Suchý únor: Co se stane s naším tělem po týdnu bez alkoholu?

Jedna sklenička vína k filmu, druhá k večeři a třetí, aby se dobře v podvečer vyřizovaly emaily. Češi alkohol milují a poslední dva pandemické roky u mnoha lidí vedly k jeho intenzivnějšímu požívání. Naštěstí právě začíná Suchý únor, kdy můžeme tělu dopřát detox a prověřit svůj postoj k alkoholu. Víte, co udělá s vaším tělem jeden týden bez pití? A co teprve čtyři?

Lepší a kvalitnější spánek

Už během prvního týdne bez kapky alkoholu můžeme pociťovat první pozitivní účinky střízlivosti. Snížené podráždění žaludku, lepší spánek a více sil při cvičení jsou běžné a dlouhodobé reakce na střízlivost a někteří lidé je mohou začít vnímat rychleji než ostatní. „Výzkum ukazuje, že po požití alkoholu se cítíme více utlumeně, ale paradoxně tento stav narušuje kvalitu spánku. Takže po týdnu střízlivosti se mohou obnovit standardní spánkové vzorce, které nám pomáhají cítit se mnohem více odpočinutí,“ říká Dr. Joseph R. Volpicelli, Ph.D., výkonný ředitel Institute of Addiction Medicine. Výrazné zlepšení tedy můžeme očekávat v oblasti kvality spánku.

Podle výzkumu publikovaného v Handbook of Clinical Neurology v roce 2014 může pití alkoholu před spaním významně změnit spánkové vzorce, snížit REM spánek a zvýšit noční bdělost posunem elektrických vlnových délek v mozku. To je důvod, proč se cítíme tak unavení, i když jsme spali dlouho. Jestliže začneme chodit do postele a usínat střízliví, obnovíme tím přirozenější spánkový režim.

Článek pokračuje na další straně. >>>