Díky úsměvu zářím já i lidé kolem mě

Díky úsměvu zářím já i lidé kolem mě Zdroj: iStock.com

Jak se smát častěji? Trénujte úsměv a vyhnete se špatné náladě

Život s úsměvem na tváři má mnoho výhod. Zejména proto, že působíte přístupně, přátelsky, vypadáte atraktivněji a hlavně se cítíte šťastně. Jak často se smějete? Jste to vy, ten člověk s častým úsměvem, nebo se spíš celodenně mračíte? Pojďte si naordinovat terapii úsměvem a vyzrajte nejen na zimní splín.

Dlouhá zima, nedostatek světla a chmurné počasí mají vliv nejen na lidský metabolismus, ale odráží se také na psychice. Řada lidí tak během dlouhé zimy trpí depresemi, přejídáním a přibíráním na váze. Během února pak únava i špatná nálada vrcholí. Že vám mluvím z duše? Když se kolem sebe rozhlédnete, málo koho potkáte na ulici, jak se vesele usmívá. A je to škoda. Protože i jeden častý úsměv jednotlivce dokáže divy.

Obraťte tvář ke slunci

Říkáte, že se přeci nebudete smát, když vám není do smíchu? Kde máte brát pořád na dobrou náladu energii? Jak být veselá, když dny jsou tak tmavé a pochmurné? Ano, máte pravdu, do karet nám nehrají ani delší noci a dny s nedostatkem slunečního svitu, který tak moc potřebujeme k tvorbě vitamínu D. Proto nás přepadá smutek, únava a podráždění, které doprovází snížená schopnost se soustředit. Na vině jsou především chybějící sluneční paprsky, které mimo jiné zásobují lidský organismu vitamínem D. „Vitamín D je nepostradatelný nejen pro zdraví našich kostí a zubů, ale pomáhá udržovat zdravé také naše svaly, srdce, mozek i imunitní systém. Do značné míry je na něm závislá i naše dobrá nálada,“ říká MUDr. Michaela Vančatová. Americké průzkumy například ukazují, že nejméně trpí depresemi lidé na Floridě, naopak vyšší deprese vykazují například Kanaďané. Důvodem je právě množství denního světla a slunečního svitu. Takže v boji proti špatné náladě a nedostatku veselí se musíme zaměřit na dostatečný pobyt na denním světle a na cílené učení se smíchu.

Proč se smát?

Výhodou je, že úsměv není zcela vázán na pocity. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste se na okolí usmívala a v duši vám nebylo do zpěvu. Ale tím, že se začnete usmívat, můžete v sobě příjemné pocity probudit. Nastartovat mozek k produkci endorfinu a dopaminu. A dobrá nálada se vás začne držet. Jak řekl jeden americký komik, kterého cituje ve své knize Jde to i s úsměvem známý psychiatr a emeritní primář Psychiatrické nemocnice Bohnice MUDr. Karel Nešpor, CSc.: „Smích je okamžitá dovolená. Tak se zasmějte a můžete klidně zůstat doma nebo se s úsměvem vydat na výlet do okolí.“ Sám odborník říká, že existuje až sto druhů smíchu, takže jich je dost pro všechny situace. Lišácký úsměv, špagetový smích, smích tak akorát nebo chechtací pytlík a jiné. Proč tedy šetřit něčím, díky čemuž jste šťastnější vy i vaše okolí. Někdo se směje, jiný usmívá a lidé se hned cítí lépe.

Jak na častější úsměv

Cvičte úsměv. Řada lidí není moc přirozeně usměvavá, patříte-li mezi ně, budete se to muset naučit. Procvičujte si úsměv před zrcadlem a najděte si ten, který se vám líbí a při němž se cítíte dobře, a začněte ho používat. Procvičujte v autě, v koupelně, v posteli, trénujte si ho o samotě a po pár dnech s ním vyrazte do ulic.

Požádejte o pomoc partnera. Ptáte se k čemu? Určitě ocení, když se budete usmívat častěji, a tak si klidně vytvořte gesto jako signál k úsměvu. Mrknutí oka, poklepání prsty o ústa, cokoliv, kdy budete vědět, že máte vykouzlit úsměv.

Úsměv ve chvíli, kdy se probudíte. A když už v tom budete, připomeňte si každé ráno, že se dnes budete více usmívat. Klidně si řekněte „dnes se budu víc smát“, ideálně nahlas.

Připomínejte si úsměv. Jak? Tak, že si na svůj pracovní stůl nalepíte nálepku „Usmívej se“. Nebo si nastavíte připomínku do telefonu. Do diáře si napíšete na začátek týdne do To Do listu „Usmívat se“.

Myslete pozitivně. Setkávejte se s pozitivními a usměvavými lidmi. Čtete pozitivní knihy. Usmívejte se tak často jako vaše děti. Tyto pozitivní mentální obrazy automaticky zvýší vaši náladu a pomohou vám přirozeněji se usmívat. Sečteno a podtrženo: přemýšlejte o šťastnějších věcech!

Dejte si předsevzetí: Usměju se na každého, koho dnes vidím. A zítra. A další den. A pak to půjde i bez předsevzetí.

Mějte deník úsměvu. V průběhu dvou až tří týdnů si na konci každého dne udělejte čas, abyste si napsala krátký popis pokaždé, když se usmíváte, a proč. Anebo si obstarejte Zápisník radostiod blogerky Jany LeBlanc. Každý den si do něj zapisujte, co se vám stalo radostného ten den i všechny drobné radosti. Pište si ho před usnutím a budete usínat šťastní s úsměvem na tváři. A kdykoliv si pomyslíte, že se máte mizerně a nic dobrého se vám v životě neděje, tak si ho prolistujte a začtěte se.

Je to opravdu tak jednoduché. A je to neskutečně efektivní. Začněte ještě dnes.