Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Instagram @indiesleaze @skyferreira

Kokainové party, štíhlost a elektro pop: Jak se Indie Sleaze (ne)stal trendem roku

V prvních měsících letošního roku se TikTokem, Instagramem a lifestylovými médii proháněla informace, že Indie Sleaze se vrací mezi hlavní trendy. Fakt, že by estetika spjatá s první dekádou 21. století, britskými kapelami, Kate Moss na kokainu, alkoholem, divokými parties a nošením boho kardiganů s legínami měla promluvit do aktuální módy, mnohé děsila. Velký comeback se ale nakonec nekonal. Do společenských a kulturních kruhů se nicméně dostala jiná témata odkazující k tomu směru. Jakým způsobem se tedy tenhle trend nakonec přece jen vrátil? A má z toho někdo mít radost?

Jak se rok 2022 pomalu chýlí ke konci, je jasné, že indie prvky do módy nijak zvlášť nepromluvily a ani se jim nepodařilo ohrozit silné vlivy Y2K trendu na současné fashion scéně. Barevné brýle ve stylu Ray-Ban Wayfarer, trička s knírem, náhrdelníky se sovičkami, legíny, kotníčkové boty à la kopýtka a hippie čelenky tak nadále zůstávají předmětem pouhého nostalgického posměšku na komediálních instagramových a tiktokových účtech.

TIP NA VIDEO: Které prvky z módy 90. let se vrátily do módy?

Video placeholde

Existuje ovšem spousta dalších prvků spjatých s indie érou, které se nakonec mezi trendy skutečně vrátily (anebo se o to stále pokoušejí). Místo módy ale ovlivňují společnost, kulturu a náš vztah k sobě samým. Nejde tak o nic, co bychom měli jakkoliv oslavovat či adorovat. I přesto ale přihlížíme tomu, jak se určité sféry života opět zahalují do temnější stránky Indie Sleaze.

Heroin chic x Diabetes chic

Pokud se alespoň trochu orientujete v módní scéně, nejspíš vám neunikl děsivý článek, který vyšel na začátku listopadu na webu New York Post. Jeho titulek Bye-bye booty: Heroin chic is back (Sbohem zadky: Heroin chic je zpět) byl všeříkající a také dost alarmující. Po několika letech snahy o alespoň částečnou normalizaci těl jakékoliv velikosti by se mezi trendy měl vrátit vzhled vyzáblých modelek, které místo normálního jídla holdovaly především alkoholu, cigaretám a drogám a nijak se tím netajily. Nutno podotknout, že tento fenomén má kořeny již v 90. letech 20. století, významně ovlivňoval ale celou módní scénu i v době Indie Sleaze, tedy v nultých letech 21. století.

Ihned po uveřejnění článku mnozí body aktivisté a influenceři vyjádřili rozhořčení. „Ne, tohle jsme už zkoušeli a miliony lidí si kvůli tomu vypěstovaly poruchy příjmu potravy. Naše těla nejsou trend. Naše velikost není trend. Jděte do p*dele,“ vyjádřila se v instagramovém videu aktivistka a herečka Jameela Jamil. „Kdyby tam (na fotce k inkriminovanému článku, pozn. red.) místo toho byla stylová tlustá žena, jmenoval by se trend Diabetes chic? Jistěže ne, protože módní scéna i celá společnost nenávidí tlusté lidi,“ dodala k tomu modelka Felicity Hayward a poukázala tak na dvojí metr, který ve společnosti navzdory děsivé minulosti převládá. Zatímco extrémní vyhublost, drogy a alkohol mohou sloužit jako předloha pro vznik trendu, nadváha, obezita a s ní spojené zdravotní komplikace nikoliv.

Apel na štíhlost jako z roku 2005 skutečně prostupuje celým módním světem. Stačí si vzpomenout na odhalující mini outfit od Miu Miu, který boural pomyslné žebříčky oblíbenosti u všech fashion ikon současnosti. Nebo třeba na drastickou dietu Kim Kardashian, která se v květnu rozhodla, že se do šatů po Marilyn Monroe, jež si celebrita oblékla na Met Gala, musí vejít za každou cenu. Případně na aktuální tiktokový trend oslavující modelku Bellu Hadid, který se u mladých lidí rychle proměnil v normalizování odmítání jídla. Máte teď pocit, jako bychom se opravdu ocitli o 20 let nazpátky? V úvodu jsem přece říkala, že Indie Sleaze byl i o Kate Moss na kokainu a nezdravém životním stylu.

Elektro pop a Yeah Yeah Yeahs na vzestupu

Tím ale nekončíme – pouze přeladíme na trochu jinou notu. Co Indie Sleaze nevrátil do módy, rozhodně vrátil do hudby. Letošní hudební novinky by se totiž daly ze značné části shrnout jako období velkého návratu slavných indie kapel. Magazín Dazed & Confused k tomuto fenoménu dokonce nedávno vydal samostatný článek, v němž návrat indie hudby popsal jako „comeback, o který se nikdo neprosil“.

Vlivy indie hudby rezonují napříč žánrovým spektrem. Desku v nedávné době vydala již téměř zapomenutá americká skupina Yeah Yeah Yeahs, která v čele s ikonickou zpěvačkou Karen O kdysi bourala hitparády jednou elektropopovou skladbou za druhou. Frontmanka této kapely navíc v době okolo roku 2006 ještě společně s Alison Mosshart a Beth Ditto patřila mezi onu hrstku žen, které úspěšně čeřily muzikantské vody složené téměř výhradně z mladých bílých mužů, pro jejichž image byly klíčovými aspekty cigarety, sako, upnuté kalhoty a ego až do nebes. Návrat Karen O je tak v době živé feministické diskuze v určitém slova smyslu symbolický.

Společně s Yeah Yeah Yeahs se ovšem o slovo začaly hlásit i jiné indie kapely, jejichž sláva se ještě nedávno zdála být v trapu. V pražském Lucerna Music Baru nedávno odehráli kvalitní koncert The Libertines (v čele s Petem Dohertym, bývalým přítelem Kate Moss). Jejich image vyhublých kluků, s nimiž to jde kvůli kokainu a whiskey ode zdi ke zdi, sice už dávno nahradila aura tatíků s pupkem, nostalgie po „divokých mladých letech“ se ale kapely a jejího výkonu na stagi nepustila. A Libertines nejsou jediní, kdo chytil novou hudební slinu. Letos novou hudbu vydali třeba také The Wombats, The Afghan Whigs, M.I.A. nebo někdejší It GirlSky Ferreira.

Kdybychom řekli, že se Indie Sleaze na základě všech těchto faktů přece jen vrátil, nebyla by to tak úplně pravda. A pokud tomu někdo věří, uzavírá se do vlastní komnaty ozvěn. Je jasné, že k divoké indie éře plné večírků, drog, alkoholu a britské hudby po pandemii vzhlížíme s notnou dávkou nostalgie. Navíc současná doba a nejistota doslova vybízejí k tomu uchýlit se opět ke slavnému indie krédu Žít naplno a nemyslet na zítřek, který skrývá jen trable, kocovinu… a rozviklanou celosvětovou krizi. Indie k nám nicméně stále promlouvá pouze v dílčích fragmentech. Byla by škoda nechat se ukolébat přílišnou sentimentalitou, kvůli které zapomeneme na přítomnost. Nechť se právě očekávaný návrat Heroin chic stane výstražným znamením. Zase o tolik kroků nazpět jít nepotřebujeme.