Nebuďte šedá myš! Postavte se jako Wonder Woman

Postavte se zpříma, nohy mírně rozkročené. Ramena dolů. Ruce v bok. Podívejte se přímo před sebe. Jak se právě teď cítíte? Připadáte si jako superhrdinka?

Postoj, který jste si právě teď vyzkoušela, je typický pro komiksovou Wonder Woman, superhrdinku ze země Amazonek. A poslední dobou ho po celém světě trénují ambiciózní ženy nejrůznějších profesí, protože podle psychologických výzkumů právě díky tomuto držení těla můžete vyzařovat autoritu a sebevědomí.

Budete-li stát jako Wonder Woman, už nikdy nebudete neviditelná šedá myš.

Jako první si „zázračné“ moci sebevědomého postoje všimla psycholožka Amy Cuddy, která na ni upozornila ve svém vystoupení na konferenci TED. Podle ní nejde jen o to, že v pozici Wonder Woman zabíráte opticky víc místa, vypadáte větší a jste pro ostatní nepřehlédnutelná. Ještě větší roli hraje fakt, že naše držení těla působí naši psychiku.

V pozici „superženy“ se nám údajně zvýší hladina testosteronu až o dvacet procent, takže si subjektivně připadáme odvážnější a více dominantní. Zkrátka: nejenže nás ostatní vnímají jako sebevědomější osobu, ale především se tak začneme cítit my samy. Držení těla ale na nás může působit i přesně opačně.

„Ráda bych vás požádala, abyste zkontrolovali své tělo a to, co s ním právě teď děláte. Kolik z vás se tak nějak choulí do sebe? Možná že se hrbíte, máte nohu přes nohu, možná že se držíte za kotníky nebo máte takhle založené ruce. Jak se při tom cítíte?“ oslovila Amy Cuddy své publikum na konferenci TED.

Následně hovořila o tom, že čím více se v každodenním životě krčíme, povalujeme, choulíme, tím větší máme tendenci vnímat samy sebe jako unavené lůzry bez sebevědomí.

Když se postavíte zpříma a na chvilku si zahrajete na komiksovou Wonder Woman, superhrdinku to z vás neudělá. Ale přinejmenším o sobě začnete přemýšlet jinak než před chvílí.

Článek připravil časopis Moje psychologie.