Video placeholde

Rodiče pro nás chtěli lepší život, ten jsem tu našel, říká mistr Evropy Vinogradov

Když dojde na motivaci, často se upínáme pouze na výsledek – ať už jde o kariéru, vztahy, nebo sport. Jen v nastavení, že i cesta je cíl a my si ji musíme užívat, ale můžeme dosáhnout nejdál a vytěžit z našich schopností maximum. Jasným důkazem toho je Vjačeslav Vinogradov, dvojnásobný mistr světa, mistr Evropy, mezinárodní rozhodčí, trenér úspěšných závodníků ve fitness a také host dalšího dílu podcastu Restart časopisu Dieta.

Vjačeslav Vinogradov se narodil v Kazachstánu, rodiče pro něj ale chtěli lepší život, a tak se přestěhovali do Česka. „Neuměl jsem ani slovo česky, věděl jsem jen, že máte pivo, Tatru, Jawu a hokej. Neměl jsem tu žádné kamarády ani známé, ale na druhou stranu jsem si uvědomil, že můžu začít dělat cokoliv,“ zavzpomínal dvojnásobný mistr světa v podcastu Restart časopisu Dieta.

A tak se Slávek začal realizovat: nejdřív se věnoval taekwondu. Ke sportu ho vedla spíš matka. „Otec nikdy nesportoval, ale nastavoval mi hlavu tak, abych věřil, že zvládnu vše a kdykoliv. Říkal: Bojuj, usmívej se a ničeho se neboj! vypráví Vinogradov s tím, že máma z něj chtěla mít hezkého a silného chlapa, a tak mu dala do rukou činky.

Po úspěchu v taekwondu, kdy snad ze žádných závodů neodcházel bez medaile, se Slávek dostal k posilování a chtěl zkusit i závody v kulturistice. Nejdřív skončil na mistrovství ČR třetí, pak druhý a tak to pokračovalo. Přesto nepočítal s tím, že by se dostal na soutěž až do Ameriky. „Vyhrál jsem v podstatě náhodou, nijak jsem se na ni nepřipravoval. Byl jsem prostě v tak dobré formě,“ popisuje.

Slávek totiž doporučuje udržovat se celý rok, ne jen před soutěží, před létem nebo podobně. S pravidelným tréninkem a fit formou totiž stačí mnohem méně k tomu, abyste se posunuli na vrchol nebo tam, kam chcete. „Spousta lidí vidí jen výsledek, chce jen medaili, klidně by i podváděli, jen aby drželi pohár. Já se jako trenér snažím u závodníků probudit chuť k tomu, aby si užili i tu cestu a dělali to pro sebe,“ říká. Takto motivoval při přípravě právě i moderátorku podcastu Restart Hanku Reinders Mašlíkovou, která bez jakýchkoliv zkušeností a jen díky tvrdé práci a motivaci soutěž vyhrála.

Celý rozhovor s Vjačeslavem Vinogradovem si můžete poslechnout na Spotify:

CODEX_SPOTIFY_PODCAST

Červencové číslo časopisu Dieta si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

Veronika Kašáková na obálce časopisu Dieta 07/22.
Veronika Kašáková na obálce časopisu Dieta 07/22. | Zdroj: Lucie Robinson