Vlnité, nebo kudrnaté? Poznejte typ svých vlasů i jakou péči potřebují

Kadeře jsou buď rovné, vlnité, nebo kudrnaté. Také jste se dosud řídila jen tímto jednoduchým rozdělením? Pravdou je, že skutečná vlasová typologie je mnohem propracovanější a řídí se mnohem specifičtějšími kategoriemi, které se rozhodně vyplatí znát. Napoví vám totiž mnohé o správné péči, která vaši hřívu promění k nepoznání.

Asi nejznámější, a zároveň také nejpřehlednější, je systém klasifikace vlasů podle stylisty Andreho Walkera, který se staral o hřívu například i slavné moderátorce Oprah Winfrey. Jeho typologie vlasů vznikla již v 90. letech a původně byla určena jen pro lepší orientaci v jeho vlastních produktech. S postupem času se ale tabulka stala univerzální vlasovou příručkou, kterou používají ženy po celém světě.

TIP NA VIDEO: Vykouzlete si jednoduché letní účesy

Základem pro určení typů vlasů je především jejich tvar a zda mají tendenci se vlnit či kroutit. Tuto vlastnost určuje především podoba vlasového folikulu, která je dána geneticky – čím je oválnější a asymetričtější, tím bude vlas kadeřavější. Základem typologie je proto rozdělení do čtyř základních kategorií: vlasy rovné, vlnité, kudrnaté a kadeřavé afro. Přičemž každá sekce má ještě své podkategorie, které se odvíjí od přesnějšího tvaru kudrlin či vln.

Loading

A proč je dobré svůj vlasový typ znát? Každé kadeře vyžadují specifickou péči. To, co se hodí pro zcela rovné vlasy, nebude vyhovovat těm kudrnatým a naopak. Až tedy příště budete vybírat správný šampon či masku, pamatujte právě i na svůj vlasový typ, nikoliv jen na to, zda je přípravek obohacen o přírodní oleje a obecně prospěšné složky.

Vlasové typy a vhodnou péči najdete na další straně >>>