Sedm jednoduchých tipů úspěšných lidí, jak nastartovat kariéru

Zvažujete, že byste se odvážně pustila do podnikání? Nebo chcete svou práci posunout na další stupeň? Vzhůru do toho. Po celém světě ženy rozbíjejí skleněné stropy a dokazují, že mají tolik sil, aby se staly úspěšnými podnikatelkami a vysoce postavenými manažerkami. Zde je několik praktických rad, abyste se stala ve své práci úspěšnou.

Když se zeptáte jakékoliv úspěšné ženy, jak dokázala být tam, kde je, většina z nich vám řekne, že to není pouze její zásluha. A neznamená to mít schopné a inspirativní spolupracovníky. V první řadě to znamená ochotu učit se novým věcem a nechat se inspirovat zkušeností ostatních. Zájem o pozadí kariéry úspěšných lidí vám pomůže i s tou vaší.

1. Čtěte: Jedním ze skvělých zdrojů je bezesporu web, například Forbes nebo Harvard Business School jsou plné zajímavých a inspirativních článků. Do rukou by vám měly přijít i knihy těch opravdu hodně úspěšných, neboť jsou plné nejen pracovní, ale i životní motivace a zkušeností k nezaplacení.

Čtení příběhů úspěšných lidí vám poskytne představu o tom, jak vypadá cesta k na vrchol a s jakými překážkami se můžete setkat.

Začíst byste se měla určitě do těchto knih: Sheryl SandbergOpřete se do toho. Ženy, práce a vůle uspět nebo její nová kniha, zatím jen v angličtině, Opinion B: Facing adversiry, building resilience, and finding joy. Generální ředitelka společnosti Facebook diskutuje o otázkách, jako jsou nízká úroveň žen v podnikových institutech, nerovnosti v odměňování žen na pracovišti a o obtížnosti vyrovnávání profesních cílů se zvládnutím rodiny. Povzbuzuje mladé absolventky, aby "věřily samy v sebe, zvedaly ruce, seděly u stolu, riskovaly a podporovaly se navzájem".

Nebo Anne-Marie Slaughter, profesorka v Princetonu, která se v roce 2012 stala významnou osobností, když napsala článek nazvaný "Proč ženy stále nemají všechno", kde upřímně zhodnocuje své obtíže při vyvažování práce jako ředitelky plánování na Ministerstvu zahraničí pro Hillary Clinton se svými povinnostmi matky dvou synů. Jistě zajímavou ženou, o které je radno si něco přečíst, je i Hillary Clinton, jež je dlouhou dobu zastánkyní práv žen.

2. Zajímejte se o ženy ve vašem oboru. Nezáleží na tom, v jaké jste oblasti, vždy se najdou úspěšné ženy, které dláždily cestu ostatním. Zjišťování informací o úspěšných ženách v konkrétním oboru vám dá lepší představu o tom, co je typické pro profesní dráhu, a poukáže na některé praktické kroky, které můžete podniknout, abyste se stala úspěšnou. Zajímejte se o to, jaké školy navštěvovaly, jaké pracovní stáže absolvovaly, zda pracovaly v zahraničí, kde získaly své první zaměstnání a o jakékoliv další informace týkající se jejich kariéry. Zjistěte, co tyto ženy dělaly správně, a poté použijte znalosti k vypracování vlastního plánu kariéry.