Kdy zabrat a kdy zabrzdit?

Taky nevíte, kam a co dřív? Konec roku bývá v práci nejhektičtější období roku. Máte zatnout zuby, sebrat síly a dokončit všechno potřebné, nebo je lepší dát si pauzu, protože hrozí, že totálně vyhoříte? Máme pro vás šest neobehraných signálů, které vám pomůžou se rozhodnout. 

Kdy je lepší dát si pauzu?

Když nemáte výsledky (nebo vám trvá příliš dlouho jich dosáhnout)

Pracujete bez ustání, ale ne a ne se dostavit výsledek? Je úplně jedno, jestli jím je napsaný článek, dokončená prezentace nebo finanční obrat.

Když se nám nedaří, populární heslo dneška je nevzdávat se, zakousnout se a dát tomu ještě víc. Sedět v práci ne deset, ale dvanáct hodin denně. Mít schůzek ne pět do týdne, ale osm. Zavání to skoro posedlostí.

V knize Lois P. Frankel Hodný holky nikdy nedostanou přidáno je uvedeno 101 chyb, kterými ženy (ale spousta z nich pochopitelně platí i pro muže) sabotují svoji kariéru. Jedna z největších je podle autorky ta, že pracují moc intenzivně ve chvíli, kdy to nemá smysl.

Někdy zkrátka nejde donutit se, aby nám to šlo, a my se přesto pořád snažíme. Problém je, že marné snažení člověka otráví. Má potom sklony dělat chyby a připravuje se tak o šanci dobrat se výsledku.

Když vidíte, že okolnosti drhnou, neklaďte na sebe nesmyslné požadavky typu, že budete u počítače tak dlouho, dokud to nedoděláte. Natočte si budíka na devadesát minut, intenzivně pracujte a pak si dejte pohov. Když to takhle budete dělat pravidelně, dřív nebo později bude úkol dokončený. Vy nebudete přetížení, a mnohem dřív přijde chvíle, kdy zjistíte, že věci zase fungují.