Kritika

Kritika Zdroj: shutterstock.com

Co na sobě ženy kritizují? Máte to stejně?

Co si ženy vyčítají nejčastěji? A proč to vlastně dělají? Průměrná žena sama sebe zkritizuje osmkrát denně, ukázala studie, kterou připravili vědci ve Velké Británii. 

Představte si, že byste se svou kamarádkou nebo kolegyní z práce mluvila takhle: „No nazdar, ty dneska zase vypadáš. Seš tlustá, kdo se má na tebe dívat. A co tady ta nová vráska? Nedivím se, že tě ten tvůj permanentně ignoruje. A pospěš si, jdeš pozdě! Ostatně není divu, když máš ve všem takový nepořádek, huso pitomá.“

To, co bychom si k někomu jinému nikdy nedovolily, každodenně říkáme samy sobě. Podle výzkumu, který provedla britská odnož organizace Weight Watchers mezi 2000 ženami, samy sebe častujeme v průměru osmi kritickými výtkami denně. Kritické tirády začínají obvykle hned po ránu, nejvíc si jich adresujeme před půl desátou dopolední, nejčastěji při prvním pohledu do zrcadla v koupelně. Dalším nejobvyklejším místem jsou zkušební kabinky v obchodech s oblečením.

Nejsem dost zorganizovaná, ve všem mám zmatek. Nemám dost času na své přátele. Nejsem kreativní jako moje kamarádky. Nemůžu nosit to, co se mi líbí, protože na to nemám postavu. Měla bych mít častěji sex se svým partnerem. Mám moc velké břicho. Neumím se správně líčit. Jsem moc tlustá. Mám moc velký zadek. Jsem neupravená, vypadám jako šmudla. Nevydělávám dost peněz. Nevypadám dobře na fotkách. Mám příšerný účes. Měla bych víc cvičit.

Ženy se kritizují za:

Odborníci, kteří byli osloveni, aby výsledky studie okomentovali, je dávají do souvislostí s vlivem vizuálně zaměřené kultury a sociálních sítí, jako je například Instagram. „Kritika a nelaskavost k sobě samé je velkým tématem ženské psychiky dlouhodobě, ale v poslední době pozorujeme jejich obrovský nárůst,“ říká například odbornice na veřejné zdraví Zoe Griffiths.

Nejčastější sebekritika se týká váhy a rozměrů různých částí těla, především břicha a pozadí. Ale v široké paletě invektiv, kterými se bombardujeme, nechybí ani témata jako kariéra nebo vztahy s partnerem či kamarádkami.

Článek připravila redakce časopisu Moje psychologie.