Neumíte mluvit s lidmi? Sedm tipů, jak se zlepšit v umění konverzace

Máte pocit, že se moc neumíte bavit s lidmi? Horko těžko hledáte témata a co teprve konverzaci jen tak začít? Nešvarů v komunikaci je víc než dost. Pozitivní ale je, že se jich můžete zbavit, a stát se tak oblíbenou partnerkou v komunikaci.

Vzpomeňte si, jak probíhala vaše poslední konverzace. Kolegyně vás nenechala dokončit větu, protože moc dobře ví, že vaše tempo vyjadřování je značně pomalé. Anebo naopak, touha říct, co máte na mysli, je tak velká, že nenecháte člověka domluvit. Máte pocit, že vaše konverzace neplynou úplně hladce? Možná děláte jednu z následujících chyb. Jak s ní naložit?

1. Neposloucháte

Ernest Hemingway jednou řekl: „Hodně jsem se naučil z pozorného poslouchání. Většina lidí nikdy neposlouchá.“ A co vy? Věnujete se tomu, co váš partner říká? Nebo spíš myslíte na to, co řeknete, až na vás přijde řada. Zkroťte své ego a naučte se skutečně poslouchat, co lidé vlastně říkají. Uvidíte, že se vám pak bude i jednodušeji odpovídat. Ptejte se a nechte vašeho partnera, aby se ponořil hlouběji do tématu a poskytnul vám více informací, se kterými můžete pracovat. Konverzace se stane zajímavější a uvidíte, že si s vámi začnou lidé s chutí více povídat.

2. Kladete hodně otázek

Na druhou stranu, při příliš velkém množství otázek, navíc ještě položených ne úplně laskavým tónem hlasu, může konverzace vypadat jako výslech. Lepší než „Cos tam dělal? Kolik tam bylo lidí? Kdy ses vrátil?“ míchejte otázky a výroky. „Co jsi dělal včera večer? Já byla v kině. Bylo narváno. A co u tebe?“

3. Nevíte, co říkat

Většinou se to stává u konverzací s lidmi, které moc neznáte nebo jste se právě seznámili a klasická témata o počasí a dopravě jsou už vyčerpána. Možná to znáte. Lovíte v paměti něco, o čem by se dalo povídat. Ticho se prodlužuje a vy se začínáte cítit trochu trapně. Pro příště vám možná pomůže rada psycholožky a autorky řady knih o konverzaci Leily Lowndes: „Nikdy neopouštějte domov, aniž byste si přečetli noviny.“

Přehled o tom, co se kolem vás děje, co hýbe společností, nebo jen vědět, co dávají za novinku v kině, je pro vaši konverzaci vždy pozitivní. Díky aktuálním událostem můžete kdykoliv začít konverzaci. A když o tématu moc nevíte, chvíli poslouchejte a pak se ptejte. Poproste o detailnější vysvětlení, přiznejte, že tomu zcela nerozumíte, ať vám kolega věc lépe osvětlí. I takto lze přispět k rozhovoru a zapojit se.

4. Mluvíte špatně

Jednou z nejdůležitějších věcí v konverzaci není to, co říkáte, ale jak to říkáte, protože váš hlas a řeč těla jsou důležitou součástí komunikace. Mumláte nebo nadšením z tématu mluvíte tak rychle, že vás nikdo nestíhá? Mluvíte monotónně nebo příliš vášnivě a je vás slyšet i na druhé straně místnosti? Zkuste se na svůj problém zaměřit. Uberte na hlasitosti, do fádního projevu vneste emoce, zřetelně artikulujte, narovnejte se. Mrkněte na některé video, kde mluvíte, a podívejte se na sebe. Nechte si říct zpětnou vazbu od ostatních. Nezapomínejte ani na svou řeč těla, kterou rozhodně nepodceňujte a pracujte s ní.

5. Skáčete do řeči

Je vám tento zlozvyk vlastní? Bývá celkem častý a lidem dost vadí. Právě možná proto se s vámi nechtějí bavit. Proto si to pamatujte a v konverzaci se na to soustřeďte. „Každý, kdo se účastní konverzace, by měl dostat svůj čas být v centru pozornosti. Nepřerušujte člověka, když něco vypráví nebo sděluje názor na to, o čem diskutujete, jen proto, aby se pozornost obrátila zpět k vám,“ doporučuje pro lepší konverzaci a vztahy autor blogu Thepositivityblog.com Henrik Edberg. „Najděte rovnováhu mezi poslechem a mluvením a uvidíte, jak vám to změní vztahy s lidmi.“

6. Musíte mít pravdu

Vyhněte se hádce a nutnosti mít za každou cenu pravdu. Konverzace není diskuse, je to spíš způsob, jak udržet dobrou náladu, využít čas, uvolnit se.

7. Mluvíte zdlouhavě, nudně a často o sobě

Dokážete o svém novém koníčku mluvit deset minut v kuse a nikoho nepustíte ke slovu? Váš výčet šéfových negativních vlastností nemá konce? Není divu, že se lidé začnou nudit nebo nechtějí slyšet samá negativa, unavuje je stále poslouchat to samé. Co s tím? Uberte a dejte prostor druhé straně. Často se o tomto postoji k druhým lidem zmiňuje ve svých knihách zaměřených na vztahy s lidmi a na správnou komunikaci Dale Carnegie. „Můžete získat více přátel tím, že se budete skutečně zajímat o jiné lidi a dáte jim prostor.“ Síť vašich přátel, známých se rozšíří skutečným zájmem o druhé. Tím, že budete vědět, o co se zajímají, co mají rádi, snadno navážete hovor a lidé se s vámi budou chtít bavit.