Tyto věci dělejte přes den, abyste lépe spali v noci | Ženy.cz
 

Tyto věci dělejte přes den, abyste lépe spali v noci

10. června 2019
• Foto: iStock.com

Stává se vám, že nemůžete usnout? Snažíte se spát déle, než osm hodin a i tak se probouzíte rozlámaní a unavení? Potíže se spánkem potkaly jednou za život téměř každého. Pokud ale nekvalitní spánek trvá delší dobu,dřív, než sáhnete po pilulce je dobré zamyslet se nad pár drobnostmi. Protože to, jak kvalitní bude váš spánek, ovlivňují nejen věci, které děláte těsně před spaním. Co rozhodně vyzkoušejte?

Usínejte a vstávejte pravidelně

Většina odborníků na zdravý spánek vám potvrdí, že pravidelnost je důležitější než délka spánku. Pokud budete totiž zhruba ve stejnou dobu vstávat a ve stejnou dobu chodit spát, tělo si zvykne a bude mu stačit k regeneraci menší doba. Italský deník Corriere della Sera nedávno publikoval výsledky studie, která potvrdila, že lidé, kteří chodí spát ve stejnou dobu, jsou také ve větší fyzické i psychické pohodě. Ti, kteří spí nepravidelně, hůře a déle usínají, v noci se budí, nejsou dostatečně odpočatí a jsou častěji nemocní (zejména nemocemi srdce a cév a cukrovkou).

Pohyb pomůže usnout, záleží ale, kdy si ho dopřejete

Že nemáme cvičit těsně před spaním asi víte. Po tréninku jsme plní adrenalinu a ten k rychlému usínání rozhodně nepřispívá. Kdo ovšem cvičí, lépe spí. Důležité je dopřát si intenzívní pohyb co nejdříve během dne. Ráno, dopoledne, maximálně po obědě. Čím delší doba od konce cvičení do večera, tím větší šance, že spánek přijde dříve. Večer pak přijde vhod kratší a klidnější procházka. Pomůže lépe strávit večeři, vyčistit hlavu od stresu a neodbytných myšlenek a v důsledku toho i lépe usnout.

Zatočte s otravnými myšlenkami

Myšlenky na to, co musíme zařídit, čeho se bojíme nebo co jsme dnes nezvládli, jsou častou příčinou, proč se člověk převaluje na polštáři a nemůže zabrat. Zbavit se jich není rozhodně jednoduché, zkuste ale pár triků. Napište si večer „to-do list“, tedy seznam věcí, co vás zítra čekají, a stanovte si, kterou začnete. Pokud budete mít plán, nebudete tolik ve stresu. Než usnete, zkuste si projít den a myslet na to, co vás potěšilo a co se vám povedlo. Zklidnit se můžete také v horké vaně třeba s levandulí, podle studií pomáhá rychlejšímu usnutí.

Projděte se na slunci a spěte opravdu ve tmě

Nastavení vašeho rytmu spánku a bdění výrazně ovlivňuje střídání světla a tmy. U zdravého člověka fungují jeho vnitřní hodiny přibližně ve čtyřiadvacetihodinovém rytmu, kdy se střídá spánek a bdění. Ve tmě se začíná vylučovat spánkový hormon melatotin, který má vliv na kvalitu spánku. Proto je důležité mít v ložnici opravdu tmu. Zatáhněte roletu, vynoste z pokoje všechno se svítícími displayi. Hodinu před spaním se nedívejte na televizi ani do žádného chytrého přístroje.

Přes den si naopak co nejvíce světla užijte. Procházejte se na sluníčku, dělejte si v práci pauzy a vyjděte na chvíli ven, seďte u okna. I to přispěje ke správnému nastavení vašeho rytmu spánku a bdění.

Relaxujte

Každodenní meditce pomáhá, ne všichni ale mají dostatek času se ji efektivně naučit. Těm ovšem může posloužit psychowalkman. Psychowalkman je přístroj, který vysílá elektromagnetické vlny, na které se při správném používání naladí i váš mozek. Podle toho, jaký program na přístroji zvolíte, pomůžete tak vašemu mozku například lépe relaxovat, soustředit se, učit se i usínat.

Přístroj jsme měli možnost otestovat v redakci. Když jsem si poprvé nasadila sluchátka a brýle, byla jsem poměrně překvapená: Světla blikala docela rychle. To se ale dá regulovat, takže to chtělo chvilku ladění a všichni jsme nakonec našli takový program, který nám je příjemný. Já osobně tak strávila první týden každý den nejméně dvacet minut relaxací (tou se při používání přístroje začíná) a nutno říct, že je to jeden ze způsobů, který vám dokáže zklidnit myšlenky. V tu chvíli se totiž nemusíte soustředit vůbec na nic, a váš mozek tak může dokonale odpočívat. Pak jste připraveni na další programy.

Psychowalkman

Osobně jsem večer žádný z usínacích programů neabsolvovala až do konce, protože jsem vždy spala dříve. Kolegyně, která je zvyklá občas pracovat do pozdních hodin, měla přístroj doma také. „Vždycky jsem zvyklá, že nemohu hned po zaklapnutí notebooku usnout alespoň hodinu, protože můj mozek je aktivní a jede na plné obrátky,“ popisuje zkušenost Lucie. „S programem na usínání jsem ale spala opravdu za chvíli a v noci jsem se ani jednou neprobudila. Spánek byl rozhodně hlubší, než jsem běžně zvyklá.“

Na psychowalkman jsem si také vzpomněla v jednu z těch nocí, kdy se probudíte ve dvě ráno podivně čilá a nastává hodinové převalování. Člověk je tak akorát čím dál tím víc naštvaný z toho, že se nestihne na druhý den pořádně vyspat. Většinou jsem tyto situace řešila audioknihou, tam je ale vždycky otrava, že poté, co konečně usnete, vás čtení zase po nějakém čase vzbudí. Psychowalkman v tu chvíli posloužil skvěle – dokázal mne uklidnit, uspat a navíc zbavit toho protivného stresu „jak zas budu zítra unavená“.

Podle studií je psychowalkman naprosto bezpečný, jen by ho neměli používat lidé s určitými onemocněními, například s epilepsií. Ve své praxi ho doporučuje řada terapeutů, využívají ho například i sportovci.

 

Autor: redakce
Klíčová slova:  spánekrelaxace
Jdi na homepageZpět na začátek

Horoskopy