Co se děje s tělem, když přestanete pít alkohol?

Co se děje s tělem, když přestanete pít alkohol? Zdroj: iStock.com

Suchý únor: Co se stane s naším tělem po týdnu bez alkoholu?

Jedna sklenička vína k filmu, druhá k večeři a třetí, aby se dobře v podvečer vyřizovaly e-maily. Češi alkohol milují a dva pandemické roky u mnoha lidí vedly k jeho intenzivnějšímu požívání. Naštěstí právě začíná Suchý únor, kdy můžeme tělu dopřát detox a prověřit svůj postoj k alkoholu. Víte, co udělá s vaším tělem jeden týden bez pití? A co teprve čtyři?

Lepší a kvalitnější spánek

Už během prvního týdne bez kapky alkoholu můžeme pociťovat první pozitivní účinky střízlivosti. Snížené podráždění žaludku, lepší spánek a více sil při cvičení jsou běžné a dlouhodobé reakce na střízlivost a někteří lidé je mohou začít vnímat rychleji než ostatní. „Výzkum ukazuje, že po požití alkoholu se cítíme více utlumeně, ale paradoxně tento stav narušuje kvalitu spánku. Takže po týdnu střízlivosti se mohou obnovit standardní spánkové vzorce, které nám pomáhají cítit se mnohem více odpočinutí,“ říká Dr. Joseph R. Volpicelli, Ph.D., výkonný ředitel Institute of Addiction Medicine. Výrazné zlepšení tedy můžeme očekávat v oblasti kvality spánku.

TIP NA VIDEO: Jaký vliv na nás má alkohol?

Podle výzkumu publikovaného v Handbook of Clinical Neurology v roce 2014 může pití alkoholu před spaním významně změnit spánkové vzorce, snížit REM spánek a zvýšit noční bdělost posunem elektrických vlnových délek v mozku. To je důvod, proč se cítíme tak unavení, i když jsme spali dlouho. Jestliže začneme chodit do postele a usínat střízliví, obnovíme tím přirozenější spánkový režim.

Lépe hydratované tělo

Když pijeme alkohol, ztrácíme zhruba čtyřikrát více tekutin, než kolik jsme ve skutečnosti vypili. Dehydratace pak může způsobit bolesti hlavy, protože naše orgány přijímají vodu z mozku, neboť ji samy nemají. Snižují se také hladiny solí a draslíku, což může mít vliv na nervy a správnou funkci svalů a současně může způsobit bolesti hlavy, únavu a nevolnost. Proto když se vzdáme alkoholu, budeme více a lépe hydratovaní, což je prospěšné pro náš mozek. Naše nálada a koncentrace budou stabilnější a frekvence bolestí hlavy se sníží. Také nebudeme trpět následky dehydratace, jako jsou nedostatek motivace nebo zvýšená únava, a budeme mít během dne více energie.

Játra v kondici

Oblast, ve které můžeme poměrně rychle postřehnout změnu, jsou játra. Týká se to hladiny jaterních enzymů, která se se střízlivostí snižuje. „Tyto enzymy jsou signálem toho, že játra jsou pod oxidačním stresem, neboť se snaží zpracovat alkohol. Když jste střízliví, začne se jejich počet snižovat. Jak rychle však jejich hladina klesá, závisí na tom, kolik jste toho v průběhu času vypili, a na tom, zda jste si už nějakým způsobem kvůli alkoholu poškodili játra,“ vysvětluje, co se odehrává v játrech při pití alkoholu, Dr. George Koob. U velmi těžkých pijanů pravděpodobně týden střízlivosti příliš nezmění, ale u mírnějšího pití budou výsledky po týdnu zřetelnější. Játra přestanou být ve stresu.

Hubenější já

Pokud se vzdáme šesti 175ml sklenic vína týdně, nedodáme tělu 960 kalorií, což je ekvivalent tří hamburgerů nebo pěti a půl pytlíku chipsů. Bez šesti půllitrů piva za týden jsme bez 1080 kalorií, což je podobné jako šest pytlíků brambůrků nebo pět čokoládových tyčinek. Bez přísunu těchto kalorií začínáme hubnout. A vzhledem k tomu, že alkohol dráždí žaludeční sliznici, po čtrnácti dnech také zaznamenáte zmírnění příznaků, jako jsou reflux a pálení žáhy. Snížení alkoholu hraje tedy při hubnutí významnou roli.

Bystrý mozek a rychlejší myšlení

Myšlení získá na rychlosti a budeme se cítit mnohem bystřejší a všímavější, neboť omezení alkoholu i pouze na jeden týden může mít za následek, jak říkají odborníci, zlepšení duševní ostrosti. Co si pod tím představit? Zlepší se nám schopnost řešit problémy, lépe se rozhodovat, učit se, soustředit se a být dokonce kreativní. Doktorka Lawrence Weinstein, hlavní lékařka amerických center závislosti, doplňuje také další oblast. „Může se také zlepšit vaše nálada a vztahy s ostatními a zvýší se vaše produktivita.“

Pozor ale: silně závislí jedinci mohou také v prvním týdnu střízlivosti zaznamenat negativní vedlejší účinekSuchého února, a to příznaky spjaté s odvykáním alkoholu. „Pokud se v prvním nebo dvou týdnech střízlivosti setkáte s třesem, bolestmi hlavy, nevolností, zvýšenou úzkostí nebo nespavostí, je to možná signál toho, že už jste užívali příliš mnoho alkoholu a vaše tělo se snaží přizpůsobit životu bez něj,“ poukazuje lékařka na možné účinky dnů bez alkoholu, je-li člověk už silně závislý. „Pokud hodně pijete a náhle přestanete pít, může to být nebezpečné,“ říká doktor Koob. „Pokud jste středně těžký až těžký pijan, možná byste raději měli zvážit odbornou pomoc než přestat náhle pít.“

Jestliže chcete využít Suchý únor na maximum a odnést si z něj lepší energii, zdravější střeva a čistější pleť, jeden týden nestačí. Čtyři týdny střízlivosti jsou mnohem efektivnější než jen jeden. A možná po týdnu zjistíte, že je vám mnohem lépe, svůj vztah k alkoholu přehodnotíte a stane se z vás opravdu jen výjimečně příležitostný konzument alkoholu.