Zrzka od vedle jako Holka z reklamky píše sloupek o životě v korporátu, životě se psem a životě cestovatelky.

Zrzka od vedle jako Holka z reklamky píše sloupek o životě v korporátu, životě se psem a životě cestovatelky. Zdroj: Archiv Zrzky od vedle

Tyranosauři vymřeli, protože nemohli scrollovat na TikToku

„Donald Trump to chtěl zakázat. Starší lidé, kteří v parku krmí holuby, a můj kluk tomu říkají TikŤak. Ve skutečnosti se to jmenuje TikTok a je to ta nejlepší sociální síť ever,“ píše v novém sloupku Holka z reklamky.

V mém žebříčku oblíbených nástrojů k prokrastinaci TikTok naprosto vede. Teda, na paty mu docela šlape Pinterest, ale o tom někdy jindy. Protože jsem hipster, pozér a zetko k tomu, tak samozřejmě nedělám věci, co dělají ostatní, a mainstreamové zábavě se vyhýbám obloukem. Díky tomu si můžu udržovat jakous takous pseudointelektuální převahu – a hlavně můžu říct, že jsem na TikToku byla dávno před tím, než to bylo trendy. 

Ne že by to někoho zajímalo nebo snad dojalo, ale já se vždycky, když na to přijde řeč, cítím jako skutečná pamětnice. Vzpomínám na doby, kdy na TikToku nejenže byly fakt jen děti, jak někteří neustále omílají, ale najít tam nějaké české dítě byl taky docela kumšt. Teď už se celosvětový podíl uživatelů pod 18 let pohybuje jen někde mezi 30 a 40 % a v Česku neznám moc lidí, kteří o TikToku neslyšeli.

Od těch začátků se toho na TikToku po obsahové stránce dost změnilo. Videa s tanečky čínských puberťaček aby člověk pohledal. Místo toho se mi zobrazují návody na psí výcvik, recepty, cviky na bolavá záda a časosběrné záběry růstu rostlin. Je tu jistá možnost, že se mi jen posunuly zájmy směrem k důchodu nebo že snad sama stárnu, ale jak se tak říká – věř a víra tvá tě uzdraví. Rozhodla jsem se věřit, že mi tenhle obsah začal TikTok pomalu nabízet spíš kvůli většímu zastoupení starších uživatelů než kvůli tomu, že bych sama mezi starší uživatele patřila.

To hlavní, čím si mě osobně TikTok tak získal, je rychlý způsob konzumace obsahu, autentická atmosféra a právě strašně široká škála témat. Na rozdíl třeba od Instagramu jsou tady uživatelé mnohem reálnější a přístupnější. Lidé se sem chodí bavit, odpočinout si a něco se dozvědět. To je podle mě mnohem lepší formát než se předhánět, kdo má dražší auto / užší pas / exotičtější dovolenou, jako je to běžné na IG. Naprosto nepochybně je pak zdejší timeline příjemnější než na Facebooku – konspirační hoaxy a fotky upatlaného mimina bývalé spolužačky na obrazovkách nechceme! Taky je fakt úlet, kolik videí roztomilých štěňátek a koťátek na jedné síti může být. Nemluvě o videích s Asiaty, kteří pojídají všechny možné věci – doporučuju vygooglit si mukbang – nic lepšího už vás tenhle týden nepotká.

TikTok se hlavně díky pandemii a lockdownům stal nejstahovanější appkou roku 2020. Některé zdroje uvádějí, že jen v březnu toho roku na ní uživatelé dohromady strávili 320 000 let. Jen pro porovnání – kdybychom se vrátili 320 000 let do minulosti, ocitli bychom se v pravěku. Ne teda v tom pravěku, kde žili tyranosauři, ale pořád v pravěku. A když už jsem u těch tyranosaurů… na Facebooku jsem četla, že vymřeli kvůli depresím z toho, že svýma krátkýma pacičkama nemohli scrollovat na TikToku, ale bůhví co je na tom pravdy.

A co je na téhle sociální síti to úplně nejlepší? Podle mě super učenlivý algoritmus; je prakticky nemožné, aby se vám zobrazil irelevantní obsah. To, co uvidíte, je výsledek každého vašeho předchozího rozhodnutí. Je to součet všech vašich lajků, follows, komentářů, času stráveného sledováním jednoho videa před posunutím na další, reakcí na hudbu a efekty a prostě každé vaší vteřiny strávené u obrazovky. Pokud se vám tam tedy zobrazují jen tanečky náctiletých holek, opravdu to není tou appkou.