Hvězdy vánočních filmů: Jak dnes vypadají děti z Lásky nebeské nebo Sám doma?

2 min čtení

2 min čtení

Vánoční filmy sice umí zabrnkat na sentimentální strunu i dospělým, cílí ale hlavně na děti, a proto jsou právě děti jejich největšími hvězdami. Kam se poděla třeba taková Lucie – postrach ulice? Co dnes dělá roztomilý Sam z Lásky nebeské a jak je na tom jeho vyvolená, okouzlující spolužačka Joanna s medovým hlasem?

Většinou je máme spojené s něžnými vzpomínkami na dětství, které nám nostalgicky vyvstanou každé Vánoce, když běží v televizi. Vánoční filmy útočí na emoce, životy dětských hvězd, které v nich hrají, ale mohou mít ke sváteční idylce hodně daleko. Své o tom ví například Macaulay Culkin, představitel Kevina ze Sám doma, jehož příběh se stal legendou. Roztomilý chlapeček neunesl tlak showbyznysu, slávu a bohatství, propadl drogám a alkoholu, aby se nakonec odrazil ode dna a postavil se zpátky na vlastní nohy. Dnes dvaačtyřicetiletý Culkin se herectví věnuje jen výjimečně – mnohem víc ho baví muzika – ke své životní roli se ale rád vrací skrze nejrůznější parodie, memy a rozhovory.

To jeho mladší bratr Kieran Culkin, který v Sám doma ztvárnil Kevinova bratrance Fullera, se herecké kariéře věnuje naplno. Po mnoha vedlejších filmových rolích aktuálně září v diváky i kritiky oceňovaném seriálu Boj o moc, který je k vidění na HBO a HBO Max.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na trailer k remaku Sám doma, ve kterém si malou roli zahrál i představitel Buzze Devin Ratray

Úspěšný herec vyrostl také z Thomase Brodieho-Sangstera, kterého si jistě pamatujete coby roztomilého zamilovaného Sama z Lásky nebeské. Před pár lety se výrazně připomněl rolí Jojena Reeda ve Hře o trůny, předloni zaujal v netflixáckém hitu Dámský gambit, kde se objevil po boku Anyi Taylor-Joy. Aktuálně ho můžete vidět třeba v biografické minisérii Pistol, kde si střihl part manažera punkových šílenců Sex Pistols (k vidění je na Disney+) Malcolma McLarena.

I česká, respektive československá scéna má pár dětských hereckých tváří známých především z vánočních snímků. Jednou z nejvýraznějších dětských hereček 80. let byla Žaneta Fuchsová. Svou první větší roli odehrála v pohádce Kočičí princ, posléze se stala Lucií, postrachem ulice a nakonec se do paměti diváků zapsala coby Eva z Chobotnic z II. patra (a samozřejmě i z pokračování Veselé Vánoce přejí chobotnice). Fuchsová se snažila dostat na konzervatoř, tam ji ale nevzali, údajně kvůli nedostatku talentu, a tak se jejím posledním filmem stal Pan Tau z roku 1988. Posléze se věnovala různým profesím, v posledních letech se objevila v několika epizodních seriálových rolích. Letos oslavila 50. narozeniny.

Více osudů dětských hvězd ze známých vánočních filmů najdete v galerii: