Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Zatočte se žrouty času! 6 věcí, kterými nejčastěji ztrácíme čas a jak je eliminovat

Stává se vám, že nestíháte, že žijete ve vleku událostí, že jste se dnes ještě nezastavili, a stejně není všechno hotové? Nebo byste se rádi věnovali koníčkům, ale máte pocit, že se vám do vašeho časového rozvrhu prostě nevejdou? Buď jste workoholik, který se nedokáže (ale ani nechce) odtrhnout od práce, anebo špatně nakládáte se svým časem. Co jsou největší žrouti času a jak se jich zbavit?

Sociální sítě

Jejich obsah je bezedný, a tak tu čas ubíhá strašně rychle. Jestli jste jim propadli i vy, začněte je omezovat tím, že si v telefonu nastavíte denní limit a ten vás potom vždy upozorní, jakmile ho překročíte. Alespoň získáte přehled, kolik času na Instagramu, Twitteru či TikToku doopravdy trávíte. Na vlastní odhad je totiž v tomto případě lepší nespoléhat.

TIP NA VIDEO: Psycholog radí, jak předcházet stresu

Multitasking

Poslouchat podcast u mytí nádobí, sledovat film při žehlení nebo telefonovat za chůze jsou naprosto přirozené věci. Jde vždy o dvě činnosti, z nichž každá zaměstnává jinou část mozku, a tak je bez problémů zvládáme. Jenže psát e-mail a zároveň odpovídat kolegovi na dotaz prostě nejde. Smiřte se proto s tím, že multitasking neexistuje

Když například připravujete prezentaci a občas u toho vyřídíte nějaký jiný malý úkol, abyste si práci zpestřili, bohužel vám to většinou trvá mnohem déle, než kdybyste nejprve udělali jedno a až potom druhé. Mozek totiž musí přepnout a začít se soustředit na něco jiného, přičemž dostat se do hlubokého soustředění může po každém vyrušení zabrat klidně i 20 minut. 

Příliš mnoho lidí

Nemusíte se scházet s každým jen proto, že jste spolu kdysi chodili na střední nebo měli společný předmět na vysoké. Opravdových přátel dokáže mít člověk v životě jen pár, ostatní patří do sekce známých, kterou obvykle zaplní kolegové z práce. Na víc prostě nemáme kapacitu, protože skutečný přátelský vztah musí být založen na společných zážitcích, vzpomínkách i plánech, zkrátka na společně stráveném času. Zároveň je dobré si uvědomit, kteří lidé vás v životě obohacují a zda je udržování vztahu oboustranně přínosné i zábavné, nebo zda se jen jedná o výplň času. 

Zbytečná setkání

Na všechna setkání, která jsou organizovaná jen proto, že se druhý nudí nebo nemá zrovna nic jiného na práci, rovnou říkejte ne. Samozřejmě některé schůzky jsou nezbytné nebo na ně prostě jít chcete, protože vás zajímají – máte rádi člověka, jenž vás zve, nebo vám to prostě někdo nařídí. V takovém případě ale jasně stanovte, kolik máte času a v kolik hodin chcete odejít. Ideální je oznámit to druhému hned na začátku, aby s tím počítal a přizpůsobil tomu naplánovanou agendu.

Věci, které nesnášíte

Všimli jste si, že činnosti, které vás nebaví, vám i mnohem déle trvají? Nejde přitom ani tak o to, že by jejich splnění bylo časově náročnější, ale často je prostě jen odkládáme. Ten, kdo například nesnáší telefonování, raději dřív napíše tři články, uklidí tři pokoje a přesází všechny květiny v domě a teprve, když už nic jiného nezbývá, konečně zvedne telefon a tolik odkládanou činnost za dvě minuty vyřeší. 

Vůbec nejhorší pak je, když děláte práci, na níž vás nebaví vůbec nic. Je dokázáno, že ti, kterým v práci chybí vášeň, mnohem více bojují s pozorností a soustředěním. Zkuste se proto věnovat i pracovně především tomu, co vás naplňuje. 

Pracovní doba

Je to trochu paradox, ale zvlášť pokud máte kreativní práci, dává to absolutní smysl. Nikdo vám totiž nemůže nařídit, že právě v 10:30 vás má políbit múza. Někomu to zkrátka lépe myslí v šest ráno, nebo naopak o půlnoci nebo o víkendu a zbytečně se tak přes den v kanceláři trápí sáhodlouhým vymýšlením, které ale nikam nevede. 

Zeptejte se úspěšných podnikatelů nebo třeba umělců – potvrdí vám, že ty nejlepší nápady přicházejí nezvány a dostanete je často mimoděk třeba ve sprše, při běhu, na lanovce na horách nebo cestou na oběd. Nenechte se proto svazovat pracovní dobou a zároveň se nebraňte občas něco udělat mimo ni, když cítíte, že zrovna teď vám to půjde samo a rychle. Ušetříte si čas strávený za pracovním stolem, který pak můžete využít po svém. Pokud ale máte šéfa ze staré školy, jenž trvá na vaší přítomnosti „od do“, pak si prostě připravte něco dopředu nebo část dne věnujte nepracovním užitečným věcem, jako je třeba opakování slovíček z angličtiny a podobně.

Článek vyšel v časopisu Dieta. Další tituly můžete zakoupit v naší on-line trafice iKiosek.cz.

Veronika Kašáková na obálce časopisu Dieta 07/22.
Veronika Kašáková na obálce časopisu Dieta 07/22. | Zdroj: Lucie Robinson