.

. Zdroj: iStock.com

Zlatá pravidla pro dovolenou s přáteli. Jak si ji užít a nezbláznit se

Chodíte spolu cvičit, co týden nějaká grilovačka nebo oslava, telefon drnčí při jakémkoliv problému, kdy je nutné ho ze všech stran rozebrat. Zkrátka, své přátele máte ráda, tak proč, když si tak rozumíte, nevyrazit na společnou dovolenou? Týden společně bude fajn. A nebo ne?

Rozumíte si, máte podobné názory, celkem i stejný životní styl, takže nápad na společnou dovolenou se zdá jako absolutně skvělý. Když mi bylo náct a prožívala jsem léta dvacátá, jiná než dovolená s přáteli nepřicházela v úvahu. Mám kolem sebe hodně lidí, a tak to jednou byl čundr, podruhé sjíždění divoké řeky a i na moře došlo. Ano, vždy se dovolená vydařila, ale pokaždé jsem si uvědomila „Tak s tímhle už na dovolenou nejedu.“ Dovolená vám ukáže přátele i z jiné stránky. Vidíte jejich chování v situacích, které při vašem sem tam setkání nevnímáte. Ne nadarmo se říká, aby člověk se svým potencionálním životním partnerem jel na dovolenou, aby poznal, jak opravdu funguje. Najednou vidíte, jak vaše kamarádka manažerka, co řídí desítky zaměstnanců, šílí z každého komára, jiná neudělá rozhodnutí, aniž by se nezeptala svého přítele, z jiné šílíte z módních kreací, že raději nechodíte na hotelové večeře a po třech dnech dovolené už se těšíte domů a komunikace vázne. Ale nic z toho se nemusí stát. Aby se vaše dobrodružství neproměnilo po dvou dnech ve válku Roseových, je nutné držet se několika pravidel. A odlišné denní zvyky, nálady, zlozvyky vám nic nepokazí.

Vyberte si správně

Nejdůležitější bod. Buďte nemilosrdné, pečlivě vybírejte. Je to pro vaše dobro, věřte mi. Do svého výběru určitě zařaďte přátele, se kterými sdílíte společné zájmy, hodnoty, tempo a životní styl. Ne řekněte kamarádům, kteří jsou po rozchodu, rozpadu manželství, kolegyni v depresi, kterou sotva znáte, nešťastným kamarádkám maminkám, nehrajte si na zachránce. Věřte, celá dovolená se pak ponese v tomto „nešťastném duchu“. Budete jen řešit a řešit. Plánujete jezdit hodně na kole, běhat, vyšplhat na nějaký kopec, pak ani kamarádka, co sem tam jezdí na kole, běhá jednou za půl roku a tváří se sportovně, není ideální volba. No a pokud tímto kritickým sítem nikdo neprošel, jeďte raději na dovolenou s partnerem nebo rodiči.

Předvídejte

Předem zorganizujte setkání s každým nebo všichni dohromady. Proberte své potřeby, přání, naděje a potenciální obavy, definujte si cíl, kam se chcete podívat a jak to bude náročné. Všechna tato opatření zabrání tomu, aby docházelo k nedorozuměním. Klidně jim vyprávějte svou zkušenost s dovolenou s přáteli, která dopadla, jak dopadla.

Vyberte správné místo

Vyhněte se ubytování u jednoho ze členů skupiny. Ano, možná vás to vyjde levněji a on bydlí přeci jen kousek od jezera, ale moc se neuvolníte, budete mít obavy, abyste něco při bujarém večeru nerozbili, nezlomili, a možná se budete cítit jako dlužníci. Vyberte neutrální místo, které splňuje všechna kritéria, která nastavíte: moře, hory, příroda, rekreační klub, vlastní stravování, hotel atd. Najděte dostatečně velké, aby každý mohl mít svůj vlastní prostor a soukromí a dostatek koupelen, aby se zabránilo čekání! Jen si vzpomeňte, jak je to s toaletou na dovolené, soukromí je důležité.

Nebojte se zmínit peníze

Navzdory tomu, co si myslíte, peníze mohou být mezi přáteli stále tabu. Může být jednodušší požádat svého šéfa o navýšení platu než požádat kamarády o zaplacení benzínu! Už od začátku si stanovte rozpočet pro všechno, ale buďte fér! Aby každý přispěl rovným dílem. Když jezdíme s přáteli v zimě do Alp na lyže, rozdělujeme, kdo co koupí. Jedni vše k snídani, jiní pití, benzín se při cestě zpět rozpočítá a každý platí část. Vše si dopředu řekneme i to, že obědy zásadně na sjezdovce, vypočítáme a každý má představu, na kolik ho lyžovačka vyjde. Pokud jsou vaše finance trochu těsné, raději nejezděte. Držet krok s ostatními vás může přijít velmi draho, budete nepříjemní a začnete litovat, že jste nezůstali doma.

Omezte délku vaší dovolené

Nebuďte v pokušení věnovat celou svou dovolenou přátelům. Je potřeba si ji užít i sama nebo s rodinou. Ideální doba „přátelské“ dovolené je jeden týden, zvláště pokud jste nikdy předtím společně nejeli. Sedm dní je dostatečně dlouhá doba na to, abyste si navzájem vychutnali svou společnost, a dostatečně krátká na to, kdyby to úplně nebylo ono. Já osobně nejlépe zvládám čtyři dny a podle toho plánuji dovolené s přáteli. Ideální víkendy, je-li do zahraničí, tak ty prodloužené.

Extra tip: Abyste překonala veškeré vzrušení a emoce, věnujte další týden volna sobě nebo buďte se svou drahou polovičkou!

Naplánujte aktivity

Jste-li vůdčí typ a organizátor dovolené, sepište plán – kam, kdy, co. Ale i když nejste, aktivity si společně naplánujte. Každý den bude jiný, nebudete se nudit, rozdělte, kdo bude chodit nakupovat, jedete-li s dětmi, kdo uklízet atd. Každý určitě přijde s nápadem, co chce dělat a vidět. Když jsem jela se svou kamarádkou do Itálie na prodloužený víkend do Milána, jako vášnivý organizátor jsem připravila plán. Pak jsme ho společně pobraly, ona přidala místa, která chce vidět, co chce koupit, upravily jsme výletní schéma, měly představu, co nás čeká, a netrávily snídani v úvahách "tak, co dnes podnikneme" a než se rozhoupaly, den nám utekl pod rukama.

Buďte v pohodě s dětmi

Řekla bych nejnáročnější dovolená, vyjedete-li si rodiny s dětmi či maminky s dětmi. Já osobně se těmto dovoleným vyhýbám, úplně mi stačí jednodenní výlety. Ale kdo se pro takovou dovolenou rozhodne, jen do toho. Nezapomínejte dát dětem prostor, starejte se, ale nechte je i žít! Jsou také na dovolené. Nechte je bavit se s ostatními dětmi skupiny. Nezasahujte do jejich hádky, pokud to není životu nebezpečné. Na chvilku se odstřihněte. S ostatními rodiči naplánujte snídaně, obědy, zkrátka jídlo dětí, domluvte se na hodinách, abyste celý den nestrávili u vaření, protože ten jí už v jedenáct a malá Maruška až ve tři. Zalarmujte veškerou svou trpělivost, diplomacii a taktnost, protože ji budete potřebovat. Každý má jiný styl výchovy, a i když si vyberete kamarádku se zdánlivě podobným výchovným stylem, rozdíly budou. Budou vám růst facky na rukou, budete vidět lepší řešení, ale je potřeba nikdy nehodnotit způsob, jakým vaši přátelé vychovávají své děti. Je to velmi citlivé, zejména na dovolené se kauza jídlo, spaní, tresty mohou proměnit ve válku století.

Buďte společenští

Vybrali jste si strávit dovolenou se skupinou přátel, takže nezůstávejte sami! Buďte součástí skupiny. Sdílejte své vášně a zájmy svých přátel. Pokud vaše kamarádka miluje muzea, navštivte je s ní! Její manžel miluje rybolov? Proč neorganizovat rybářský výlet? Půjčte si jízdní kola na výlet a piknik, hrajte večer stolní hry, dělejte věci, které se líbí všem a shodnete se na nich. Není nic horšího než na dovolené trpět a dělat věci, které se vám nelíbí a nezajímají vás.

Udržujte nezávislost

Jen proto, že jste skupina, to neznamená, že musíte dělat vše společně. Po celodenní túře budete unaveni a všichni potřebují nějaký prostor pro sebe. Neskákejte z jedné aktivity do druhé, použijte část táborového rozvrhu, tzv. odpolední volno od 12 do 15. Někdo spal, jiný běhal, někdo četl, každý potřeboval to své. Klidně si takový čas nastavte a řekněte si, kdy se zas sejdete. Jakmile máte trochu více sportovní dovolenou, čas na regeneraci je potřeba. Vyberte místo, které není příliš daleko od centra města, abyste mohli jít sami, aniž byste museli být závislí na někom, kdo má auto. Nám tyhle polední či večerní pauzy moc dobře fungují. Jeden kamarád vášnivý běžec je proběhá, kamarádka prospí, jiná pronakupuje a všichni jsou pak spokojení a připravení na společnou akci.