Zakázané otázky

Zakázané otázky Zdroj: shutterstock.com

Zakázané otázky při pohovoru. Na co by se ptát neměli a ptají?

Na pohovor se pečlivě připravujete. Trénujete si odpovědi na záludné otázky týkající se řešení různých situací, které vám personalista zadává. Učíte se mluvit o svých kladech a motivaci k práci, když tu náhle padne otázka, která vám vyrazí dech. 

Od roku 2009 platí v České republice antidiskriminační zákon, který prakticky znamená, že nesmíte být znevýhodňována na trhu práce. Budoucí zaměstnavatel má zvažovat pouze vaši odbornou způsobilost, nikoliv to, jestli za prací dojíždíte, chcete tři děti nebo jakou máte sexuální orientovaci. Často se však stává, že při pohovoru zazní tyto otázky.

1. Máte přítele? Plánujete děti?

Tato otázka je vaše soukromá záležitost a neměla by být položena. Chcete-li odpovědět takticky, proneste něco ve smyslu:" Až jednou děti mít budu, rozhodně hodlám pracovat a budovat svou kariéru."

2. Býváte často nemocná?

Otázka na vaš zdravotní stav je relevantní pouze tehdy, ucházíte-li se o práci, která vyžaduje zdravotní specifikaci.

3. Kde bydlíte? Budete dojíždět?

Ať už existuje mezi místem vašeho bydliště a firmou nějaké spojení nebo ne, budoucího zaměstnavatele to nemusí zajímat.

4. Čím se živí váš přítel/manžel?

Opět velmi soukromá otázka. Zdá se nevinná, ale může ovlivnit výši vašeho platu. Jste na financování života sama? Jste dva? Přítel je právník? A už se kalkuluje o vašem platu.

5. Kolik je vám let?

Hodně lidí si myslí, že datum narození je povinnou součástí CV. Omyl. Když svůj věk nechcete zveřejňovat, zkrátka ho nepište. Velmi často se s diskriminací týkající se věku setkávají starší lidé nebo naopak hodně mladí.