Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Jak to nevzdat po měsíci? Osvědčené motivační pomůcky podle redakce

První lednový týden se většinou nese ve znamení (staro)nových nároků, které na sebe klademe. Po prosinci, který nás zahrnul hojností, ale i maximálním stresem, se vracíme k asketickému životnímu stylu s představou lepšího já. Jenže motivace taje rychleji než sníh v Praze. Jak to letos nepřepálit a nevzdat se po pár týdnech? Máme pro vás několik redakčních tipů na prověřené motivační pomůcky, které nám výrazně pomohly v loňském roce.

Ivona Horváth Souralová: Motivační sešit

Loni jsem se konečně naplno ponořila do aplikace Mondly, která slouží k učení cizích jazyků. Mimo jiné mě na ní bavilo, že se jednotlivé lekce po splnění odškrtávají v kalendáři – člověka to motivuje nevynechávat. Později mě napadlo, že by bylo skvělé mít taková odškrtávací kolečka k dispozici i při každodenním ranním protahování, o které se rovněž pokouším.

TIP NA VIDEO: Co čeká vaše znamení v roce 2023?

Video placeholde

Na podzim mi přišel do cesty sešit z produkce designového papírnictví Papelote nazvaný Focus notebook, jehož zaměření na obálce graficky vyjadřuje jediná černá tečka. Uvnitř pak bylo přesně to, co jsem hledala: kromě spousty stran, kde si člověk může rozepsat svoje cíle, úkoly, jednorázové aktivity nebo rutiny, je zde také dvojstrana nazvaná Sleduj své návykya na ní sady odškrtávacích, respektive vybarvovacích koleček po jednatřiceti, které znázorňují dny v měsíci. Sešit vznikl ve spojení s lektorem time managementu Danielem Gamrotem a jeho koupě je současně vstupenkou do facebookové skupiny (stačí naskenovat QR kód), která slouží ke sdílení dalších užitečných tipů.

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 4

Kristýna Dobeš Moučková: Aplikace

Mám ve zvyku si vždy do mobilu impulzivně stáhnout motivační, sportovní nebo jinak podpůrnou aplikaci. Většinou ji sice nevydržím používat déle než pár dní, ale to mě často nezastaví od hledání nových možností. V posledních měsících jsem si oblíbila Habit, appku, do které si nastavíte veškeré své „to-do“ plány a postupně si odškrtáváte, co jste splnili. Nenechte se zmást, nejde o žádný nákupní seznam ani to není správné místo, kde si odškrtnout, že jste právě konečně zaplatili účet za plyn.

I když… fantazii se meze nekladou. Aplikaci používám především na plnění denního počtu nachozených kroků a stejně tak si zde připomínám, že bych měla dvakrát až třikrát do týdne cvičit a sníst alespoň jednu porci ovoce a tři porce zeleniny denněHabit vám navíc dělá příjemné týdenní přehledy toho, jak jste si vedli. A popravdě – není lepšího pocitu než vidět, že se vám podařilo odškrtnout všechna políčka ze seznamu.

Nejnovějším přírůstkem do mé rodiny aplikací je pak Endel. Jde o program zaměřující se na vytváření speciálních zvukových prostředí, která se hodí k různým činnostem – zejména těm, které vyžadují hlubokou koncentraci. Najdete zde speciální „playlist“ na meditaci, cvičení, práci, četbu i třeba jógu. Stačí jen nasadit sluchátka a ponořit se do sebe. Tip: Na Instagramu aplikace Endel najdete i pravidelnou dávku nenásilných seberozvojových tipů.

Pokračování 3 / 4

Ivona Horváth Souralová: Knihy

V minulosti jsem hltala snad každou seberozvojovou knihu, která vyšla. V posledních letech jsem ale vůči nim začala být skeptická – život nelze svázat obecnými poučkami a nejvíc se učíme právě vlastními zkušenostmi. Loni jsem na jaře ale potřebovala trochu nakopnout k aktivitě, přijít na kloub tomu, jak poskládat svou ranní rutinu, aby se mi chtělo v ideálním případě nejen sedět s kafem a mobilem v ruce, ale i cvičit a trénovat jazyky v aplikaci Mondly.

Za tímto účelem jsem si stáhla e-knihu Atomové návyky Jamese Cleara (nakladatelství Jan Melvil Publishing), která na mě sem tam vykukovala u influencerek na Instagramu. Jde o typickou motivační literaturu, nicméně některé rady mi doopravdy pomohly, zejména teorie o kumulaci návyků. Také jsem se naučila o špatných návycích uvažovat trochu jinak – i ty nám totiž slouží, například díky nim uvolňujeme stres.

Další z knih, která mě zaujala natolik, že jsem o ní musela napsat, byla loňská novinka na českém trhu: Čtyři tisíce týdnů Olivera Burkemana s podtitulem Time management pro smrtelníky (nakladatelství Jan Melvil Publishing). Obsah vychází z toho, že náš čas na tomto světě je omezený, a proto nemá smysl snažit se ho urputně řídit. Nejvíc si z ní pamatuju prosté, ale osvobozující uvědomění, že všechno zkrátka stíhat nelze. Aby člověk zjistil, co naopak stíhat lze, má si podle Burkemana zkusit mentální cvičení: sepsat si pětadvacet nejdůležitějších věcí, kterým se chce věnovat a poté spodních dvacet škrtnout. Hlavní myšlenkou knihy je „co nejmoudřeji se rozhodnout, co nedělat, a netrápit se tím“.

A doporučená literatura do třetice. Protože se leden často pojí s touhou jíst zdravěji, musím zde zmínit knihy výživové specialistky Karolíny Fourové. První se jmenuje Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete (nakladatelství Euromedia) a vracím se k ní pokaždé, když mám pocit, že chci trochu srovnat jídelníček. Nenabízí žádné konkrétní tipy, co snídat, obědvat a večeřet (tedy pokud nepočítám recepty v druhé části), ale jasný vhled do toho, jak v našem těle potraviny fungují. Člověk díky ní přestane tíhnout k různým výživovým mýtům, trendům a dietám a ujasní si, že žádná potravina není a priori špatná, záleží jen na množství, které konzumujeme. Druhá kniha, která vyšla loni, se jmenuje Výživná kniha o jídle, navazuje na tu první a více se věnuje praktické stránce přípravy jídla – třeba tomu, jak skladovat potraviny.

Pokračování 4 / 4

Kristýna Dobeš Moučková: Podcast

Během Vánoc jsem se na Spotify pustila do podcastu Plný kecky, který vytvořila digitální vypravěčka Michelle Losekoot s koučkou Bárou Filáčkovou. Jde o uzavřenou sérii, v níž se zaměřují na hluboká témata dotýkající se lidské psychiky, prožívání a emocí. Zatímco jeden díl je například věnovaný nastavování osobních hranic, v dalších dvojice rozebírá, jak posílit sebevědomí nebo jak otevřeně svému okolí sdělit své potřeby. Každý díl je nabitý informacemi a popravdě mi jejich poslech mnohdy pomohl víc než několik terapeutických sezení.