10 tipů pro návrat do práce po dovolené s minimálním stresem

Máte pocit, že po dovolené potřebujete další, protože návrat do práce je pro vás víc než stresující? Vystřízlivění po 14 dnech opalování se u moře, kdy jste starosti zahodila za hlavu, bývá někdy kruté. Roli plážové krásky, horolezkyně, objevitelky podmořského světa zas vystřídá pracovní stůl s počítačem a emaily nad hlavu. Ale nezoufejte, máme pár tipů, jak návrat proběhne hladce.

Na dovolenou se strašně těšíte, nemůžete se dočkat, až nebudete muset brzy ráno vstávat, na chvíli vypnete a vaší jedinou starostí bude, jaký drink si objednat. Všichni ji potřebujeme, musíme načerpat energii, trochu ubrat plyn, získat inspiraci, abychom se zas s chutí pustili do práce. Jenže už dva dny před koncem dovolené na vás padá deprese, hladina stresu se zvyšuje, děsíte se otevření emailu a co se dozvíte na poradě, o tom ani nemluvě. Avšak když se na svůj návrat připravíte, uděláte pár základních opatření, do práce půjdete veselým krokem. Tady je 10 rad od profesionálů, kteří mají vyzkoušeno, jak si návrat po dovolené zpříjemnit.

1. Udělejte seznam práce před odjezdem

Místo toho, abyste jen zaklapla počítač a pádila na dovolenou, věnujte hodinku tomu, abyste si napsala dva seznamy. Jeden bude obsahovat projekty, na kterých pracujete a v jaké jsou fázi, zda čekáte na odpověď klienta, kdy je termín schválení a nebo kdy bude vše k dispozici. Uvidíte, co hoří, to můžete po dobu dovolené předelegovat na zastupujícího kolegu a ostatní počká po dovolené. Druhý seznam bude obsahovat priority, první věci, které hodláte řešit po návratu. Během doby, kdy jste pryč, se totiž může řada věcí změnit, něco získá na urgentnosti, jiné počká, ale po návratu budete vědět, co dělat. Hned.

2. Delegujte věci, které nemohou počkat do vašeho návratu

I když vaše starost v příštím týdnu bude jen popíjení Chianti v Římě, práce musí běžet dál, zprávy musí být doručeny a termíny splněny. Ujistěte se, že máte jasno, kdo je zodpovědný za pokrytí každého úkolu, dejte svým spolupracovníkům přehled o termínech a ujistěte se, že mají všechny informace. Také zpravte svého šéfa o tom, kdo je zodpovědný za jaký úkol, aby se nemusel obávat a věděl, kdo na čem pracuje.

3. Nastavte e-mailovou schránku na „out of office“

Tento úkol se často přehlíží až do poslední chvíle, ale vy s ním nečekejte a nikdy nezapomeňte, jinak rozhodně nebudete v klidu. Ujistěte se, že jste správně nastavila termín a nechala pro urgentní věci alternativní kontakt.

4. Požádejte svého manažera o zaslání e-mailu s aktualizacemi den před návratem

Tento bod závisí na tom, jaký máte vztah s vaším nadřízeným či kolegou. Když budete mít rychlou informační zprávu, co se v práci děje, co se změnilo a co hoří, udělá to s vaší efektivitou zázraky. Zkuste to svému nadřízenému navrhnout a vysvětlete mu, že vaši rychlou podovolenkovou aklimatizaci jistě ocení, neboť vše bude vyřízeno rychleji. Můžete společně nastavit pro manažera upomínkový email dva dny před vaším návratem, aby nezapomněl.

5. Před odjezdem vše ukliďte

To se týká jak vašeho pracoviště, tak i vašeho domova. V práci srovnejte smlouvy, formuláře, vše založte, zorganizujte si poznámky na stole a odešlete poštu. Tento krok nezaručuje, že se vrátíte k čistému psacímu stolu, ale budete mít lepší výchozí bod. Je také skvělým způsobem, jak zajistit, aby byly všechny naléhavé záležitosti vyřešeny.

Doma věnujte alespoň hodinku úklidu. Vím, že váš mozek je již v režimu dovolené a je těžké se soustředit na každodenní práci, ale po návratu si poděkujete. Vrátíte se k čistému stolu, přivítá vás uklizený domov. Ujistěte se, že jste odnesla odpad, vyklidila ledničku a vysála. Mým osobním typem je do ledničky či spíže připravit takové jídlo, které si budete moci po návratu připravit a v klidu zvládnout jet lag.

6. Dejte si den, dva na aklimatizaci

Není nic horšího pro návrat z dovolené, než se vrátit z večer či v noci a druhý den pelášit do práce. Naplánujte si alespoň jeden den na aklimatizaci, kterou využijete na naplánování týdne, vyprání prádla, vybalení věcí, zjištění, co se děje ve světě a v okolí. Zkrátka abyste se vrátila do normálu.

7. Zkontrolujte pracovní kalendář

Podívejte se na kalendář den před návrhem do práce, abyste nebyla překvapena schůzkami, které se na vás vrhnou. Pokud objevíte nečekané překvapení, něco, na co jste dočista zapomněla, promyslete, jak to zvládnout a zda se budete moci zúčastnit. Případně zvažte, zda může být schůzka odložena.

8. Vyčistěte stůl při návratu

Dokonce i když jste odešla od uklizeného stolu, než jste vyrazila na dovolenou, je pravděpodobné, že se vrátíte k hromadě pošty a hoře listin. Udělejte si pár minut, abyste vše rozdělila na důležité dokumenty a na zprávy, které nejsou relevantní. To vám pomůže cítit se lépe organizovaná, jinak se stane, že se dostanete do pořádného kolotoče.

9. Zůstaňte v tajném režimu

Váš šéf ví, že už jste zpátky a pracujete, ale není-li to nutné, ještě chvíli svůj návrat nezveřejňujte, získáte tím čas v klidu vše dohonit a dostat se do normálního režimu bez zbytečného tlaku. V klidu postačí půl den či den.

10. Ponechte si něco z dovolené

Cesta letadlem, změny časových pásem, pojídání netypických potravin, zvýšená či snížená aktivita, díky všemu vaše tělo i duše prochází značným stresem. Nezhoršujte to tím, že ze dne na den vše změníte. I když jste zpátky, jděte si zaplavat, udělejte si k večeři guacamole a klidně si dobroty připravte i na svačinu do práce a po ní klidně rovnou do bazénu a na skleničku vína s kamarádkou.