Móda zastíněná fackou: Nejlepší šaty z červeného koberce na Oscarech

Facka, změna formátu galavečera a velký triumf streamovacích služeb. To jsou tři momenty, které budou ve spojitosti s 94. ročníkem Cen Americké filmové akademie po následující hodiny a dny skloňovány nejčastěji. Jak to ve slavném losangeleském Dolby Theatre vypadalo? Kdo proměnil nominace? A probudila se móda červeného koberce po loňském ospalém ročníku k životu?

Mnohé filmové galavečery mají své slavné i nechvalně známé momenty, pro něž si je mnozí pamatují i po několika letech. Kdo získal sošku Oscara pro nejlepší film v roce 2013 už si jen tak někdo nevzpomene, když mu ovšem ročník připomenete momentem, kdy Jennifer Lawrence v obrovské róbě Dior při cestě na pódium zakopla a upadla, hned bude jasno. To samé platí o Oscarech roku 2014, kdy se pod taktovkou moderátorky Ellen Degeneres servírovala pizza a cvakla slavná herecká selfie.

Hollywoodský flákanec

Ruku na srdce, ani na letošní rok s největší pravděpodobností nebudeme za pár let vzpomínat s jasným výčtem oceněných filmů a tvůrců v hlavě. Letošní ceny totiž zcela zastínil moment, kdy se při vyhlašování nejlepšího dokumentárního snímku po boku Chrise Rocka na podiu objevil herec Will Smith, který svému hereckému kolegovi jednoduše jednu vpálil. Co ovšem v první moment vypadalo jako sehraná scénka pro zpestření programu, brzy ukázalo pravou tvář – šlo o reakci na nepatřičný vtípek Rocka na účes Jady Pinkett Smith, manželky Willa Smithe, jež trpí alopecií; autoimunitním onemocněním, při nemž vypadávají vlasy.

Loading

Smith se pár minut po incidentu na podium vrátil, aby si převzal sošku za nejlepší herecký výkon ve snímku o tenisových sestrách Williamsových Král Richard: Zrození šampiónek. V ten moment se v slzách celému osazenstvu omluvil a dodal, že Richard Williams, jehož ve filmu ztvárnil, vždy chránil svou rodinu, a že i on je nejspíš na Zemi kvůli tomu, aby chránil své milované.

Loading

Facka ovšem během večera nebyla jediný kontroverzní moment. Po covidové pauze i značných úpravách formátu mnozí čekali, že se Ceny akademie naplno vrátí do stavu „před“. Jenže to se ve skutečnosti nestalo. Ještě před zahájením očekávaného živého přenosu se vyhlásilo hned osm kategorií. Důvod? Aby se vysílání zkrátilo, a tím také zatraktivnilo pro diváky. A tak zcela nepozorovaně přebrali sošky tvůrci třeba z kategorií jako nejlepší střih, zvuk, hudba, scénografie nebo masky.

Splněná očekávání a vítěz z online prostředí

Jedním z největších favoritů večera byl western Síla psa od novozélandské filmařky Jane Campion. Ze všech nominací nakonec Campion proměnila ale jen tu za režii. Vítězem večera se oproti tomu stal snímek ze streamovací služby Apple TV+ s názvem V rytmu srdce vyprávějící příběh sedmnáctileté dívky vyrůstající v rodině neslyšících. Kromě sošky za snímek roku si film odnesl první místo také v kategorii za nejlepší adaptovaný scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Oscara za herecký výkon v hlavní roli poté kromě Smithe převzala herečka Jessica Chastain za životopisné drama Očima Tammy Faye.

Jessica Chastain v Gucci.

Nejlepší hudbu podle Akademie složil Hans Zimmer ke sci-fi snímku Duna Hans a skladbou roku se dle mnoha očekávání stala bondovská hymna No Time To Die od dvacetileté Billie Eilish. Z animovaných filmů zase zabodoval snímek Encanto. Nejlepším mezinárodním filmem se stal japonský Drive My Car vycházející z povídky spisovatele Haruki Murakamiho.

Nejen červený koberec

Zatímco loňský, covidem stále ještě podstatně poznamenaný ročník z módního hlediska moc pompéznosti a nápadů nepřinesl, letos to na červeném koberci přeci jen žilo o něco více. Syté barvy střídal třpyt a volány a sem tam se logicky muselo objevit i jedno či dvě módní klišé se zdobenými živůtky a nabíranými sukněmi. Některé celebrity v čele s herečkou Jamie Lee Curtis na slavnostních modelech vynesly připnuté modré stužky jako symbol solidarity s Ukrajinou. Během ceremoniálu pak ze stejného důvodů účastníci v sále po výzvě pořadatelů drželi 30 vteřin ticha.

V záplavě rób rozhodně vyčnívala herečka Maggie Gyllenhaal, která zvolila černo-zlaté šaty z velmi diskutované haute couture kolekce italského módního domu Schiaparelli. Stejně tak se bude ještě několik dní rozhodně mluvit o pastelové ombré róbě Gucci, v níž sošku přebrala Jessica Chastain, nebo o stříbrných plisovaných šatech Dior, v nichž se ztělesněním elegance stala Olivia Colman.

Na kompletní módní podívanou se podívejte do galerie: