Vlnité, nebo kudrnaté? Poznejte typ svých vlasů i jakou péči potřebují

23. června 2021 • 06:00
 • Vlnité, nebo kudrnaté? Poznejte typ svých vlasů i jakou péči potřebují

  Kadeře jsou buď rovné, vlnité, nebo kudrnaté. Také jste se dosud řídila jen tímto jednoduchým rozdělením? Pravdou je, že skutečná vlasová typologie je mnohem propracovanější a řídí se mnohem specifičtějšími kategoriemi, které se rozhodně vyplatí znát. Napoví vám totiž mnohé o správné péči, která vaši hřívu promění k nepoznání.

  Asi nejznámější, a zároveň také nejpřehlednější, je systém klasifikace vlasů podle stylisty Andreho Walkera, který se staral o hřívu například i slavné moderátorce Oprah Winfrey. Jeho typologie vlasů vznikla již v 90. letech a původně byla určena jen pro lepší orientaci v jeho vlastních produktech. S postupem času se ale tabulka stala univerzální vlasovou příručkou, kterou používají ženy po celém světě.

  TIP NA VIDEO: Vykouzlete si jednoduché letní účesy
  Víme, jaké letní účesy vám budou slušet. A nejsou vůbec složité! VIDEO Videohub

  Základem pro určení typů vlasů je především jejich tvar a zda mají tendenci se vlnit či kroutit. Tuto vlastnost určuje především podoba vlasového folikulu, která je dána geneticky – čím je oválnější a asymetričtější, tím bude vlas kadeřavější. Základem typologie je proto rozdělení do čtyř základních kategorií: vlasy rovné, vlnité, kudrnaté a kadeřavé afro. Přičemž každá sekce má ještě své podkategorie, které se odvíjí od přesnějšího tvaru kudrlin či vln.

  A proč je dobré svůj vlasový typ znát? Každé kadeře vyžadují specifickou péči. To, co se hodí pro zcela rovné vlasy, nebude vyhovovat těm kudrnatým a naopak. Až tedy příště budete vybírat správný šampon či masku, pamatujte právě i na svůj vlasový typ, nikoliv jen na to, zda je přípravek obohacen o přírodní oleje a obecně prospěšné složky.

  Vlasové typy a vhodnou péči najdete na další straně >>>

 • Typ č. 1: Rovné vlasy

  Rovné vlasy Rovné vlasy Autor: iStock

  Vaše kadeře nemají jakékoliv tendence se vlnit. Jsou zcela rovné, ať už jsou jemné či pevné. Tento typ hřívy se obecně rychleji mastí, vlasoví stylisté proto doporučují vybírat takové produkty, které jí nepřidají zbytečně další olejovou nálož. Je obecně tedy dobré se vyhýbat hutným maskám a dalším podobným přípravkům.

  Co používat? Ideální pro vás budou lehké spreje, které vlasům dodají texturu. Dejte si zároveň pozor, abyste své kadeře nemyla příliš často – maštění se tím totiž ještě více podpoří. Skvělým pomocníkem se tak stane suchý šampon, nebojte se ho mít stále po ruce.

 • Typ č. 2: Vlnité vlasy

  Vlnité vlasy Vlnité vlasy Autor: iStock

  Vlasový typ 2A i 2B máte, pokud se zhruba po úroveň očí vaše vlasy nijak zvlášť nevlní a na lehký tvar S se dostávají spíše až u konečků (s tím, že typ B má vlnu více definovanou). Tuto strukturu si zbytečně narušíte, když budete často používat těžké krémové masky s přidanými oleji.

  Co používat? Pro podporu objemu u kořínku se nebojte sáhnout po lehkých pěnách, případně gelu, kterým si lehké vlny lépe vydefinujete. Stejně tak se nebojte zejména v létě sáhnout po vlasových sprejích s mořskou solí, které vytvoří pravý plážový look.

  Do podkategorie 2C spadáte v případě, že vlna tvaru S je u vás znatelná už téměř u kořínků. Vaše kadeře jsou zároveň dost pevné a ve vlhku mají sklon se krepatit.

  Co používat? Obdobně jako v podkategorii A i B neuděláte ani zde chybu, když do vlasů nastříkáte lehký sprej s mořskou solí. Zároveň používejte pěny, které obsahují složky proti krepatění a zároveň podpoří hydrataci. Pokud si vlasy ráda foukáte fénem, použijte difuzér, ať nenarušíte strukturu vln.

 • Typ č. 3: Kudrnaté vlasy

  Kudrnaté vlasy Kudrnaté vlasy Autor: iStock

  Co znamená typ 3A? Vaše kudrliny se již sem tam stáčí do lehkých smyček. Chovejte se k nim proto co nejšetrněji. Rozhodně se nečešte kartáčem a kadeře nenoste dlouho v upnutém culíku – vede to k poškození přirozených kudrlin i následnému padání vlasů.

  Podkategorie 3B se vyznačuje ještě sehnutějšími a menšími smyčkami, které tvoří již skutečně znatelný objem hřívy. Typ 3C poté poznáte tak, že vaše kudrliny připomínají nespočet drobných prstýnků, které by zhruba obtočily klasické brčko.

  Co používat? Kudrnaté vlasy obecně potřebují dostatek hydratace. Vyhněte se produktům obsahujícím silikony a sulfatany, které hřívu zbytečně vysušují, přispívají k jejímu krepatění a poškozují přirozenou strukturu. Používejte bezoplachových kondicionér, který do vlasů pořádně zapracujte prsty a hřívu vždy nechte uschnout bez foukání.

 • Typ č. 4: Kadeřavé vlasy

  Kadeřavé afro vlasy Kadeřavé afro vlasy Autor: iStock

  Prvním podtypem z poslední kategorie – tedy 4A – jsou drobné prstýnky, které jsou tak kudrnaté, že by obtočily čínskou hůlku. 4B se tase vyznačuje tvarem cik-cak a poslední kategorie 4C je vůbec tou nejkadeřivější, ale zároveň nejkřehčí variantou, která se často označuje jako afro.

  Co používat? Kadeřavé vlasy se velmi rychle vysušují a mají tendence se lámat, pokud se o ně dobře nestaráte. Základem by se tak měly stát produkty, které kadeřím dodají hydrataci i potřebné proteiny. V zásobě mějte také hutné vlasové masky a krémy obsahující přírodní oleje a másla.

  Vyzkoušet můžete také metodu tzv. co-washingu. Při ní během mytí používáte místo šamponu výhradně speciální kondicionéry, a zabraňujete tak zbytečnému vysoušení vlasů, předcházíte lámání a kudrny celkově vypadají znatelně zdravější a zároveň přirozené.

  Po mytí byste poté měla přistoupit k „shinglingu“, technice úpravy vlasů, která obnoví strukturu kudrlin. Jak na to? Mokré vlasy nejprve jemně narovnejte prsty obalenými bezoplachovým kondicionérem a poté pomocí přípravku na kudrnaté vlasy jednotlivé prameny otáčejte okolo svého malíčku. Poté nechte přirozeně uschnout a máte hotovo!

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy