Japonci mají skvělou techniku, jak odbourat stres. Inspirujte se

5. května 2017 • 12:00
Japonsko
Japonsko • Foto: Pexels.com

Zatímco my chodíme do lesa na houby nebo na borůvky, Japonci se chodí do svých lesů koupat. Ano, čtete správně. Mají totiž speciální termín pro čas strávený v přírodě – přeložit lze jako „koupel mezi stromy“. A je to prý ten nejlepší odbourávač stresu z práce.

Už v roce 1982 se tato aktivita stala součástí národního zdravotního programu a jelikož Japonci jsou obecně hrdí na své sakury (mají pro to opět specifický výraz Hanami, což znamená obdivování sakur), rychle se tento zvyk ujal.

Čím se můžeme inspirovat? Koupel mezi stromy znamená, že jste tělem i myslí zkrátka přítomna a neděláte nic jiného. Žádný treking, žádné počítání kroků na Fitbitu, žádné focení selfie pod větvemi. Můžete stát, procházet se nebo sedět, ale cílem je samotná relaxace.

Naprosto vás to vtáhne. Tak moc času trávíme před 2D monitory a displeji, a přitom je to hloupost, protože venku se rozkládá celý 3D svět. Koupel mezi stromy skvěle pomáhá odpočinout si od telefonu, počítače... od všeho toho informačního šumu sociálních médií a e-mailů,“ říká Julia Plevin, produktová designérka, která v roce 2014 v San Franciscu dokonce klub příznivců této aktivity. 

Že má tato bohulibá (ne)činnost pozitivní účinky na psychiku, potvrdilo i několik studií

Pobyt mezi stromy má pozitivní vliv nejen na psychiku, ale i na zdraví Pobyt mezi stromy má pozitivní vliv nejen na psychiku, ale i na zdraví Autor: Pexels.com

Ta nejdelší, která probíhala v letech 2004 až 2012, došla k závěru, že pobyt mezi stromy aktivuje buňky, které přirozeně bojují proti virovým a rakovinotvorným buňkám. Dochází k tomu díky látkám zvaným fytoncidy, kterými stromy a rostliny chrání především samy sebe. Vzduch v lese tedy není jen pocitově svěží, ale skutečně nám může zlepšit zdraví. A co víc, tento efekt může přetrvat až měsíc po návštěvě lesa.

Experti z Univerzity Chiba pro změnu zjišťovali vliv stromů na hladinu stresového hormonu kortizolu v těle. Testovali 280 dobrovolníků, kteří nejprve trávili celý den ve městě a poté si druhý den udělali půlhodinový výlet do lesů. Výsledek už tušíte. Po „občerstvení“ v lese měli dobrovolníci nejen nižší hodnotu kortizolu v krvi, ale i tlak, klidnější puls a celkově lépe odolávali stresu.

Jiný výzkum s 498 dobrovolníky pro změnu potvrdil terapeutické účinky lesa – ti, kterým byla naordinována příroda, měli méně sklony k depresím a negativním myšlenkám.

Pokud si tedy chcete o víkendu opravdu odpočinout, je jasné, kam vyrazit (do nejbližšího lesa nebo parku) a co tam dělat (nic).

Zdroj: Quartz

Japonci jsou mistři ve vyvíjení antistresových technik. Naposledy vyvolalo vlnu zájmu zavinování do kokonů. Podívejte se na video:
Otonamaki je nová terapie proti stresu a bolestem zad v Japonsku. VIDEO youtube.com

Autor:Ženy.cz
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy