Jak se v průběhu let změnily dětské hvězdy oblíbených vánočních filmů?

Jak se v průběhu let změnily dětské hvězdy oblíbených vánočních filmů? Zdroj: 2003 Universal Pictures, 20th Century Fox / Grafika: Kateřina Špičáková

Legendou mezi dětskými herci nejen z vánočních filmů je samozřejmě Macaulay Culkin, představitel Kevina ze Sám doma.
Culkinův pád na dno, z něhož se herec obdivuhodně dokázal vyhrabat a postavit se zpět na vlastní nohy, může být rovným dílem odstrašujícím i inspirativním příběhem pro mnoho jeho kolegů z řad dětských hvězd.
Dnes je Macaulaymu 42 let. Žije poklidným životem, věnuje se hudbě a ke své životní roli se rád vrací skrze nejrůznější rozhovory, podcasty a vtípky.
1. prosince 2023 byla odhalena Culkinova vlastní hvězda na hollywoodském chodníku slávy. Gratulovala mu k ní herečka Catherine O'Hara.
Kevinova bratrance Fullera si v obou dílech Sám doma zahrál Culkinův mladší bratr Kieran, který se dnes herectví věnuje naplno.
29
Fotogalerie

Hvězdy Vánoc po letech: Jak dnes vypadají děti z Lásky nebeské nebo Kevin ze Sám doma?

Vánoční filmy sice umí zabrnkat na sentimentální strunu i dospělým, cílí ale hlavně na malé diváky, a proto jsou právě děti jejich největšími hvězdami. Jak teď vypadá Kevin ze Sám doma nebo jeho brýlatý bratranec Fuller? Kam se poděla třeba taková Lucie – postrach ulice? A co dnes dělá roztomilý Sam z Lásky nebeské či jeho vyvolená, okouzlující zpěvačka Joanna?

Kevin McCallister (Macaulay Culkin)

Většinou je máme spojené s něžnými vzpomínkami na dětství, které nám nostalgicky vyvstanou každé Vánoce, když běží v televizi. Vánoční filmy útočí na emoce, životy dětských hvězd, které v nich hrají, ale mohou mít ke sváteční idylce hodně daleko. Své o tom ví například Macaulay Culkin, představitel Kevina ze Sám doma, jehož příběh se stal legendou. Roztomilý chlapeček neunesl tlak showbyznysu, slávu a bohatství, propadl drogám a alkoholu, aby se nakonec odrazil ode dna a postavil se zpátky na vlastní nohy.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si nejlepší hlášky z filmu Sám doma

Video placeholde

Dnes třiačtyřicetiletý Culkin, otec dvou malých dětí, se herectví věnuje jen výjimečně – a když už, většinou se stejně jedná o komediální camea ve stylu „jak by vypadal Kevin, kdyby mu bylo čtyřicet“. Newyorského rodáka totiž mnohem víc baví muzika: mezi lety 2013 a 2018 se naplno věnoval svojí kapele The Pizza Underground, jejíž repertoár tvořily covery písní od The Velvet Underground, přičemž některá slova v textech skupina nahradila slovíčkem pizza. V seriózní roli jsme ho ale v uplynulých letech mohli vidět třeba v seriálu American Horror Story: Double Feature. 1. prosince 2023 pak byla odhalena hercova vlastní hvězdná plaketa na legendárním hollywoodském chodníku slávy. Gratulovala mu při tom kolegyně ze Sám doma a Kevinova maminka, herečka Catherine O'Hara.

Bratranec Fuller (Kieran Culkin)

To mladší bratr Macauleyho Kieran Culkin, který v Sám domaztvárnil Kevinova bratrance Fullera, se herecké kariéře věnuje naplno. Za vidění určitě stojí nezávislé drama Igby z roku 2002, kde ztvárnil hlavní roli. Po mnoha vedlejších filmových partech, například v komiksovém snímku Scott Pilgrim proti zbytku světa, se skutečného úspěchu dočkal díky postavě Romana Roye v diváky i kritiky oceňovaném seriálu Boj o moc, který je k vidění HBO Max. Culkin byl za svůj výkon třikrát nominován na Zlatý glóbus i na cenu Emmy.

Sam z Lásky nebeské (Thomas Brodie-Sangster)

Úspěšný herec vyrostl také z Thomase Brodieho-Sangstera, kterého si jistě pamatujete coby roztomilého zamilovaného Sama z Lásky nebeské. Před pár lety se výrazně připomněl rolí Jojena Reeda ve Hře o trůny, v roce 2020 zaujal v netflixáckém hitu Dámský gambit, kde se objevil po boku Anyi Taylor-Joy. Aktuálně ho můžete vidět třeba v biografické minisérii Pistol, kde si střihl part manažera punkových šílenců Sex Pistols (k vidění je na Disney+) Malcolma McLarena. Hlavní roli pak ztvárnil v letošním seriálu The Artful Dodger, na jehož premiéru zatím čekáme. Letos v létě se herec po dvou letech vztahu zasnoubil se svou přítelkyní, herečkou Talulah Riley.

Lucie, postrach ulice (Žaneta Fuchsová)

I česká, respektive československá scéna má pár dětských hereckých tváří známých především z vánočních snímků. Jednou z nejvýraznějších dětských hereček 80. let byla Žaneta Fuchsová. Svou první větší roli odehrála v pohádce Kočičí princ, posléze se stala Lucií, postrachem ulice a nakonec se do paměti diváků zapsala coby Eva z Chobotnic z II. patra (a samozřejmě i z pokračování Veselé Vánoce přejí chobotnice). Fuchsová se snažila dostat na konzervatoř, tam ji ale nevzali, údajně kvůli nedostatku talentu, a tak se jejím posledním filmem stal Pan Tau z roku 1988. Posléze se věnovala různým profesím, v posledních letech se objevila v několika epizodních seriálových rolích.

Jak dnes vypadají a žijí další dětské hvězdy ze známých vánočních filmů? Dozvíte se to v galerii v úvodu článku.