Móda z Oscarů 2023: Elegantní sázka na jistotu v odstínech červené, černé a bílé
95. ročník oscarového klání je u konce. Na rozdíl od loňského roku proběhl v klidu a bez fackování na pódiu, a nic tak nemohlo zastínit módu z červeného koberce. Vlastně z koberce v odstínu champagne, neboť tato tradice doznala po dvaašedesáti letech změny. Průvodce večerem, moderátor Jimmy Kimmel, si pak neodpustil žertovná slova o tom, že sebevědomí pořadatelé chtěli vyslat jasný signál: věříme, že letos krev nepoteče. O rudou barvu však ani tak nebyla nouze, stejně jako o růže, které se staly pomyslným symbolem letošního galavečera.
Oscarová móda se letos vrátila ve velkém stylu, i když se současně pohybovala v předvídatelných mantinelech klasické společenské módy – což je ale pro ni poslední sezonu typické. Touha za každou cenu šokovat se vytrácí a na místo ní nastupuje krásný a mnohdy i prvoplánový glamour – který letos ztělesňovala například Cara Delevingne v asymetrické rudé róbě Elie Saab. Dokonce i Lady Gaga s Rihannou, jež byla mimochodem nominována na Oscara v kategorii Nejlepší originální skladba (ale neproměnila ji), působily v černých korzetových variacích výsostně elegantně. Lady Gaga přitom oblékla model Atelier Versace se sníženým pasem (provokativně odhalujícím přechod mezi zády a pozadím), který teprve před pěti dny prezentovala na přehlídce modelka Gigi Hadid.
TIP NA VIDEO: Jaké šaty poletí v roce 2023?
O menší kontroverzi se na letošních Oscarech postarala hudebnice Tems, která přišla ve strukturovaných šatech Lever Couture připomínajících látku poletující ve větru. Mnozí hosté však tento outfit vyhodnotili jako arogantní, neboť přes hlavu Tems neviděli na jeviště. Za zmínku stojí také volba šatů představitelky Marilyn Monroe Any de Armas nebo Halle Bailey, kterou brzy uvidíme v hraném snímku Malá mořská víla. Obě totiž nenásilnou formou vzdaly módní poctu své filmové postavě.
Hlavním módním motivem oscarového champagne koberce se pak staly růže – připomeňme, že na SAG Awards zazářila nedávno herečka Zendaya v saténové róbě Valentino posázené více než 190 růžičkami. Na tento úspěch se tentokrát pokusily navázat například Nicole Kidman nebo Halle Berry – mimochodem Kidman v róbě Armani Privé s vysokým rozparkem a se strojeně vystrčenou nožkou připomněla neslavný meme s Angelinou Jolie v podobné póze z roku 2012. Červenou růžičku na klopu si pak připevnila například režisérka a scenáristka Sarah Polley, která si díky filmu Women Talking odnesla sošku za nejlepší adaptovaný scénář, nebo herec Paul Mescal nominovaný za výkon ve filmu Aftersun (sošku si ale nakonec odnesl Brendan Fraser).
Když už padla zmínka o oceněných: Podle oscarových statistik vedených v letech 1980–2022, je „nejšťastnější“ barvou černá – to znamená, že nejčastěji si odnášely sošky herečky v černých šatech. To se tentokrát nepotvrdilo. Hned na druhém místě se však historicky umísťuje bílá barva, která letos přinesla štěstí i Michelle Yeoh (snímek Všechno, všude, najednou), jež zvítězila v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon. Za vedlejší roli v ženské kategorii byla oceněna Jamie Lee Curtis (též snímek Všechno, všude, najednou), zatímco v mužské kategorii zvítězil Ke Huy Quan (též snímek Všechno, všude, najednou).
Snímek Všechno, všude, najednou se nakonec stal celkovým vítězem letošního oscarového klání a získal sošku i za režii (Daniel Kwan a Daniel Scheinert). Z celkem jedenácti nominací jich tvůrci proměnili sedm. Druhým nejúspěšnějším filmem večera se stala válečná adaptace Na západní frontě klid (Netflix) se čtyřmi soškami (mimo jiné za Nejlepší cizojazyčný film). A závěrečná perlička letošních Oscarů: V hlavních hereckých kategoriích soupeřilo o prestižní zlaté sošky dosud nejvíc nováčku – celkem šestnáct.