15 způsobů, jak uniknout každodenní rutině. Začněte ještě dnes!

Máte pocit, že váš život uvízl ve stereotypu? Děláte každý den to samé a nebaví vás to? Nečekejte, že si vás dobrodružství najde. Zařiďte si ho sami, v rámci svého každodenního života. A začít můžete už dnes. 

1. Jděte do toho

Možná se toužíte osvobodit od každodenní rutiny, ale už jen když si představíte, že byste to doopravdy udělali, se trochu vyděsíte a utečete zpátky do svých vyjetých kolejí. V tom případě může vaše cesta za každodenním dobrodružstvím začít ve chvíli, kdy se doopravdy osmělíte něco změnit. „V hlavě nám často krouží spousta myšlenek, které začínají slovy ,měl bych‘,“ říká kouč a terapeut Jacqui Marson . „Zkuste zaměnit ,měl bych‘ za ,mohl bych‘ a uvědomíte si, že máte na vybranou.“

2. Změňte ranní rituál

Může jít o úplnou drobnost, která vám do vašeho všedního rána vnese novou, drobnou radost. Například si můžete místo obvyklých televizních zpráv, které zapínáte ještě skoro poslepu, pustit cédéčko s oblíbenou hudbou. Anebo vyrazit o pár minut dřív a nasnídat se na zahrádce blízké kavárny. Případně změnit trasu, kterou míříte do práce, či ujít kus cesty pěšky a dívat se kolem sebe.

3. Pořiďte si vlastní galerii

Když jste ponoření v každodenních povinnostech, může se stát, že ani nevnímáte proměny ročních období. Jak zůstat ve všedních dnech víc v kontaktu se světem okolo? „Skvělý trik je každý den si v rychlosti udělat fotku něčeho, na co venku narazíte. Může to být strom, louže, nebe nad střechami, cokoli, co vám připomene, že přírodou jsme obklopeni i ve městě,“ navrhuje kouč Hugo Whately. „Cílem je začít si uvědomovat přírodní rytmy a proměny,“ dodává.

4. Vyzkoušejte nový recept

Existuje jídlo, na kterém jste si pochutnali v restauraci či na dovolené? Šťavnatý steak, sushi, tiramisu… Tak právě něco z toho si zkuste udělat doma. Nešetřete na ingrediencích a dopřejte si dost času na přípravu. Jak řekl dalajlama: „Lásce a vaření se oddávejte bezstarostně, bez ohledu na nebezpečí.“

5. Dejte si tajné rande

Že se svým partnerem žijete už léta, ještě neznamená, že si nemůžete dát schůzku na neobvyklém místě, například v hotelu, jako byste byli tajní milenci. Do vašeho vztahu to rozhodně vnese trochu vzrušení.