba vám zrovna tahle vlasová kosmetika nesedí, na vině ale může být i nesprávné mytí. Že si přeci umíte umýt vlasy? A víte to jistě? Kadeřník poradí, jak doopravdy na to.

Zatímco na četnost mytí univerzálně platnou odpověď nejspíš nenajdeme, na správném postupu mytí se většina odborníků shoduje. Vše začíná ještě dříve, než otočíme vodovodním kohoutkem. Nejprve bychom totiž měli sáhnout po kartáči a vlasy jemně, ale pečlivě pročesat. Tím z nich stáhneme první nečistoty a pramínky se pak při samotném mytí tolik nezacuchávají. Poté vlasy propláchneme teplou vodou – pokud by byla příliš horká či naopak studená, zbytečně by dráždila pokožku hlavy – a naneseme šampon. A právě tady přichází ten hlavní fígl.

TIP NA VIDEO: Jak vybrat kulmu na vlasy?

„Vlasy by se měly mýt šamponem minimálně dvakrát po sobě. První dávkou si v nich totiž jen rozmažete nečistoty a stylingové přípravky a vlasy zůstávají zmaštěné. Je proto potřeba všechno spláchnout a nanést šampon podruhé. Až tehdy se vlasy vyčistí,“ vysvětluje kadeřník Tomáš Arsov s tím, že základem je také důkladné vyplachování. Šampon proto smývejte pečlivě, dokud úplně nezmizí. Vlasy pročechrávejte, nadzdvihujte, klidně se vraťte několikrát na stejné místo.

Teprve poté přijde na řadu kondicionér. Ani u něj není radno vymývání odfláknout. „Spousta lidí si myslí, že když si na hlavě nechají zbytek kondicionéru, tak to vlasům dělá dobře, ale není to pravda. Vlas nemůže dýchat a rychleji se mastí,“ upozorňuje Arsov. „S mými klientkami toto téma řešíme dnes a denně. Vždycky se ptají, proč jim ode mě účes tak krásně a dlouho drží, přičemž doma stejného výsledku nedocílí. Velmi rychle přijdeme na to, že si zkrátka špatně myjí vlasy,“ upozorňuje kadeřník na nejčastější chybu.

Pravda o fénování

Na závěr z vlasů vymačkejte přebytečnou vodu, zabalte na 5–10 minut do turbanu z ručníku a jemně pročešte. Posledním krokem je fén. „Nejdříve si vlasy prosušte do protisměru růstu vlasů a následně sušte po délce od kořínků ke konečkům. Kutikula vlasu je naskládaná jako tašky na střeše, takže pokud chcete vlas uhladit, musíte vzduch směřovat směrem dolů po vlasech,“ dodává odborník. Už dávno tak neplatí, že horký vzduch hřívě škodí. Naopak. Pokud vlasy fénujete správně, budou vypadat zdravější a lesklejší.

Další články na téma, jak pečovat o vlasy namáhané slunečními paprsky, najdete v novém vydání časopisu Dieta. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Lucie Robinson